0

تحول در بخش کشاورزي با استفاده از فناوري‌نانو

 
latif1369
latif1369
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1387 
تعداد پست ها : 1083
محل سکونت : خراسان جنوبی

تحول در بخش کشاورزي با استفاده از فناوري‌نانو

 

به گفته هوندا چن برگ، مدير برنامه ملي در موسسه ملي غذا و کشاورزي در وزارت کشاورزي ايالات متحده آمريکا، سبزيجات و محصولات کشاورزي با استفاده از فتوسنتز، انرژي خورشيدي را براي رشد خود استفاده مي‌کنند. با مطالعه فتوسيستم گياهان، محققان مي‌توانند نانوساختارهايي ايجاد کنند که به‌طور مستقيم انرژي خورشيدي را به الکتريسيته تبديل نمايند.

به گفته چن، کاربردهاي فناوري‌نانو در بخش غذا مي‌تواند براي شناسايي ايمني مواد غذايي، بيماري‌هاي محصولات و دام استفاده شود. اين موسسه، از پروژه‌هاي تحقيقاتي در زمينه ايمني مواد غذايي، نظير بهبود عمر مفيد غذاها با اتکا بر کاربردهاي فناوري‌نانو حمايت مي‌کند.

با اين وجود، تحقيقات در حال انجام در اين زمينه، آماده ورود به بازار نيستند. چن در ادامه خاطر نشان مي‌کند که فناوري‌نانو پتانسيل گسترده‌اي براي ايجاد تحول در توليدات کشاورزي و صنعت مواد غذايي را دارد. با استفاده از راهکارهاي مختلف فناوري‌نانو مي‌توان کشاورزي را اثربخش‌تر نمود.

با افزايش سريع جمعيت دنيا که پيش‌بيني مي‌شود تا سال 2050 به بيش از 9 ميليارد نفر افزايش يابد، ميزان تقاضا براي مواد غذايي افزايش خواهد يافت. فناوري‌نانو مي‌تواند نياز فزاينده بشر به مواد غذايي را رفع کند. با استفاده از نانوحسگرها مي‌توان زمان دقيق نياز محصولات به آب و مواد غذايي را برآورد کرده و کيفيت آنها را ارتقا داد.

با اتکا بر کاربردهاي فناوري‌نانو مي‌توان عملکرد آب، کود‌هاي شيميايي و آفت‌‌کش‌ها را در رشد محصولات ارتقا داده و با رساندن مواد مغذي به آنها، ضايعات آب را کاهش داده و از محيط زيست حفاظت کرد.

قاصدک
شعر مرا از بر کن
برو ان گوشه باغ
سمت ان نرگس مست
و بخوان در گوشش
و بگو باور کن

یک نفر یاد تو را
دمی از دل نبرد...

http://www.akharin.blogfa.com

دوشنبه 8 آذر 1389  3:09 PM
تشکرات از این پست
mrl5639940271
دسترسی سریع به انجمن ها