0

وحشت صریح انگلیس از پیشرفت خارق‌العاده علمی ایران؛ نسخه تلویزیون ملکه انگلیس برای دولت روحانی/ آقای

 
poya20
poya20
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 39

وحشت صریح انگلیس از پیشرفت خارق‌العاده علمی ایران؛ نسخه تلویزیون ملکه انگلیس برای دولت روحانی/ آقای

رجانیوز – گروه سیاسی: مساله پیشرفت علمی کشور و توجه ویژه و جدی به این مساله، یکی از دغدغه‌های اصلی انقلاب اسلامی و شخص رهبر انقلاب در طول عمر انقلاب اسلامی بوده است؛ موضوعی که اهمیت رسیدگی دقیق و جدی به آن، جزو پربسامد‌ترین واژگان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های اخیر بوده است. 

به گزارش رجانیوز، ایشان اخیرا در دیدار مسئولان نظام هم مجددا این مساله را مورد تاکید قرار دادند و فرمودند: «مسئولان کلان کشور، سیاستگذاران کشور، کسانى که اداره‌ى امور اساسى را در کشور به عهده دارند، به این دو نقطه‌ى اصلى براى پیشرفت باید توجه کنند. روى مسئله‌ى اقتصاد کشور باید تکیه شود، روى مسئله‌ى پیشرفت علمى کشور هم باید تکیه شود. توجه به اقتصاد خوشبختانه نسبتاً عمومى است؛ همه توجه دارند. حماسه‌ى اقتصادى هم جزو شعار امسال بوده. امیدواریم همچنان که حماسه‌ى سیاسى انجام گرفت، حماسه‌ى اقتصادى هم با همت مسئولین انجام بگیرد. البته کار اقتصادى، کار کوتاه‌مدتى نیست؛ کار یک ماه و دو ماه و یک سال نیست؛ لیکن باید حرکت آغاز شود. روى مسئله‌ى علم هم من تکیه می‌کنم. در این ده سال گذشته، حرکت علمى ما خیلى خوب بوده؛ پیشرفت علمى و سرعت پیشرفت، بسیار خوب بوده است؛ اما این سرعت پیشرفت باید کند نشود. اگر ما بخواهیم به آن سطح مطلوب برسیم، اگر بخواهیم به خطوط مقدم دانش جهانى برسیم، باید این سرعت پیشرفت را همچنان حفظ کنیم - بیانات در دیدار مسئولان نظام‌ ۱۳۹۲/۰۴/۳۰» 
 
دولت نهم و دهم در راستای همین دغدغه رهبر انقلاب، تلاش فراوانی در زمینه توسعه علمی و پیشرفت فناوری کشور صورت داد؛ تا جایی که نهادهای معتبر علمی از رشد حیرت انگیز و سریع ایران در زمینه‌های گوناگون علمی خبر دادند. ایجاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران یکی از اقدامات اساسی و بنیادینی بود که برای تمرکز بر روی این مساله و هدایت صریح و شفاف بودجه‌ها برای پستیبانی از تحقیقات و پژوهش‌های علمی صورت گرفت. 
 
با این حال، در روزهای اخیر برخی زمزمه‌ها درباره حذف این معاونت مهم و اساسی در دولت یازدهم به گوش می‌رسد؛ شایعاتی که کلید آن را تلویزیونی دولتی انگلیس زد و در مطلبی تامل برانگیز، خواستار حذف این معاونت در دولت حسن روحانی شد. 
 
 
بی‌بی‌سی فارسی حدود یک ماه پیش در مطلبی با عنوان «معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران حذف می‌شود؟»، تلویحا خواستار از بین رفتن این معاونت شد و نوشت: «از نظر کار‌شناسان، حذف معاونت علمی از مجموعه ریاست جمهوری با حذف بودجه طرح‌های پژوهشی بزرگ ملی از این معاونت و انتقال آن به دیگر نهاد‌ها از جمله شورای عالی تحقیقات و فناوری در بررسی بودجه ۱۳۹۲ شروع شده است و با رایزنی‌هایی در سکوت ادامه پیدا کرده است.» 
 
تلویزیون دولتی بریتانیا همچنین دست به دلسوزی برای بیت‌المال ایران هم زده و ضمن «ولخرجی» نامیدن هزینه‌ها برای توسعه تحقیقات علمی و پژوهشی در کشور، مدعی شد: «ریاست جمهوری با در اختیار گرفتن بودجه‌ای که متعلق به وزارت علوم است، کاری که سال‌ها بدون هیاهو دنبال می‌شد را به وسیله‌ای برای خود نمایی بدل کرده‌است. از دید منتقدان، امروز نهاد ریاست جمهوری وظایف معاونت‌های پژوهشی وزارتخانه‌های علوم، بهداشت، و آموزش و پرورش و همچنین شورای عتف را خود برعهده گرفته است در حالی که ضرورتی در این باره وجود نداشته است.» 
 
فارغ از دشمنی دیرینه و تاریخی انگلستان با ملت ایران، این رویکرد رسانه سلطنتی بریتانیا در فضاسازی برای تخریب رویکرد مناسب دولت نهم و دهم در زمینه توجه جدی به مساله علم و پژوهش که سبب شده تا کشورمان به عنوان یکی از مراکز اصلی و جدی توسعه علمی در جهان شناخته شود، نشان از کاری بودن قدرت علمی ایران در برابر فشارهای غرب علیه کشورمان است. 
 
از سوی دیگر، یانکی‌های مقیم کاخ سفید نشان داده‌اند که نقطه ضعف آن‌ها، پیش افتادن یک کشور دیگر در عرصه فناوری از آن‌ها است و آن‌ها به هیچ عنوان تاب و توانایی تحمل این مساله را ندارند. حدود ۴۰ سال پیش و پس از آنکه اتحاد جماهیر شوروی برای نخستین بار یک انسان را به فضا فرستاد و نام «یوری گاگارین» را در تاریخ ثبت کرد، کاخ سفید نشینان به هراس افتادند و با استفاده از تجهیزات ویدئویی هالیوود، نسخه سینمایی حضور «نیل آرمسترانگ» بر روی سطح کره ماه را ساختند تا از رقیب خود در آن زمان عقب نمانند. 
 
این مساله از آنجایی قابل اهمیت است که نگرانی بی‌بی‌سی از پیشرفت روز افزون علمی ایران، به عنوان نسخه‌ای شفابخش در دست برخی از نزدیکان رئیس‌جمهور منتخب می‌چرخد و حذف معاونت علمی رئیس‌جمهور به عنوان یکی از مراکز اصلی و مهم هدایت فضای علمی کشور، توسط این افراد به حسن روحانی توصیه می‌شود. 
 
به نظر می‌رسد دیدار هر ساله رهبر انقلاب با دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور و همچنین تاکیدات چندین و چندباره ایشان بر لزوم توجه جدی، دقیق و بدون هیچگونه اما و اگر به مساله پیشرفت علمی ایران، پیام خوبی به رئیس‌جمهور جدید باشد که در این زمینه کوتاهی نکند و ضمن ادامه راه موفق دولت پیشین در این زمینه که به نتایج خیره کننده‌ای دست پیدا کرد، عرصه را برای گسترش بیشتر این زمینه باز کند.
 
دوشنبه 7 مرداد 1392  2:27 AM
تشکرات از این پست
hessamnice
دسترسی سریع به انجمن ها