0

572 هزار شهید آزاده داده‌ایم

 
papeli
papeli
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1388 
تعداد پست ها : 12866
محل سکونت : قم

572 هزار شهید آزاده داده‌ایم

 


فریبرز خوب‌نژاد رئیس موسسه فرهنگی پیام در مورد آمار شهدای آزاده گفت: در دوره اسارت 572 هزار شهید آزاده داشته‌ایم که یا توسط سربازان عراقی کشته شده‌اند و یا زخمی بوده و براثر جراحت جنگی در طول دوره اسارت به شهادت رسیده‌‌اند.

فریبرز خوب‌نژاد

گروهی از این شهدا درست شناسایی نشدند چون برخی از آن‌ها در صلیب سرخ ثبت‌نام نشده بودند. برخی از آن‌ها نیز در سال 82 با نبش قبر پیدا شده و بدن‌هایشان با کشته‌های عراقی مبادله شد. بعد از زمان اسارت نیز برخی از آزادگان را از دست داده‌ایم الان حدود 2500 نفر از آزادگانمان از دنیا رفته‌اند و اگر به میانگین سنی آزادگان توجه شود، مشخص است که این رقم برایشان رقم بالاییست. چون میانگین سنی پایینی دارند و اکثر آن‌ها در سنین پایین به اسارت درآمده‌اند.

 

بنیاد شهید بر خلاف روال قبلی

وی افزود: در زمانی که مرحوم ابوترابی در قید حیات بودند، اجازه‌ای از رهبری گرفته شد تا آزادگان فوت شده با دیده اغماض به عنوان شهید اعلام شوند بخصوص آزاده‌هایی که دارای سنوات اسارت بالایی بودند. پیرو همین اجازه از رهبری، کمیسیونی تشکیل شده و علت فوت را ناشی از دردهای اسارت دانسته و شهید اعلام می‌کردند. اما بعد از آنکه بنیاد شهید با ستاد آزادگان ادغام شد، چشم بر این روال مطلوب بسته شد و از آن زمان تا به امروز به ندرت پیش آمده که آزاده‌ای را بعد از فوت شهید اعلام کنند. مشکل این است که وقتی آزاده‌ای متوفی اعلام می‌شود خانواده او از لیست بنیاد شهید خارج شده و زیر نظر سازمان تامین اجتماعی می‌رود و منصفانه نیست که خدماتی به خانواده آزاده‌ها بعد از فوت‌شان داده نشود.

 

از آنجایی که نوع بیماری آزادگان با جانبازان فرق دارد طرح پایش سلامت آن‌ها باید به طور ویژه‌ای بررسی شود. بیشترین مشکلات آزادگان از شکنجه‌های مختلف در زمان اسارت و سوءتغذیه ناشی از نبود غذا در اردوگاه‌ها است

 

آزادگان از لحظه ورود تا به امروز

خوب‌نژاد با اشاره به طرح پایش سلامت برای آزادگان گفت ما تا الان دو بار طرح پایش سلامت آزادگان را تهیه کرده و برای اجرا به بنیاد شهید داده‌ایم اما این طرح هنوز اجرا نشده است. از آنجایی که نوع بیماری آزادگان با جانبازان فرق دارد طرح پایش سلامت آن‌ها باید به طور ویژه‌ای بررسی شود. بیشترین مشکلات آزادگان از شکنجه‌های مختلف در زمان اسارت و سوءتغذیه ناشی از نبود غذا در اردوگاه‌ها است. تقاضایمان این است که بنیاد شهید به بحث سلامت آزادگان توجه بیشتری کند تا فرزندان آزادگان در سنین پایین یتیم نشوند. در کنار این موضوع ما یک طرح پژوهشی را در موسسه پیام آزادگان شروع کرده‌ایم در مورد علت فوت آزادگان و آمار بالای مرگ و میر در آن‌ها. متاسفانه آزادگان دفاع مقدس از لحظه ورود به میهن اسلامی تا به امروز یک بار هم توسط دستگاه‌های مسئول و نهادهای پزشکی‌شان چکاب نشده‌اند. زمانی که آزاد شدند در سنین پایین بودند و هرم سنی‌شان پایین بود اما حالا که به سنین میانسالی رسیده‌اند،دردهای زمان اسارت بروز کرده و با مشکل جدی سلامت مواجهند.

 

kb9j_img_3241.jpg

شهر من یک گل به نام حضرت معصومه دارد.

دوشنبه 14 مرداد 1392  3:01 AM
تشکرات از این پست
mehdi0014
دسترسی سریع به انجمن ها