0

سنگک 900 تومانی و بربری 800 تومانی درراه است؟

 
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

سنگک 900 تومانی و بربری 800 تومانی درراه است؟

سنگک 900 تومانی و بربری 800 تومانی درراه است؟
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۰۱
 
 
نان به عنوان غذای اصلی بسیاری از مردم و در روزهایی که  گرانی برنج مصرف هر روزه آن را برای مردم سخت کرده است،  از اهمیت زیادی برای سبد خانوارها برخوردار است و این روزها باز هم خبر گرانی احتمالی نان افکار عمومی را نگران کرده است.

اوایل اردیبهشت ماه امسال بود که در آخرین اظهارات نانی ، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی از تعیین قیمت نهایی خرید تضمینی گندم تا پایان هفته احتمالا حدود کیلویی ۷۰۰ تومان خبر دادو گفت: با افزایش قیمت گندم، قیمت نان نیز قطعا افزایش می‌یابد که زمان افزایش قیمت نان بعدا اعلام خواهد شد.

عباس قبادی، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با بیان اینکه امیدواریم رییس‌جمهوری با قیمت حدود 700 تومان موافقت کنند، گفت: سال گذشته قیمت خرید تضمینی گندم 420 تومان بوده که اگر برای امسال 700 تومان تعیین شود، حاکی از افزایش 80‌درصدی است و در نهایت با توجه به اینکه ماده اولیه نان گندم است این افزایش روی قیمت نان نیز اثر خواهد گذاشت.تا به این ترتیب دوباره احتمال گرانی نان مطرح شود.

سال گذشته نيز در حالي كه دولت وعده داده بود تا پيش از اجراي فاز دوم قانون هدفمندسازي يارانه‌ها قيمت‌ها افزايش نيابد، ستاد تنظيم بازار به دليل افزايش خريد تضميني گندم از كشاورزان توسط دولت، قيمت نان را افزايش داد اما در پي اين اقدام ستاد هدفمندسازي يارانه‌ها مبلغ 28 هزار توماني را كه بابت مابه التفاوت اجراي گام اول و دوم قانون هدفمندسازي يارانه‌ها به ازاي هر نفر، به حساب سرپرستان خانوار واريز كرده بود به عنوان يارانه نان در 12 ماه سال گذشته در نظر گرفتتا با تخصیص یارانه نان گران شود.

حالا اما در روزهای پایانی دولت دهم در حالی که احتمال افزایش قیمت نان دوباره مطرح شده ، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی برخی قیمت‌های پیشنهادی نان لواش، تافتون، سنگک و بربری در پی افزایش قیمت گندم در جلسه اخیر این کمیسیون با حضور معاون وزیر صنعت خبر داده و گفته: این قیمت‌ها هنوز نهایی نشده است.

 عثمان احمدی، با بیان اینکه سال گذشته دولت گندم را با قیمت 420 تا 450تومان خریداری کرد و این نهایتا موجب ضرر کشاورزان و خزانه ملی شد، عنوان کرد: امسال با تدابیری که در راستای عدم تکرار چنین تجربه تلخی اندیشیده شد، نهایتا قیمت خرید گندم 720تومان منظور شد که با رایزنی‌های انجام‌شده این قیمت به 800تومان رسید که البته معاون وزیر صنعت قول داده مابه‌التفاوت 80تومانی را به کشاورزان بپردازد و از این منظر جای هیچ نگرانی نیست.

نماینده مردم مهاباد در بهارستان با بیان اینکه «اگر قیمت فروش گندم را 880 یا 900تومان فرض کنیم، می‌توان قیمت‌هایی را برای نان در نظر گرفت که در حال حاضر در مرحله پیشنهاد است»، عنوان کرده: نان سنگک با گندم 880تومان، 925تومان و برای گندم 900تومانی، 940تومان می‌شود. نان‌ بربری هم برای گندم 880 و 900تومانی به‌ترتیب 800 یا 810تومان خواهد شد.
وی عنوان کرد: نان تافتون چانه 280گرمی نیز 475تومان و لواش هم 250تومان پیشنهاد شده است که تاکید می‌کنم این قیمت صرفا پیشنهاداتی است که باید بررسی شود.

از سوی دیگر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به گزارش وزارت صنعت در مورد وضعیت نان و آرد در کشور، گفته: ‌بالارفتن هزینه تمام‌شده تولید نان یا باید با افزایش قیمت نان پوشش داده شود یا با پرداخت یارانه به واحد‌های تولیدی.

محمدرضا پورابراهیمی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است قیمت نان افزایش پیدا کند، گفته: آنچه مطرح شد این بود که به دلیل افزایش بهای تمام‌شده تولید نان با توجه به افزایش بهای دستمزد کارگر، اجاره و سایر موارد موثر در تولید، یا باید قیمت نان افزایش پیدا کند یا اینکه در جایی در قالب یارانه این افزایش هزینه‌ها را پوشش داد. این وضعیت در حالی است که قیمت آرد ثابت بوده و تغییر نکرده است و همچنین علاوه بر دستمزد، اجازه موردی وجود دارد که هزینه تولید آرد را افزایش داده است بنابراین باید در این مورد تصمیمی اتخاذ شود.

به این ترتیب احتمال گرانی نان دوباره روی میز وکلای ملت قرار دارد و باید منتظر ماند و دید با حضور دولت جدید چه تصمیماتی برای نان اتخاذ خواهد شد؟

دی نیوز

جمعه 11 مرداد 1392  5:20 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها