0

وزیر خارجه روحانی در دانشگاه کلمبیا پاسخ صهیونیست‌ها را داد+فیلم

 
sadeghfafi
sadeghfafi
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2257
محل سکونت : خوزستان

وزیر خارجه روحانی در دانشگاه کلمبیا پاسخ صهیونیست‌ها را داد+فیلم

وزیر خارجه روحانی در دانشگاه کلمبیا پاسخ صهیونیست‌ها را داد+فیلم

هنگامی که وزیر خارجه روحانی‌ درباره سخنان احمدی‌نژاد مورد سؤال دانشجویان قرار گرفت، نه تنها منفعل نشد که با تسلط، دانشجویان را به چالش کشاند و از حق مظلومان دفاع کرد؛ حقی که برخی در ایران، تنها شعارشان را سر می‌دهند و در مواجهات بین‌المللی حرفی برای گفتن ندارند!

 
دانشگاه کلمبیا مهر ماه سال ۱۳۸۶؛ احمدی‌نژاد توصیه نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل مبنی بر نپذیرفتن دعوت دانشگاه کلمبیا را نپذیرفت و و بر تصمیمش برای حضور در این دانشگاه پافشاری کرد.

به گزارش «تابناک»، اگرچه این دانشگاه، به طور رسمی از محمود احمدی‌نژاد، ریاست جمهوری اسلامی ایران برای سخنرانی از این دانشگاه دعوت به عمل آورد، اما دیپلمات های سابق حاضر در نمایندگی به اطرافیان رئیس جمهور گفته بودند که دانشگاه کلمبیا به آنها اطلاع داده است که در صورت حضور رئیس جمهور بیشترین انتقادات و توهین ها را خواهیم کرد.! در همین حال سرانجام احمدی نژاد به این دانشگاه رفت و طی سخنرانی که رئیس دانشگاه کلمبیا «لی بولینجر» انجام داد انتقادات فراوانی را علیه وضعیت موجود در کشور و حتی انتقاداتی را از شخص رئیس جمهور انجام داد. 

سپس احمدی نژاد در جایگاه  سخنران قرار گرفت. وی ابتدا به  سخنان رئیس دانشگاه کلمبیا واکنش نشان داد و در ادامه در مورد «جرم بودن زیر سوال بردن هولوکاست در اروپا» را مطرح و آن را مغایر با نفس «آزادی» دانست. وی همچنین با تکرار سخنان قبلی‌اش مبنی براینکه «چرا باید ملت فلسطین بهای هولوکاست را بپردازند، در حالی که هیچ نقشی در آن نداشته‌اند» . 

این سخنان رئیس جمهور واکنش اساتید و دانشجویان به همراه داشت. اما احمدی نژاد به علت اینکه به زبان انگلیسی تسلط کافی نداشت. نتوانست مخاطبان را اقناء نماید. به همین خاطر ظریف که امروز وزیر پیشنهادی رئیس جمهور منتخب است به جای رئیس جمهور به سوالات پاسخ داد.  
 
اتفاقا این اقدام ظریف چند روز است سوژه تبلیغاتی افراطیون در امریکا و رژیم صهیونیستی شده است. به طوری که مثلا روزنامه «وال استریت ژورنال» در مقاله ای به قلم «دیوید فیث » با عنوان «میانه روی ایرانی، منکر هولوکاست»! عصبانیت خود را از معرفی محمد جواد ظریف نشان داده است. 

وی در این مقاله اشاره می کند که  آنهایی که انتظار رفع موانع سیاست خارجی را از ظریف دارند، خوب است نگاهی به فیلم بازدید او از دانشگاه کلمبیا در سال 2006 بیندازند. 

در واقعه دانشگاه کلمبیا، دانشجویی به نام "جردن هیرش"، از همکاران سابق وال استریت ژورنال، از آقای ظریف پرسید؟ " آیا شما اعتقاد شخصی شما این است که شش میلیون یهودی در واقعه هولوکاست کشته شده اند؟" ظریف پاسخ داد: " من معتقدم قساوت ها و خشونت های زیادی در جریان جنگ جهانی دوم به وقوع پیوست. این سؤال باید این گونه مطرح شود که جرم فلسطینی ها در خشونت های جنگ جهانی دوم چه بود؟" 

مخاطب بلافاصله پاسخ ظریف را به تمسخر گرفت. ظریف تأکید داشت که به سؤال پاسخ داده است. ظریف ادامه داد: " من گفتم که جنایات بسیاری در جنگ جهانی دوم به وقوع پیوسته است." هنگامی که آن دانشجو مخالفت خود را با این صحبت ها ادامه داد، نماینده جمهوری اسلامی با استناد به متمم اول قانون اساسی گفت: "آیا من حق آزادی بیان دارم؟ من دارم به سؤال شما جواب می دهم." ظریف اضافه کرد:" اگر شما می خواهید حق مردم برای آزادی بیان را از آنها بگیرید، این دیگر مشکل شماست نه مشکل من." 

آقای ظریف ادامه داد: " در جنگ جهانی دوم تعداد بیشماری از مردم کشته شدند. تعداد زیادی از آنها یهودی بودند. این یک جنایت است. هر جنایتی بر علیه بشریت باید محکوم شود و ما هر جنایتی را محکوم می کنیم. نسل کشی یک جنایت مهم است و ما آن را محکوم می کنیم. اما این سؤالی است که شما نمی خواهید به آن پاسخ دهید. نقش فلسطینی ها در این جنایات چیست؟ فلسطینی ها دارند پیامدهای این جنگ را تحمل می کنند در حالی که هیچ نقشی در آن نداشتند." 
 
این فیلم نشان می دهد که ظریف چگونه حرف های شخصیتی چون احمدی نژاد را هم در قالبی دیپلماتیک بیان می کند که هم حرفش را زده باشد و هم طرف مقابل را خلع سلاح کرده باشد. در عالم دیپلماسی باید منافع کشور را در نظر گرفت،  اما به دنبال این بود که حرف تاثیر گذار هم زد. حرف زدن صرف کفایت نمی کند باید منطق خود را به جهانیان نشان داد. این کاری است که دیپلمات ها انجام می هند. فیلم زیر را ببینید.

 

 
 
 

 

چهارشنبه 16 مرداد 1392  3:01 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها