0

نباید به خاطر روحانی به ایران رحم کرد/ روحانی برای چانه‌زنی با نظام به تحریم نیاز دارد

 
zeze12
zeze12
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1390 
تعداد پست ها : 563
محل سکونت : فارس

نباید به خاطر روحانی به ایران رحم کرد/ روحانی برای چانه‌زنی با نظام به تحریم نیاز دارد

روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف پشت صحنه تلاش‌های جدید اعضای مجلس نمایندگان و سناتورهای آمریکایی برای تشدید تحریم‌های ایران را فاش کرد.

به گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران به نقل از ایران هسته‌ای- روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف پشت صحنه تلاش‌های جدید اعضای مجلس نمایندگان و سناتورهای آمریکایی برای تشدید تحریم‌های ایران را فاش کرد.

این روزنامه در مقاله‌ای به قلم راف سانچز در روز 13 مرداد 1392 (5 اوت 2013) تاکید کرده است که هدف اعضای کنگره این است که با تشدید تحریم‌ها دکتر روحانی را وادار به تشدید فشار به نظام و رهبری برای پذیرش سازش کنند.

در این مقاله آمده است: «76 سناتور ‏آمریکایی از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در نامه ای از کاخ سفید خواستند با وجود لحن ‏ملایم‌تر حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران به این کشور رحم نکند».

به نوشته دیلی تلگراف، در نامه سناتورها به اوباما آمده است: «تا زمانی که ما شاهد کاهش قابل توجه فعالیتهای هسته ای ایران نباشیم، معتقدیم ‏که کشور ما باید تحریم ها را تشدید کند و در حالی که گزینه استفاده از قدرت نظامی را تقویت می‌‏کنیم، رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک را در مورد اختلافات خود با ایران به دقت بررسی کنیم».

سناتورهای آمریکایی در نامه خود به اوباما نوشته‌اند که روحانی قول تعامل مجدد با جامعه بین‌‏المللی را داده است اما هشدار دادند که ایران در گذشته از مذاکرات برای وقت‌کُشی استفاده کرده ‏است.

آن‌ها افزودند: «ما از شما می‌خواهیم وضعیت اضطراری کنونی را درک کنید. ما باید به سرعت دریابیم ‏که آیا تهران برای مذاکرات جدی آماده است یا خیر».

یکی از مشاوران برجسته سِنا در این باره به دیلی تلگراف گفته است: «هدف از این نامه کاهش خوش‌بینی برخی از مقامات آمریکایی ‏است که بر این باورند روی کار آمدن روحانی منجر به یک موفقیت دیپلماتیک خواهد شد».

وی اضافه می‌کند: «تغییر لحن ایران یک چیز است و اقدام واقعی برای عقب‌نشینی از اصول هسته‌ای امری ‏کاملا متفاوت است».

دیلی تلگراف در ادامه تاکید کرده است: «توجه مذاکره کنندگان ایران و غرب بر دو موضوع متمرکز است. اول این که چقدر زمان می برد که ‏ایران به قابلیت مهم هسته ای دست یابد، یعنی بتواند با سرعتی اورانیوم را تا سطح ساخت سلاح هسته ‏ای غنی کند که سرویس‌های اطلاعاتی غرب نتوانند آن را کشف کنند. مسئله دوم این است که ایران ‏تا چه زمانی می تواند در مقابل تحریم‌های سخت و به خصوص عدم دسترسی به ذخایر ارز خارجی ‏خود برای حفظ ریال دوام بیاورد».

به نوشته این روزنامه انگلیسی، گزارش موسسه علوم و امنیت بین المللی این ماه اعلام کرد برنامه هسته‌ای ایران احتمالا در ژوئن ‏‏2014 به مرحله حساسی خواهد رسید.

این روزنامه اعلام کرد: ارزیابی وضعیت اقتصادی ایران دشوار است اما تحت تحریم های کنونی، به احتمال زیاد تا چند سال ‏دیگر ذخایر ارزی ایران به پایان خواهد رسید».

سانچز سپس درباره انگیزه اصلی تحریم‌ها نوشته است: «برخی از تحلیلگران گفته‌اند اگر روحانی قصد داشته باشد برای متقاعد کردن آیت الله علی ‏خامنه‌ای، رهبر معظم ایران برای مذاکره با آمریکا تلاش کند، خطر تحریم‌های جدید به وی در این ‏راه کمک می‌کند».

انتهای پیام/

دوشنبه 14 مرداد 1392  4:38 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها