0

10 رکورد طبیعی زمین

 
fetrat
fetrat
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 580
محل سکونت : هرمزگان

10 رکورد طبیعی زمیندر مورد گرمترین نقطه جهان بحث‌های بسیاری وجود دارد. برخی صحرای العزیزیه لیبی که بالاترین دمای ثبت شده در آن 58 درجه سانتیگراد است و برخی دره مرگ (Death valley) در کالیفرنیا با 56 درجه سانتیگراد را گرمترین نقطه جهان می‌دانند. اما ماهواره ی سازمان ناسا در کویر لوت دمای 71 درجه سناتیگراد را نیز ثبت کرده است و کارشناسان معتقدند که این دما بالاترین دمای ثبت شده در جهان است.


2. قله چیمبورازو در اکوادور: مرتفع ترین نقطه از مرکز زمینهمه می‌دانند که قلعه اورست با ارتفاع 8848 متر مرتفع ترین قله و بلندترین نقطه جهان از سطح دریاست اما آنچه خیلی‌ها نمی‌دانند این است که قله چیمبورازو با ارتفاع 6320 متر بلندترین نقطه جهان از مرکز زمین است. قله چیمبورازو در نزدیکی خط استوا حدود 2 کیلومتر نسبت به قله اورست، از مرکز زمین دورتر است.


3. جزیره تریستان: دور افتاده ترین جزیره مسکونیجزیره تریستان در جنوب اقیانوس اطلس دورترین نقطه مسکونی در جهان و به قدری کوچک است که فاقد فرودگاه می‌باشد. این جزیره 272 نفر جمعیت دارد که تنها از 8 نام خانوادگی استفاده می‌کنند. این جزیره در دهه 1800 میلادی به مستعمرات انگستان افزوده شده. ساکنین این جزیره دارای کد پستی بریتانیا هستند و اگر از طریق اینترنت کالایی را خریداری کنند مدت‌ها طول می‌کشد تا به دست آنها برسد. در صورتی که قصد سفر به آنجا را داشته باشید باید بدانید که نزدیکترین خشکی با آن 2000 مایل معادل 3218 کیلومتر فاصله دارد.


4. آبشار‌های آنجل: بلندترین آبشار جهانآبشار آنجل در ونزوئلا با ارتفاع 984 متر بلندترین آبشار جهان محسوب می‌شود.


5. اویمایکن: سرد ترین نقطه مسکونی روی زمیناویمیاکن روستایی است در سیبری واقع در روسیه با 800 نفر جمعیت. پایین ترین دمای ثبت شده در این منطقه 71 درجه سانتیگراد زیر صفر است و به همین دلیل سردترین نقطه مسکونی جهان محسوب می‌شود.


6. دره‌های بیابانی: خشکترین نقطه جهانحدود 2 میلیون سال است که در دره‌های بیابانی (dry valleys) واقع در آنتارتیکا بارندگی صورت نگرفته است و فاقد یخ، آب یا برف هستند.


7. عمیق‌ترین نقطه اقیانوس‌هاگودترین نقطه جهان چاله ماریاناس (گودال ماریان) در اقیانوس آرام است. عمیق‌ترین نقطه این چاله حدود 11 هزار متر عمق دارد. اگر قله اورست را به درون این گودال بیندازیم، قله آن بیش از دو کیلومتر در اعماق این اقیانوس فرو خواهد رفت. فشار آب در ته این گودال 1000 برابر فشار در سطح دریاست. در سال 1960 نیروی دریایی آمریکا زیر دریایی را با دو سرنشین به کف این گودال فرستاد. و آنها ماهی، خرچنگ و دیگر موجودات دریایی را در اعماق این گودال مشاهده کردند.


8. مرطوبترین نقطه جهانشهر Llore در کلمبیا سالانه به طور متوسط 30 سانتیمتر بارندگی دارد.9. کوه تر (thor) در کانادا مرتفع‌ترین پرتگاه عمودی جهاناین کوه که در پارک ملی جزیره بافن در کانادا واقع است، دارای پرتگاه عمودی به ارتفاع 1250 متر و زاویه 150 درجه است.


10. پست‌ترین نقطه جهانبحرالمیت با ارتفاع 422 متر پایین‌تر از سطح دریا، پست‌ترین ساحل جهان را دارد. این دریاچه در مرز اردن و فلسطین اشغالی واقع است. جاده دور این دریاچه نیز کم‌ارتفاع‌ترین جاده جهان به شمار می‌رود. به دلیل شوری بیش از حد آب این دریاچه (10 برابر بیشتر از دریای مدیترانه)، هیچ موجود زنده‌ای در آن زندگی نمی‌کند، به همین دلیل هم نام این دریاچه بحرالمیت یا دریای مرده
است.

 

بریز ای کوفه بر فرقم هر آن قدری بلا داری

مبادا از برای دخترم،زینب نگه داری

یا حسین (ع)

سه شنبه 9 آذر 1389  6:12 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها