0

دولت دکتر روحانی و پیش بینی بازار ارز و طلا

 
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

دولت دکتر روحانی و پیش بینی بازار ارز و طلا

حسین خواجوئی - تحلیلگر و مشاور سرمایه گذاری

دولت دکتر روحانی و پیش بینی بازار ارز و طلا

با کاهش تقاضا برای طلا به عنوان یک ابزار پوشش ریسک و دیگر عوامل مؤثر، در آینده شاهد خروج نقدینگی زیادی از بازار ارز و طلا خواهیم بود که شناسایی آینده این حجم عظیم نقدینگی می‌تواند فرصتی مناسب برای کسب بازدهی بالا را فراهم کند.

به طور کلی بازار طلا در ایران از قیمت طلای جهانی و قیمت ارز در داخل کشور تأثیر می‌پذیرد؛ با این تفاسیر برای ارایه هر نوع پیش‌بینی در این زمینه باید این دو عامل را مورد بررسی قرار داد.
بررسی بازارهای جهانی از آن حکایت دارد که این بازار از 6 ماه پیش تاکنون با اخبار مثبتی ازجمله تغییر فضای اقتصادی آمریکا و خروج از رکود و بحران پدید آمده در این کشور درسال 2007 -2008 روبه‌رو شده است.
از سوی دیگر افزایش اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در این کشور با روند مثبتی رو به رو بوده بطوریکه از محدوده 10درصد به 6/7 درصد کاهش یافته است.
زمانی که اقتصاد آمریکا با 16 هزار میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی به سمت بهبود حرکت کند بازارهای مالی و کالا چشم انداز مثبت و جدیدی را پیش روی خود خواهند دید و همین موجب می‌شود تا سرمایه‌گذاران دیگر به دنبال دارایی امنی مانند طلا نباشند و بدین ترتیب تقاضا برای این کالا کاهش می‌یابد.
همچنین تحلیل‌های اخیر از وضعیت کشورهای اروپایی درگیر در بحران بدهی از روند مثبت و موفق برنامه‌های ریاضت اقتصادی حکایت دارد.
تمامی موارد یاد شده سبب شده بازار طلای جهانی در افق 6 ماه تا یکسال آینده از روند کنونی خارج نشده و به حرکت نزولی و یا پایدار خود ادامه دهد. اما در خصوص بازار ارز ارایه پیش بینی امری بسیار سخت است؛ زیرا آینده این بازار تا حدود زیادی در گرو تحولات آتی سیاسی در صحنه بین‌المللی است.
با این حال آینده تولید ملی ایران و افزایش نرخ اشتغال در نگاهی واقع‌بینانه به مساله ارزش پول ملی وابسته است. صد البته مشاوران دکتر روحانی بر این موضوع بخوبی آگاهی دارند.
به‌طور حتم تنها دلیل روند نزولی بازار ارز در روزهای اخیر نگاه خوش‌بینانه به آینده تحولات سیاسی ایران و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری است؛ نگاهی که می‌تواند موجبات کاهش قیمت ارز را تا محدوده 2800 تومان فراهم سازد. 
به هر حال باید این موضوع را پذیرفت که بخشی از افزایش قیمت ارز به‌دلیل تقاضای سفته بازانه و روانی بوده است.
با این تفاسیر و با دلایل مطرح شده به احتمال زیاد شاهد خروج نقدینگی زیادی از بازار ارز و طلا خواهیم بود که شناسایی جهت آینده این حجم عظیم نقدینگی می‌تواند فرصت مناسب برای کسب بازدهی بالا را فراهم کند.
به باور نگارنده و با توجه به نگاه دکتر روحانی و توانمندی بالقوه تیم اقتصادی ایشان در فراهم سازی بستر مناسب برای کسب و کار و تولید، به تمامی دارندگان این نقدینگی توصیه می‌شود به سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار مبادرت ورزند.

انتهاي خبر/ قدس آنلاين
سه شنبه 15 مرداد 1392  3:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها