0

تصوير اعتبارنامه رياست جمهوري شهيد محمدعلی رجايي

 
salma57
salma57
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1391 
تعداد پست ها : 35499
محل سکونت : گیلان

تصوير اعتبارنامه رياست جمهوري شهيد محمدعلی رجايي

دومین‌ انتخابات‌ ریاست‌جمهوری‌ ايران در دوم‌ مرداد سال 1360 برگزار و بر اساس آن محمدعلي رجايي با اکثریت‌ مطلق‌ آرای اخذ شده‌، یعنی 13 ميليون و يک هزار و 761 راي از مجموع 14 ميليون و 763 هزار و 362 رأی‌ به‌ عنوان‌ رئیس‌جمهور انتخاب‌ شد.
 دومین‌ انتخابات‌ ریاست‌جمهوری‌ ايران در دوم‌ مرداد سال 1360 برگزار و بر اساس آن محمدعلي رجايي با اکثریت‌ مطلق‌ آرای اخذ شده‌، یعنی 13 ميليون و يک هزار و 761 راي از مجموع 14 ميليون و 763 هزار و 362 رأی‌ به‌ عنوان‌ رئیس‌جمهور انتخاب‌ شد.

اين شهيد والامقام در حالي اين پست خطير را برعهده گرفت كه  بني‏‌صدر به تازگي از ايران فراري شده و کشور پس از حادثه هفتم تير 1360، دوراني ويژه را مي‏‌گذارند.

شورای‌ نگهبان‌ در تاریخ‌ 10 مرداد 1360 صحت‌انتخابات‌ را تأیید کرد و حكم رياست جمهوري محمدعلي رجايي در تاريخ يازدهم مرداد 1360 توسط حضرت امام خميني(ره) تنفيذ شد.

شهيد رجايي تا زمان شهادت يعني كمتر از يك ماه، به عنوان رئيس‌جمهور به مردم خدمت كرد.

متن حکم تنفيذ رياست جمهوري شهيد رجايي توسط بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي به اين شرح است:

"بسم اللّه‏ الرحمن الرحیم

با سپاس بی‏حد از الطاف کریمۀ خداوند متعال که توفیق به ملت شریف و متعهد ایران عطا فرموده که هر چه زمان می‌‏گذرد، مشکلات افزون می‏‌شود، بر تعهد آنان و حضورشان در صحنه و پشتیبانی‏شان از جمهوری اسلامی که فراوردۀ فداکاریهای خودشان است، افزوده می‏‌شود. و به رغم تبلیغات دشمنان خارج و داخل، با اکثریت قاطع افزون از دورۀ سابق، جناب آقای محمدعلی رجایی ـ ایّده‌‏اللّه‏ تعالی ـ را به ریاست جمهوری کشور اسلامی ایران برگزیده و این مسئولیت بزرگ و بار سنگین را بر عهدۀ او گذاشته است. و چون مشروعیت آن باید با نصب فقیه ولی امر باشد، اینجانب رأی ملت شریف را تنفیذ و ایشان را به سمت ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب نمودم، و مادام که ایشان در خط اسلام عزیز و پیرو احکام مقدس آن می‏‌باشند و از قانون اساسی ایران تبعیت و در مصالح کشور و ملت عظیم‌‏الشأن در حدود اختیارات قانونی خویش کوشا باشند و از فرامین الهی و قانون اساسی تخطی ننمایند، این نصب و تنفیذ به قوت خود باقی است. و اگر خدای ناخواسته بر خلاف آن عمل نمایند، مشروعیت آن را خواهم گرفت.

و باید ایشان توجه داشته باشند و از عمل ملت دریافته باشند که ملت دلاور نیز رأی خود را بر این اساس به ایشان داده‏اند، و من امیدوارم که در حفظ این امانت الهی و مسئولیتی که ملت بر عهدۀ ایشان گذاشته است، با تمام توان کوشش نموده و از آن پاسداری نمایند و وفادار به پیمان خود در مقابل خداوند مقتدر حاضر و ناظر و ملت حاضر در صحنه و مراقب احوال و اوضاع باشند و به فرمان خداوند تبارک و تعالی ـ که مؤمنان را به رحمت و عطوفت در بین خود و شدت در مقابل کفار و مخالفان اسلام دعوت فرموده است ـ اتمام جدیت عمل کرده و در عمل به حق از کسی و از ملامت بدخواهان نهراسند. و در نظارت برقوای ثلاثه، طرف حق را در نظر گیرند و در خدمت به خلق خدا، خصوصاً توده‏‌های مستضعف، احساس غرور و سرافرازی نمایند، که اینانند وفاداران به اسلام و هواداران جمهوری اسلامی.

و امید است در این موقع که دشمنان خارج و داخل دست به دست هم داده تا جمهوری اسلامی را به تباهی کشند، قشرهای مختلف ایران از علما و متفکران و محققان گرفته تا قوای مسلح و از دهقانان و کارگران و کارمندان و کارفرمایان تا بازرگانان و بازاریان و عشایر و سرحدنشینان، همفکر و هم‏صدا با رئیس‌جمهور محترم و دولت و مجلس و سایر ارگانهای اسلامی دست جنایتکاران و خائنان را قطع و در تشیید و تأیید جمهوری اسلامی کوشا بوده و در ساختن ایرانی مستقل و آزاد فداکار باشند و با وحدت کلمه به کشور خود و مردم محروم آن خدمت کنند.
 
تقارن رأی‌‏گیری برای رئیس‌جمهور با ایام و لیالی مبارک قدر و تنفیذ آن با عید سعید فطر، موفقیت آقای رئیس‌جمهور را در خدمت به کشور و ملت عزیز نوید می‏‌دهد. از خداوند متعال توفیق همگان را در ساختن کشور عزیز خواستار است.

یکم شوال المکرم 1401، عید سعید مبارک فطر موافق با 11 مرداد 1360

روح‏اللّه‏ الموسوی الخمینی"

تصوير اعتبارنامه رياست جمهوري شهيد محمدعلي رجايي را در زير مي‌بينيد:

 
منبع: باشگاه خبرنگاران
 
پنج شنبه 10 مرداد 1392  12:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها