0

آیا آمریکا و انگلیس در آستانه برقراری رابطه با ایران هستند؟

 
09303495228
09303495228
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1391 
تعداد پست ها : 8721
محل سکونت : خراسان جنوبی

آیا آمریکا و انگلیس در آستانه برقراری رابطه با ایران هستند؟

علی روندی،
این روزها پیام هایی از طرف دولت انگلیس به صورت غیر رسمی دریافت می شود و می توان آن را نوعی سیگنال از طرف آن کشور برای برقراری ارتباط محسوب نمود. جک استراو وزیر امور خارجه اسبق انگلیس و عضو پارلمان این کشور آمادگی خود را برای حضور در مراسم تحلیف رییس جمهور جدید اعلام نموده و می توان همین را به صورتی پیش فرض در نظر گرفت. سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام نمود پیام رسمی از سوی دولت انگلیس دریافت نشده ولی ما مهمان نواز هستیم و از وی استقبال می نماییم.
 

آیا آمریکا و انگلیس در آستانه برقراری رابطه با ایران هستند؟


در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۶۷ پس از انتشار کتاب آیات شیطانی با حمایت دولت انگلیس و فرمان حکم اعدام سلمان رشدی مرتد از سوی امام خمینی، طرحی در مجلس با قید دو فوریت تهیه شد و در ۹ اسفند همان سال روابط ایران و انگلیس به کلی قطع شد، پس از آن، مدت ها انگلیس در تکاپو بود و از طرق مختلف پیام هایی برای ایران فرستاد تا کم کم روابط دو کشور برقرار گردید.

در ۶ آذر ۱۳۹۰ مجلس مجدداً طرحی دو فوریتی را با ۱۷۹ امضاء جهت کاهش سطح روابط تا حد کاردار و اخراج سفیر انگلیس از ایران تهیه کرد. علت اصلی آن حمایت از فتنه گران سال ۸۸ اعلام گردید که از مهم ترین طراحان آن می توان آقای علاء الدین بروجردی را نام برد. ایران سفیر خود را از لندن فراخواند و سفیر انگلستان را اخراج کرد که متعاقب آن در واکنش به این اقدام، دولت انگیس تمام روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع نمود. از این زمان بود که سردی روابط بین دو کشور آغاز شد.

در مورد آمریکا هم باید گفت بیش از ۳۰ سال است رابطه ایران با آمریکا رسماً قطع شده ولی چند سال قبل باراک اوباما که تازه بر روی کار آمده بود اعلام کرد حاضر به برقراری رابطه با ایران است که با پاسخ سرد ایران مواجه گردید و همچنان قطع روابط ادامه دارد. اما این روزها برخی مقامات آمریکایی درخواست هایی مبنی بر مذاکره مستقیم در مورد پرونده هسته ای، سوریه و عراق را بیان می کنند که می توان از آن به عنوان پیگیری راهی برای بن بست ها نام برد.

واقعیت امر این است که دو کشور آمریکا و انگلیس در صورت وجود کوچکترین روزنه ای، آماده برقراری روابط مجدد هستند زیرا:

به همان میزان که این کشورها با ایران اختلاف نظر دارند، منافعی مشترک نیز دارند. برقراری امنیت در افغانستان که اکنون مبدل به باتلاقی شده و آمریکا همراه متحدانش در آن به سوی غرق شدن پیش می روند، تنها با همکاری ایران میسر می گردد. از جانب دیگر ایران نیز سالهاست ناامنی در نوار مرزی شرقی و غربی خود را تجربه می کند. پس در حوزه هایی مانند عراق، افغانستان، سوریه و بسیاری جاهای دیگر، نقش هماهنگی بین این کشورها مشخص است.

آمریکا و انگلیس خوب می دانند از نظر مذهبی ایران مرکزیت جهان شیعه با صدها میلیون جمعیت را عهده دار است و تنها با یک اشاره می تواند موجی از حرکت اسلامی را به راه اندازد.

آمریکا و انگلیس به توان بالای ایران واقف هستند و می دانند موقعیت ژئوپلوتیک همراه با توان بالای نظامی آن، امکان استفاده از تهاجم نظامی از سوی آمریکا و تکرار سناریوی عراق و افغانستان را محال ساخته و نمی توانند مدت جنگ احتمالی، دامنه آن و خسارت وارده به خود را پیش بینی کنند.

آمریکا و انگلیس نیازمند داشتن برقراری رابطه با کشورهای با ثبات منطقه هستند و می دانند و می بینند سرمایه گزاری بر روی امثال مصر و عربستان سست و شکننده است. برقراری جلسه جنبش غیر متعدها و ریاست ایران بر آن شاهدی بر این امر می باشد.

آمریکا و انگلیس می دانند که روند کنونی باعث نزدیکی دو کشور دارای حق وتو یعنی چین و روسیه به ایران می شود و هرگز مایل نیستند که مثلث قدرتی در آسیا ایجاد شود، خصوصاً حمایت گسترده روسیه از سوریه را می توان به عنوان تلاش روس ها برای برقراری موازنه قدرت و احیای بلوکی با محوریت خود قلمداد کرد.

آمریکا و انگلیس همواره دنبال منافع خود هستند، قطع طولانی ارتباط با یک کشور بزرگ، خسارت آنها را بیشتر می کند، بر این اساس هرچه کشوری منابع انسانی و فیزیکی بیشتری در اختیار خود داشته باشد بر اهمیت آن افزوده می شود. لذا چون ایران کشوری غنی از تمام جهات است، این قطع ارتباط هزینه بیشتری برای آنها خواهد داشت.

آمریکا و انگلیس هرچه بر ایران فشار آورده اند در بسیاری از حوزه ها نتیجه ای معکوس داشته و باعث شتاب دستاوردهای ایران شده است. نمونه بارز آن در تحریم هسته ای، تحریم نظامی، تحریم نفتی، مشهود است که تکمیل چرخه سوخت هسته ای، پیشرفت های گسترده نظامی و خود کفایی در ساخت قطعات لازم در سکوها و پالایشگاه ها نمونه هایی از آن است.

موانع پیش رو
وجود لابی صهیونیسم در آمریکا و قدرت انکار ناپذیر آن برسیاست خارجی این کشور، مهم ترین مانع پیشرفت برقراری ارتباط است. اسرائیل نفوذ بسیار بالایی بر تصمیمات آمریکا دارد و فشار زیادی آورده تا کنگره را متقاعد به تصویب طرحی کند که آمریکا در صورت حمله اسرائیل به ایران، ملزم به حمایت از این رژیم شود.

آمریکا مذاکره نمی کند، بلکه معمولاً قبل از مذاکرات آنچه باید حاصل شود را بیان می کند. فی الواقع در مذاکرات، تسلیم محض طرف مقابل را می خواهد که ما در مذاکرات هسته ای این قضیه را به وضوح دیده و لمس کرده ایم.
اکنون آمریکا خود را در چهار چوب جهان تک قطبی می بیند و تا حدودی پتانسیل های لازم اعم از اقتصادی، سیاسی و نظامی را دارد. بنابراین نمی خواهد در مقابل کشورهای مستقل دست پایین را داشته باشد، زیرا این عمل می تواند به ایجاد الگوهای جدیدی منجر شود.

مهمترین چالش ایران با جهان غرب در دهه گذشته، انرژی هسته ای بوده است. حال وضعیت ایران بسیار متفاوت از گذشته است و هرگز تعلیق غنی سازی اورانیوم را نخواهد پذیرفت، قبلاً مذاکره یا برای مذاکره بود یا گرفتن فرصت، ولی اکنون فناوری هسته ای ایران به مرحله بی بازگشتی رسیده و مذاکرات باید برای غنی سازی باشد و آمریکا نمی خواهد این امر را بپذیرد.

از سویی شرایط در ایران برای برقرای رابطه محیا نیست و برخی گروه های تندرو که نفوذ زیادی هم دارند یقیناً بر دولت فشار زیادی وارد خواهند ساخت تا این رابطه برقرار نگردد.

در پایان لازم است بیان کنم آنجا که منفعتی برای جهان اسلام و مسلمین متصور باشد، طبق سنت پیامبر اکرم(ص) مذاکره منعی ندارد. کما اینکه شخص رسول الله در حدیبیه با مشرکین پیرامون برنامه حج توافقاتی داشتند و حتی حاضر شد عبارت «محمد رسول الله (ص)» در توافق نامه به «محمدابن عبدالله» و یا «بسم الله الرحمن الرحیم» به «بسمک اللهم» که سبک نوشتاری مورد قبول مشرکین بود تغییر یافت.

__________________
شهر رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم
پاسخ گویی به شبهات اینترنتی واعتقادی
جمعه 11 مرداد 1392  11:59 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها