0

عمليات كربلاي 5

 
shhossein
shhossein
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1392 
تعداد پست ها : 440

عمليات كربلاي 5

بسم الله الرحمن الرحیم                 

(ان تنصرالله ینصرکم ویثبت اقدامکم )

سلام بر انتظار منتظران – سلام بر روح الهی که پرگوشوده ورفت

سلام بر سوت دلان هویزه _ سلام بر فریاد های خرمشهر

سلام بر بلندی های دهلاویه _ سلام بر نخل های بی سر وپرچم های برافراشته

سلام بر ناله های شلمچه _ سلام بر گمشده گان دشت آزادگان

سلام بر سکوت پرتلاطم اروند _سلام بر اشکهایی که بر زمین تفتیده جنوب چکید سلام شلمچه ، ای قدمگاه بسیجی ها ، ای قدمگاه عاشقان ، تو خوب میدانی که چه سایه ی بلندی از این کرامت برخوردار شدی وخاک زمین تو سجده گاه یاران خمینی (ره) شد ريا، سلام بر سرزمین شلمچه که شمع های نورانی کربلای خوزستان میباشد ،سلام بر قلب هایی که در شبهای وصل یاران به عشق اباعبدالله الحسین میتپید .یاد آن سرخ لاله هایی که ذر شب های خونین شلمچه وزیدند وخواب راحت را از بعثی ها گرفتند .

شلمچه یعنی مرز بین عقل وجنون ، یعنی با تکیه بر علوم نظامی نقشه جنگی کشیدن و با عشق به شهادت جلو رفتن ، شلمچه یعنی واژه واژه عرفان .

شلمچه یعنی ئفتری پر از شهامت و شهادت که مردان واقعی داستان ایستادگی ملتی را با خون نوشته و با فریاد الله اکبر امضا کردن .

 (ان الله الشترا من المومنین الذین انفسهم واموالهم بان لهم الجنه)

آن شب به یاد ماندگی شب وداع شب عملیات کربلای پنج فرشتگان نیز به تماشای خضوع رزمندگان آمده بوندن ، فرماندهان در کنار دریاچه ی ماهی بچه هارا همراهی می کردند ، مهتاب همه جا را روشن کره بود وتا پشت سیم خاردار دشمن ستون غواص دیده میشد ، آرامش از دلها رخت بر بسته بود .همه دست به دعا برداشتند ، خانم فاطمه الزهرا (س) را واسطه قرار دادند ، به ناگاه گویا پرده ای مقابل مهتاب گسترده شد و همه جارا تاریک کرد ، عملیات شروع شده ونام کربلای پنج را با تبرک وتیمن بر پیشانی خود ثبت نمود ، بچه ها که داغ عملیات کربلای چهار و مفقودی هارا بر جگر دارند برای رسیدن به هدف بعدی بر ردای شهادت بوسه میزنند وکربلایی میشوند .

عملیات کربلای پنج در تاریخ 19 دی ماه 1365 در منطقه عملاتی شلمچه ، شرق بصره ساعت 35/1 دقیقه بامداد بارمز مقدس یازهرا (س) آغاز شد وتا دو ماه و نیم ادامه داشت ویگانها در طول شب زیر نور مهتاب حرکت خود را آغاز کرده و نیروهایشان را به پشت مواضع دشمن رسانده بودند ، عبور از موانع نفوذ ناپذیر دشمن در شرق بصره وتهدید شهر و حضور در حومه آن موفقیت جمهوری اسلامی را در جنگ حتمی کرد .

همین عملیات بود که شورای امنیت را ناچار به تصویب قطع نامه ای کرد (قطع نامه 598) که در آن برای اولین بار تاحدودی نظرات جمهوری اسلامی ملحوظ شده بود .

پس از عملات کربلای پنج بود که مجوز استفاده ارز سلاح های کشتار جمعی به عراق داده شد .

دشمن با اهمیت منطقه ، زمین شرق بصره را مسلح به انواع موانع واستحکامات کرده بود وبا رها کردن آب در منطقه انجام هر گونه عملیات را غیر ممکن ساخته و فضای امنی را برای خود به وجود آورده بود تا بتواند حرکت هر مهاجم را پیش از دستیابی به خط اول خود سرکوب کند.

*اولین خط دفاعی دشمن ، دژی بود که در یک سمت آن سنگرهای بتونی برای استراحت نیرو و در سمت مقابل سنگرهای دیده بانی وتیر بار بامهمات آماده وسنگرهای تانک احداث شده بود . این دژ دشمن را در موقعیت ممتازی برای اشراف و تسلط کامل بر منطقه برخوردار می کرد.پشت خط اول چند موضع هلالی شکل احداث کرده بود که قطر هر یک به 300 تا 400 متر و ارتفاع آن به 5 تا 6 متری میرسید .

پشت مواضع هلالی برای تردد و استقرار تانک ، جاده ساخته شده بود واین وسیله ی تانک میتوانست با استقرار روی مواضع مشخص شده ، کل منطقه ی درگیری را زیر پوشش گلوله مستقیم وتیربار قرار دهد .

دومین خط دشمن به فاصله ی 100 متر از خط اول و به موازات آن احداث و سیل بندی به عرض 205 متر وارتفاع 4 متر که دارای موضع پیاده به کانال مواصلاتی و مواضع تانک بود ، این سیل بند از جنوب جاده شروع می شد و به سمت اروند ادامه داشت .

سومین خط دشمن ، خاکریزی بود به موازات خط دوم و دارای مواضع پیاده وتانک که جلوی آن کانال متروکه ای به عرض 4 وعمق 2متر احداث شده بود .

چهارمین رده ی دشمن پشت نهر دو عیجی قرار داشت وشامل نهر ، دژ وچندین موضع هلالی پی در پی که بر توانایی دشمن برای مقابله ودفاع می افزود.

پنجمین رده ی دشمن پشت نهر جاسم قرار داشت ، ضمن آنکه در حد فاصل خط چهارم وپنجم قرارگاه های دشمن به ویژهقرارگاه تاکتیکیسپاه سوم مقر فرماندهی لشکر یک دارای مواضع مستحکمی بود وپدافند مستقل داشت ،پس از خط جاسم تا کانال زوجی ،مرکز توپخانه ،لجستیک وعقبهلشکر یک قرار گرفته بود.

رده ششم وهفتم دشمن شامل کانال زئجی و مثلثی های غرب کانال زوجی بود ، در منطقه شلمچه دشمن زمین را به شکل پنج ضلعی در آورده بود که از استحکامات بسیار قوی وپیچیده ای برخوردار بود .

غربت مرام شلمچه است ، شلمچه مظلوم غریب ، شلمچه منطقه ای که صدامیان برای تصرف آن قویترین وپیچیده ترین موانع ، میادین مین ، خاکریزها ، دژها ، دژهای مستحکم و انواع سنگرهای بتونی احداث نمودند .

غروب شلمچه بوی غم می دهد . اینجا عاشورایی مکرر است ، اینجا قدمگاه مقدس شهدا است در حالی که باید با وضو وارد شد .سرزمین وحی ومعبد یاران خمینی (ره) عروج عاشقان با اراده ی پولادین و پر رمزوراز لاله ها می باشد.

شلمچه  کربلای ایران می گویند ، آری شلمچه کتاب است ، خواندنی ترین کتاب حماسه ، شلمچه آسمانی است سرشار از ستاره های سرخ ، بهار است لبریز از گلهای محمدی ، دریاست مواج از موج های عاشقی ، بازار است بازار عشقبازی وجانبازی ،شلمچه تابلو است ، تابلو حماسه و عرفان که بر تارک تاریخ ایران اسلامی می درخشد .

                 والسلام    

                        ناصر ملكي         

             شادی ارواح طیبه شهدای عملیات

              کربلای ۵ الفاتحه مع الصلوات 

reza-shojai[1].gif

سه شنبه 15 مرداد 1392  4:44 PM
تشکرات از این پست
ghkharazi
دسترسی سریع به انجمن ها