0

ايجاد آلوميناي متخلخل با آرايه‌هاي نانو‌حفره‌اي بسيار منظم

 
latif1369
latif1369
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1387 
تعداد پست ها : 1083
محل سکونت : خراسان جنوبی

ايجاد آلوميناي متخلخل با آرايه‌هاي نانو‌حفره‌اي بسيار منظم

پژوهشگران دانشگاه صنعتي اميرکبير و شرکت مهار فن ابزار، با بهينه‌سازي فرآيند الکتروپوليش، گام بلندي در توليد و بهينه‌سازي غشاهاي نانوحفره‌اي، نانوسنسورها، نانوسيم‌ها و حافظه‌هاي با ظرفيت بسيار بالا برداشتند.

مدير کل واحدهاي تحقيقاتي و قطب‌هاي علمي دانشگاه صنعتي اميرکبير، در گفتگو با بخش خبري سايت ستاد ويژه توسعه فناوري نانو گفت: «در سال‌هاي اخير آلوميناي متخلخل با آرايه‌هاي نانو‌حفره‌اي بطور گسترده‌اي مورد استفاده قرار گرفته است که از آن جمله مي‌توان به کاربري آن به عنوان قالب (در توليد انواع نانومواد مانند نانوذرات، نانوسيم‌ها و نانولوله‌ها)، استفاده در فيلترهاي خاص و ... اشاره کرد. از سويي ديگر آرايه‌هاي نانوحفره‌اي بسيار منظم آلومينا، به علت خواص فيزيكي منحصربه‌فرد در زمينه‌هايي مانند الكترونيك، اپتوالكترونيك، حسگر، پيل‌هاي سوختي، خازن‌هاي با دانسيته بالا و دستگاه‌هاي نمايشگر بسيار نازك نيز مورد توجه واقع شده‌اند. نظم هرچه بيشتر حفرات در کاربري اين مواد به عنوان قالب‌، يک پارامتر کليدي محسوب مي‌شود.

ساخت حافظه‌هاي با ظرفيت بسيار بالا و سنسورهاي گازي بسيار حساس از جمله امکاناتي است که در صورت توليد قالب‌هاي بسيار منظم، فرصت دستيابي به آنها فراهم مي‌شود».

ولتاژ اعمالي در مرحلة الكتروپوليش از جمله عوامل موثر بر ميزان نظم ايجاد شده در ساختار آلومينايي آندايز شده است. اين مرحله به منظور صاف کردن سطح و از بين بردن ناهمواري و زبري قبل از مرحله آندايزينگ انجام مي‌شود. انجام اين مرحله براي ايجاد ساختار متخلخل ضروري نيست و در بسياري از فرايندها حذف مي‌شود. با اين حال اجراي آن بر نظم نهايي بسيار موثر است.

دکتر سيد هادي طبائيان از محققين اين پژوهش، در مورد نحوه انجام آن چنين گفت: «ابتدا نمونه خام آلومينيوم خالص تهيه و چربي‌زدايي و تميزکاري شد. سپس عمليات حرارتي نمونه خام براي برطرف کردن مراکز تمرکز تنش انجام و پوليش الکتروشيميايي(الکتروپوليش) نمونه‌ها در حالت ولتاژ ثابت و در ولتاژهاي مختلف اعمال شد. در ادامه دو مرحله آندايزينگ براي رسيدن به تخلخل نانومتري در لايه اکسيد آندي تشکيل شده صورت گرفت.

در پايان کار، با استفاده از روشي جديد به نام LA-FFT که برنامه‌اي به زبان مطلب و براساس تبديل فوريه است، کميت نظم قطعه حفره‌دار شده به صورت کمي اندازه‌گيري گرديد».

جزئيات اين پروژه که به عنوان بخشي از پروژه کارشناسي‌ارشد محمد حسين رحيمي، کارشناس ارشد دانشگاه صنعتي اميرکبير و با راهنمايي سيد هادي طبائيان و همکاري سيد پيروز هويدا مرعشي، مونا اميري، مجتبي محمدعلي‌نژاد دلالي، شهيار سرآمد، احمد رمضاني و عليرضا ذوالفقاري انجام شده، در مجله International Journal of Modern Physics B (جلد22، صفحات3267- 3277، سال2008) منتشر شده است.

قاصدک
شعر مرا از بر کن
برو ان گوشه باغ
سمت ان نرگس مست
و بخوان در گوشش
و بگو باور کن

یک نفر یاد تو را
دمی از دل نبرد...

http://www.akharin.blogfa.com

سه شنبه 2 آذر 1389  5:21 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها