0

۵ روش برای کاهش آلودگی هوا

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

۵ روش برای کاهش آلودگی هوا

این روزها آلودگی هوا در کشورهای بسیاری یک معضل اجتماعی به شمار می‌آید. با بکارگیری روش‌هایی می‌توانیم آن را کاهش دهیم.

خبرگزاری فارس: ۵ روش برای کاهش آلودگی هوا
 

 

آلودگی هوا یکی از مشکلات عمده در همه جا به ویژه در فیلیپین است؛ اگر چه روشهای بسیاری برای حفاظت از محیط زیست ما از آلودگی هوا وجود دارد، این مقاله برای حفظ هوای پاک 5 روش مهم را به شما می‌گوید.

آلودگی هوا یکی از مشکلات بزرگ در بسیاری از کشورهای مختلف است؛ در این مواقع که شما متوجه نیستید که سطح پایین آلودگی هوا در بدن شما به طور جدی می‌تواند به سلامت شما آسیب برساند.

این موضوع در واقع یک مشکل عمده در همه جا محسوب می‌شود و دولت باید سعی کند برای کاهش این نوع مشکل کاری انجام دهد.

به عنوان مثال، در فیلیپین، چند فیلیپینی سالانه به دلیل آلودگی هوا می‌میرند؟

خوب، با توجه به بانک اطلاعاتی نشریه سالانه 2000 در مانیل هر سال به تنهایی به دلیل آلودگی هوا، بیش از 40 هزار فیلیپینی می‌میرند.

این نرخ سرسام آور است، نه؟ اما در مکان‌های دیگر در فیلیپین این مشکل و مرگ ناشی از آن رسما گزارش نشده است؛ بنابراین، در برآورد ما تعداد بیش از این‌هاست.

در واقع، فیلیپین طبیعت بسیار زیبایی را دارد اما آلودگی هوا یکی از مشکلات اصلی سرمایه گذاران این کشور است، همانطور که غلظت هوای آلوده از دود ترافیک را شاهد است.

آلودگی هوا می‌تواند مشکلات بسیاری را برای سلامت شما ایجاد کند، می‌تواند مشکلات تنفسی مانند برونشیت حاد و مزمن، آسم، سرطان ریه و حتی مشکلات قلبی به‌همراه آورد.

اگر دولت و همه افراد اقدامات مناسب را برای این مشکل بکار نبرند، با ادامه افزایش تعداد مرگ و میر در هر سال روبرو می‌شوند.

همانطور که همه ما می‌دانیم، مونوکسید کربن اگزوز موتور خودرو یک ماده خطرناک است که باعث مشکلات سلامتی می‌شود.

اگر به مدت بسیار طولانی در معرض این ماده قرار گیرید در خطر ابتلا به مسمومیت با مونوکسید کربن و حتی مرگ قرار می‌گیرید.

بنابراین، چه چیزهایی منبع آلودگی هوا هستند؟

همانطور که قبلا گفته شده است آلودگی ناشی از اتومبیل‌ها، هواپیماها و منابع مختلف دیگر از قبیل، مواد قابل‌ اشتعال، خشک‌شویی‌ها، کارخانه‌ها، نیروگاه‌های برق و بسیاری دیگر است.

از این رو، اگر مردم تنها بتوانند بهترین روش را برای کاهش آلودگی هوا پیدا کنند آنگاه به جلوگیری از شرایط ممکن مشکلات بهداشتی و حتی مرگ و میر، در سراسر کشور قادر می‌شوند.

حقیقتا، این موضوع حائز اهمیت است که در یک محیط سالم و امن بدون هیچ گونه نگرانی برای عزیزانمان زندگی کنیم.

اکنون چه اقداماتی برای مبارزه با آلودگی هوا وجود دارد؟

1. استفاده از حالت طبیعی حمل و نقل

همانطور که شما می توانید ببینید، بخش حمل و نقل به تنهایی بزرگترین منبع آلودگی هوا محسوب می‌شود که در نهایت به مشکلات مختلف در سلامت منتهی می‌شود.

بنابراین، به جای استفاده از خودرو خود سعی کنید از برای حمل و نقل از دوچرخه استفاده کنید؛ اگر محل کار شما دور نیست، بهتر است تا محل کار خود پیاده روید.

اگر هر کس سعی کند که این اقدامات را انجام دهد، میزان کاهش آلودگی هوا در سطح شهرها و شهرستانها شما را شگفت زده خواهد کرد.

 

2. کاشت درخت

کاشت درخت می‌تواند کیفیت هوا را با از بین بردن مواد مضر در هوا از بین ببرد؛ اگر شما یک باغ هم نداشته باشید، بهتر است که یک درخت داشته باشید.

 

3. نقش دولت در بهبودی آلودگی هوا

بسیار ضروری است که دولت بر اهمیت هوای پاک در محیط زیست از آنجایی که سالیانه تعداد زیادی بر اثر آلودگی هوا می‌میرند، تاکید داشته باشد.

اولویت دولت این است که تولید گازهای گلخانه‌ای که منجر به دود می‌شود کاهش یابد و تعداد وسایل نقلیه را در هر روز محدود سازد.

همچنین قرار دادن جریمه‌های سنگین برای آن دسته از افرادی که مسئول آلودگی هوا هستند،‌ مهم می‌باشد.

این خدمات نیروگاه‌ها، کارخانه‌ها، رانندگان و شرکت‌های کسب و کارهای دیگر که این نوع از قوانین را نقض می‌کنند نیز شامل می‌شود.

علاوه بر این، دولت باید به دست آوردن سوخت پاک برای مردم اطمینان حاصل کند.

 

4. ترک سیگار

نه تنها سیگار کشیدن برای سلامتی شما خطرناک است، اما می تواند به آلودگی هوا کمک کند.

به گفته دکتر «جیووانی ایورنیزی» در واحد کنترل دخانیات، آلودگی هوا بوسیله سیگار 10 برابر بیشتر از اگزوز خودرو دیزل منتشر می‌شود.

وی افزود، بنابراین، باید از سیگار کشیدن جلوگیری به عمل آید. با این اقدام، شما نه تنها خود را از بیماری‌های‌های قریب الوقوع مانند برونشیت، آمفیزم و سرطان ریه حفظ می‌کنید بلکه  از محیط زیست نیز محافظت خواهید کرد.

 

5. همکاری مردم

دولت به تنهایی نمی‌تواند این اقدامات را انجام دهد بلکه این مستلزم به کمک‌ها و همکاریهای مردم نیز است.

به منظور انجام این اقدامات، انضباط مناسب برای همه باید وجود داشته باشد؛ اگر این چیزها به آلودگی هوا در محیط زیست اضافه شود، مردم به اندازه کافی به انجام اقدامات مناسب در قبال آن مسئول خواهند بود.

در تجزیه و تحلیل نهایی، راه‌های بسیاری برای کاهش آلودگی هوا وجود دارد؛ اما در ابتدا، برای شناسایی علل مشکلات، قبل از اقدامات بیشتر لازم است.

اگر دولت و مردم آن اقدامات را در حال حاضر بکار نبرند مطمئنا بسیاری از مردم به خصوص افراد مسن و کودکان که آسیب پذیرتر هستند از این موضوع رنج خواهند برد‌، البته همه ما در معرض آن هستیم.

چیز دیگری که باید در نظر گرفته شود، صرفه‌جویی در انرژی است؛ با صرفه‌جویی در انرژی، آلودگی هوا کاهش می‌یابد.

استفاده از بنزین کمتر، برق و گاز طبیعی آلودگی را کم می‌کند؛ هر چقدر بیشتر از آنها استفاده شود، هوا نیز بیشتر آلوده می‌شود.

نویسنده این مقاله: الون کارلنو دای  

 

مترجم: مریم قره‌داغی

 

جمعه 11 مرداد 1392  7:10 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها