0

افزایش 25میلیون‌مترمکعبی تولید گاز تا 3 ماه دیگر

 
zeze12
zeze12
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1390 
تعداد پست ها : 563
محل سکونت : فارس

افزایش 25میلیون‌مترمکعبی تولید گاز تا 3 ماه دیگر

سه‌شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۶
145-9.jpg

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اعلام این که اولین مشعل سکوی فاز 12 پارس جنوبی درآب های خلیج فارس روشن شد از برداشت 25 میلیون متر مکعبی گاز از فاز 12 پارس جنوبی تا کمتر از سه ماه دیگر خبر داد.

 

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، احمد قلعه بانی با اشاره به این که مشعل فشار قوی پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی هفته گذشته روشن و امروز نیز اولین مشعل سکوی دریایی فاز 12 روشن شد گفت: شهریور ماه امسال ترین(ردیف) اول این فاز که ظرفیتی معادل 12.5میلیون مترمکعب گاز دارد وارده شبکه سراسری گاز می‌شود.

 

 

به گفته معاون وزیر نفت به فاصله یک ماه بعد ترین دوم این فاز نیز که حجمی مشابه گاز ترین اول را در اختیار دارد، در مدار تولید قرار خواهد گرفت.

 

 

قلعه بانی با اشاره به این که استان یزد روزانه حدود چهار میلیون متر مکعب گاز مصرف می کند گفت: در واقع 12.5 میلیون متر مکعب گاز معادل مصرف چند استان است.

 

 

معاون وزیر نفت در توصیف اهمیت پروژه فاز 12 پارس جنوبی گفت: حدود 30 هزار میلیارد تومان برای توسعه طرح فاز 12 پارس جنوبی که از بزرگترین پروژه های عمرانی کشور است، سرمایه گذاری شده است.

 

 

وی با عنوان اینکه اکنون طرح توسعه 19 فاز پارس جنوبی در دست اجراست گفت: با بهره برداری از تمام فازهای پارس جنوبی تولید گاز ایران تا دو سال آینده با همت متخصصان داخلی به یک میلیارد و 450 میلیون مترمکعب می رسد.

 

 

برداشت گاز از فاز 12 پارس جنوبی در حالیست که تنها سکوی نصب شده این فاز در هنگام نصب کامل نبود و با وجود گذشت چند ماه از زمان نصب، سازنده آن منتظر ورود چند قطعه مورد نیاز برای تکیمل سکو است.

 

 

همچنین برداشت 25 میلیون متر مکعبی از فاز 12 پارس جنوبی تا پایان امسال در حالیست که رستم قاسمی- وزیر نفت- در مراسم آغاز عملیات راه‌اندازی پالایشگاه فاز 15 و 16 میدان گازی پارس جنوبی اعلام کرد که " مردم ایران زمستان امسال شاهد برداشت ٥٠ میلیون مترمکعبی گاز از فاز ١٢ پارس جنوبی خواهند بود."

 

 

به گزارش ایسنا، طبق گفته مدیر پروژه عرشه‌های فاز 12ساخت دو سکوی دیگر این فاز با پیشرفت بیش از 90 درصد در حال تکمیل در یارد خرمشهر است. از سوی دیگر حفاری چاه‌های سکوهای دیگر این فاز به اتمام نرسیده است و پیش بینی می‌شود حفاری تکمیلی این چاه‌ها پایان امسال تکمیل شود.

 

 

به گزارش ایسنا،‌ فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی بزرگترین فاز این میدان محسوب می‌شود؛ چرا که حجم ذخایر گاز طبیعی میدان گازی پارس جنوبی 14.2 تریلیون متر مکعب تخمین زده شده که سهم فاز 12 از این میدان حدود یک تریلیون متر مکعب معادل حدود هفت درصد است.

 

 

توسعه فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی با حفاری 45 حلقه چاه به منظور تولید سه میلیارد فوت مکعب(۸۴ میلیون مترمکعب) گاز پیش‌بینی شده است که یک میلیارد آن به شبکه سراسری گاز و دو میلیارد آن نیز به واحدهای تولید گاز طبیعی مایع (LNG) تحویل داده می‌شود.

 

 

همچنین تولید روزانه 120هزار بشکه میعانات گازی و 750 تن گوگرد جهت صادرات هدف‌گذاری شده است که میعانات گازی جدا شده در پالایشگاه پس از شیرین سازی از طریق خط لوله زیردریایی SBM صادر خواهد شد.

 

 

اعتبار مصوب برای ساخت فاز 12، هفت میلیارد و 746 میلیون دلار است که تاکنون کل پروژه تا تیرماه امسال 90 درصد پیشرفت داشته است.

 

 

پالایشگاه خشکی این فاز در منطقه تمبک در 65 کیلومتری غرب عسلویه قرار دارد که فاصله آن با تاسیسات فراساحل فاز 12 حدود 145 کیلومتر است.

 

انتهای پیام

 

سه شنبه 15 مرداد 1392  4:56 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها