0

‫‏کوالکام به استفاده از پردازنده های 8 هسته ای ‫قانع نشده و می گوید این راه حلی منطقی نیست، اما چرا؟

 
AliFanoodi
AliFanoodi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 17222
محل سکونت : خراسان جنوبی

‫‏کوالکام به استفاده از پردازنده های 8 هسته ای ‫قانع نشده و می گوید این راه حلی منطقی نیست، اما چرا؟

 

درحالی که سامسونگ و دیگر سازندگان دستگاه های همراه، مشغول کار روی پردازنده های ۸ هسته ای هستند، کوالکام خارج از این هیاهو به بهبود پردازنده های ۴ هسته ای خود مشغول است. به نظر هم نمی رسد این شرکت برنامه خاصی برای تولید پردازنده ۸ هسته ای داشته باشد. اما کوالکام این را نه از کم کاری که از بی اعتقادی خود به راه حل های این چنینی می داند.

 
می دانیم که فاکتور تعداد هسته همواره متضمن کارایی بهتر نیست؛ به خصوص اگر قرار باشد چند تایی از آنها هم به واسطه عقب ماندن اپلیکیشن ها و بازی ها از جدیدترین سخت افزارها، بی کار بمانند. آناند چندراسکر، معاون ارشد ریاست کوالکام در پاسخ به سوالی درباره پردازنده های هشت هسته ای چنین گفته است: «نمی توانید هشت موتور ماشین چمن زنی را کنار هم بگذارید و ادعا کنید حالا یک موتور هشت سیلندره فِراری دارید. مطمئناً این کار عبثی است».
 
بی شک این سخنان در پسِ نتایج عملکرد رقیب کوالکام، مدیا تک گفته شده است. مدیا تک سودای تولید پردازنده هشت هسته ای را در سر می پروراند و برنامه رسیدن به این هدف را هم تبیین کرده است. نام پردازنده چهار هسته ای مدیا تک یعنی MT6589 اخیراً زیاد به گوش می رسد و عملکرد آن با نمونه های چهار هسته ای کوالکام مقایسه می شود.
 
وقتی از آقای چندراسکر پرسیده شد که آیا برنامه ای برای تولید سی پی یوهای هشت هسته ای دارید، پاسخ او این بود: «ما کارهای مبهم نمی کنیم؛ وقتی نمی توانید محصولی بسازید که طبق انتظار مصرف کنندگان باشد شاید فکر کنید زمانش رسیده که به کنار هم گذاشتن هسته ها متوسل شوید. اما این راه احمقانه ای است و خوب، مهندسان ما احمق نیستند».
 
وقتی نظرات مدیر ارشد کوالکام، تا این حد محکم و تغییر ناپذیر است نباید خیلی از بابت عملکرد کنونی این شرکت شگفت زده شد. کوالکام وقت و سرمایه زیادی را صرف تحقیق و توسعه هسته های پردازشی Krait و هسته های گرافیکی Adreno خود می کند. عملکرد کوالکام آنقدر خوب بوده که انویدیای بزرگ را برای پول درآوردن به دست و پا انداخته است. در این میانه هم سامسونگ و مدیا تک به آزمون و خطای خود حول پردازنده های هشت هسته ای ادامه می دهند.
 
آخرین چیپ مجتمع کوالکام یعنی اسنپدرگون ۸۰۰، پردازنده ای هشت هسته ای است که با سرعت ۲.۳ گیگا هرتز کار می کند. به نظر نمی رسد این سرعت و قدرت، کفاف استفاده های امروزی از تلفن های هوشمند را ندهد. نظر شما چیست؟ آیا اعداد بزرگتر در عمل هم کارایی بیشتری به ارمغان می آورند؟

به روز رسانی: در بند آخر مطلب سهوا نوشته شده "اسنپدرگون ۸۰۰، پردازنده ای هشت هسته ای است" که به این وسیله اصلاح می شود. این پردازنده ۴ هسته ای است.

 

منبع

دوشنبه 14 مرداد 1392  2:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها