0

حافظه فوق فشرده با قابلیت نگهداری اطلاعات تا یک میلیارد سال

 
latif1369
latif1369
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1387 
تعداد پست ها : 1083
محل سکونت : خراسان جنوبی

حافظه فوق فشرده با قابلیت نگهداری اطلاعات تا یک میلیارد سال

 

محققین در لابراتوار انرژي لارنس برکلي، فناوری به وجود آورده اند که قادر است اطلاعات را تا يک میلیارد سال در خود ذخیره کند.


این چيپ ست حافظه شامل ذرات آهن متبلور شده در مقياس نانو است که این ذرات در يک کانال چند لایه از الیاف کربني در حرکت خواهند بود. اين پروژه تحت عنوان حافظه شاتل توسط یکی از فیزیکدانان متفکر این انجمن به نام آقای Alex Zettl با هدف نگهداری اطلاعات در بازه های زماني بسیار طولانی در حال مديريت است.


کانال نانو تیوب کربني به عنوان مسیر اصلي تردد ذرات متبلور شده آهن مي باشد. با اعمال جريان الکتریکی اين ذرات شروع به حرکت در طول این کانال خواهند کرد. سرعت حرکت هر ذره متبلور شده 3 نانو متر در واحد ثانیه است. این سرعت با اعمال رایج ترین سطح ولتاژ که در اغلب برد های الکترونیکی انجام می شود امکانپذیر خواهد بود. البته لازم به ذکر است که کمیت اين جابه جايي با سطح ولتاژ اعمال شده ارتباط مستقيم دارد.


آقای زتل بر اين عقیده است که اگر بتواند دماي مجموعه را تا حد بيشتري تحت کنترل در آورد , بازه زمانی نگهداري اطلاعات در این چيپ ست حافظه از يک میلیارد سال نیز بيشتر خواهد شد.


پروژه بزرگی است. به نظر شما چه اطلاعاتي از دنياي امروز و زندگی روزمره مان ارزش نگهداری و حفاظت تا یک ميليارد سال ديگر را دارد؟

اطلاعات بیشتر (انگلیسی):
http://newscenter.lbl.gov/feature-stories/2009/06/03/billion-year-ultra-dense-memory-chip/


قاصدک
شعر مرا از بر کن
برو ان گوشه باغ
سمت ان نرگس مست
و بخوان در گوشش
و بگو باور کن

یک نفر یاد تو را
دمی از دل نبرد...

http://www.akharin.blogfa.com

دوشنبه 8 آذر 1389  3:12 PM
تشکرات از این پست
mrl5639940271
دسترسی سریع به انجمن ها