0

۴ نقشه راهنمای خارق العاده برای خیره شدن به آسمان شب

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

۴ نقشه راهنمای خارق العاده برای خیره شدن به آسمان شب

خیره شدن به ستارگان از آن کارهای جذاب، ارزان و آرامش بخشی است که می تواند جایگزینی برای بسیاری از فعالیت ها و سرگرمی های پُرخرجی باشد که حساب بانکی شما را خالی می کنند. اما مشکل اینجا است که با هزاران  هزار ستاره ای که بالای سرمان چشمک می زنند، بسیار سخت است وضعیت آسمان شب را شناخته و موقعیت های مختلف آن را تشخیص دهیم.

 
اما یک راه آسان و موثر برای شناخت بهتر آسمان شب و ستارگان زیبای آن، استفاده از نقشه ها و اپلیکیشن های آنلاینی است که امکاناتی همچون رابط کاربری تعاملی و دانلود نقشه در قالب PDF را فراهم می آورند.
 
اگر شما هم دوست دارید شب هنگام، کمی بیشتر با آسمان زیبا وقت بگذرانید. در ادامه مطلب با صبا آسا همراه باشید.
 
 
شاید به نظر برسد این نقشه ها جای شرق و غرب را عوض کرده باشند. اما این تصور تنها به این دلیل به وجود می آید که آنها به شما آن چیزی را نشان می دهند که هنگام نگاه به سمت‌الراس  می توانید ببینید.
 
برای استفاده صحیح از نقشه ها، رو به سوی شمال بایستید، و نقشه را به گونه ای در دست بگیرید که شمال آن در پایین واقع شود. حالا با تغییر جهت خود، نقشه را هم بچرخانید.
 
 
۱- planetarium یا افلاک نما

پلانتاریوم یک نقشه تعاملی نمایش ستارگان است که صور فلکی را در یک رابط کاربری گنبد مانند به تصویر می کشد. این نقشه به شما اجازه می دهد تا موقعیت جغرافیایی، زمان و تاریخ را مشخص کنید. 
 
آنگاه از این اطلاعات برای جهت یابی خورشید درون نقشه و ارائه یک نمای اختصاصی، شخصی و دقیق از آسمان شب بهره می برد. نشانگر موس را روی ستاره مورد نظر ببرید تا نام، اندازه و فاصله آن از زمین را ببینید. 
 
۲- Interactive Skychart

این نقشه، آسمان شب را به صورت زنده بر اساس موقعیت و زمان برای تان شبیه سازی می کند. رنگ آسمان با زمانی از روز که در آن به سر می برید، همخوانی دارد و یک مستطیل سبز رنگ به شما اجازه می دهد تا بخش های خاصی از آسمان شب را مشخص کرده و به جستجوی صور فلکی بپردازید. همچنین تعدادی از ستارگان مهم با رنگ آبی در صفحه مشخص شده اند.
 
۲- صدهزار ستاره

نقشه  100,000 Stars یکی از مخلوقات زیبای ذهن پویای تیم Data Arts گوگل است. این پروژه نمایی سه بعدی از ۱۱۹۶۱۷ ستاره نزدیک به ما در کهکشان راه شیری را به تصویر می کشد و برای فهم بهتر عظمت و بزرگی منظومه شمسی، این تصاویر با برخی اطلاعات نوشتاری کمکی همراه کرده اند.
 
شما می توانید با استفاده از اسکرول صفحه به گشت و گذار در جهان دیجیتالی شده بپردازید، یا اینکه تور ویدیویی خودکار آن را به تماشا بنشینید.
 
۴- Starmap

Star-map.fr به شما امکان دانلود یک PDF زیبا از آسمان شب را می دهد. و البته امکانات شخصی سازی درون آن، این نقشه را به گزینه ای عالی تبدیل کرده اند. شما می توانید نیمکره، زمان و تاریخ مورد نظرتان را مشخص کنید و نسخه ویژه محل جغرافیایی خودتان را دانلود نمایید.
 
اشیائی که در صفحه اول فایل PDF لیست شده اند، نشان می دهند شما با چشم غیر مسلح قادر به دیدن چه چیزهایی هستید. صفحه دوم شامل اطلاعاتی درباره تلسکوپ های بزرگ و کوچک است و همچنین بهترین شیوه های استفاده از نقشه را توضیح می دهد.
 
شما بیشتر به کدام یک از صور فلکی و چه بخشی از آسمان شب علاقه دارید؟

 

 

دوشنبه 7 مرداد 1392  9:10 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها