0

اولین دندان دائمی ۶ سالگی درمی‌آید

 
arseyfi
arseyfi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1392 
تعداد پست ها : 6672
محل سکونت : مرکزی

اولین دندان دائمی ۶ سالگی درمی‌آید

یحیی برادران نخجوانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: هنگامی که کودک 3 ساله می‌شود به طور طبیعی تمام دندان‌های شیری فک بالا و پایین که مشتمل بر 20 دندان می‌شود را داراست و دهان کودک کاملاً پر از دندان شده است.

متخصص دندانپزشکی کودکان گفت: از 3 سالگی تا حدود 5.5 - 6 سالگی رشد دندان متوقف می‌شود و در اوایل 5.5 سالگی 2 دندان A پایین می‌افتد تا دندان دائمی رویش پیدا کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در این محدوده سنی، از پشت دندان‌های آسیای شیری، دندان‌های آسیای دائمی رویش پیدا می‌کنند که هیچ ارتباطی به دندان‌های شیری ندارند. این دندان‌ها به دندان 6 سالگی معروفند و اولین آسیای دائمی محسوب می‌شوند.

برادران نخجوانی ادامه داد: اکثر خانواده‌ها این دندان 6 سالگی را که دائمی است با دندان شیری اشتباه می‌گیرند و به رعایت بهداشت دندان اهمیت نمی‌دهند و متأسفانه این دندان خیلی زود مثل دندان‌های شیری پوسیده می‌شود در صورتی که این دندان دائمی است و باید سال‌های سال برای فرد کارایی داشته باشد.

متخصص دندانپزشکی کودکان افزود: در محدوده زمانی 6 تا 8 سالگی نیز مدت زمان رویش 4 دندان اصلی جلوی بالا و 4 دندان اصلی جلوی پایین است که این 8 دندان مجموعاً تا 8 سالگی رویش پیدا می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: ممکن است در رویش دندان دائمی یا افتادن دندان شیری تسریع یا تأخیر وجود داشته باشد مثلاً دندان اضافی وجود داشته باشد که مانع رویش دندان اصلی شود؛ به هر حال اگر هر کدام از این دندان‌ها در محدوده تقویمی خود رویش پیدا نکردند بهتر است با یک دندانپزشک مشورت کرد تا علت تأخیر مشخص شود.

برادران نخجوانی ادامه داد: بعد از 8 سالگی تا سن 11 سالگی رویش دندان متوقف می‌شود و از سن 11 سالگی دندان آسیای شیری کوچک و بزرگ و دندان شیری چه در فک بالا و فک پایین، چه سمت راست و چه سمت چپ تا محدوده 12 سالگی به تدریج می‌افتند و دندان دائمی جایگزین آنها می‌شوند.

متخصص دندانپزشکی کودکان گفت: اگر به دهان یک کودک 12 ساله نگاه کنیم در حالت نرمال باید تمام 20 دندان شیری‌اش افتاده باشد و 20 دندان دائمی جایگزین آنها شده باشد البته 4 دندان دائمی 6 سالگی نیز در دهان کودک وجود دارد که مجموعاً 24 دندان می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در 12 سالگی نیز از پشت دندان 6 سالگی دندان آسیای دوم رویش پیدا می‌کند که دندان 12 سالگی نام دارد.

وی افزود: بعد از 12 سالگی تا 18 سالگی دیگر رویش دندان نداریم و از 18 سال به بعد 4 دندان آسیای سوم که دندان عقل نامیده می‌شوند رویش پیدا می‌کنند.

متخصص دندانپزشکی کودکان افزود: بدین ترتیب اگر به دهان یک فرد چه زن و چه مرد در سن 20 سالگی نگاه کنیم دارای 32 دندان دائمی است.

سه شنبه 30 مهر 1392  11:14 AM
تشکرات از این پست
mehrad90
دسترسی سریع به انجمن ها