0

نگاهی کوتاه بر مکلارن X1 با ظاهری عجیب

 
hessamnice
hessamnice
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : خرداد 1392 
تعداد پست ها : 4099
محل سکونت : گیلان

نگاهی کوتاه بر مکلارن X1 با ظاهری عجیب

نگاهی کوتاه بر مکلارن X1

1Carگذشته از چهره بسیار فریبنده مکلارن X1، طراحی و ساخت آن بسیار پیچیده است و هر آن‌چه را که از دنیای تکنولوژی خودرو از جمله روش‌های پیشرفته طراحی و ساخت خودرو و مواد می‌توان تصور کرد، در مکلارن X1 دست‏‎یافتنی است. این خودرو در حقیقت مجموعه‌ای از ایده‌های جذاب و خلاقانه افرادی است که با شیفتگی، زندگی خود را وقف چنین خودروهایی کرده‌اند.

نگاهی کوتاه بر مکلارن X1

1Carاز نقطه‌نظر نمای بیرونی، بی‌نظیرترین خودروی روز دنیا به شمار می‌رود. طراحان این خودرو آمده‌اند تا خودرویی را معرفی کنند که به هیچ چیزی جز خودش شباهت ندارد. تمام اجزا، قطعات و حتی چراغ‌ها و رینگ‌های این خودرو به‌صورت سفارشی ساخته شده است. در پنل‌های مکلارن X1 کامپوزیت الیاف کربن به‌کار رفته و با رنگ مشکی پوشش‌کاری شده است. البته منظور از رنگ مشکی، مشکی جیر است نه مشکی متالیک.

نگاهی کوتاه بر مکلارن X1

از نمای روبرویی، این خودرو بینی کشیده‌ای دارد که هوای مقابل مسیر خود را می‌درد و این مسئله  شتاب خودرو را افزایش می‎دهد. گفتنی است خطوط روی کاپوت مکلارن X1 علاوه بر این‌که مانع شکستگی کاپوت شده‎‏اند، جلوه وحشتناکی را نیز به آن داده‏‎اند. از شیشه جلو تا عقب خودرو، سقف این خودرو را می‌بینید که کاملاً کشیده و شیبدار است.

نگاهی کوتاه بر مکلارن X1

در یک نگاه به نمای جانبی و پشت مکلارن X1، خروجی‌های هوا را می‏بینیم که روی بدنه خودرو قرار دارند. به‏‎علاوه، مشاهده می‏کنید که تمام چرخ‌های عقب با کاوری پوشانده شده است و جالب‏تر این‏که این کاورها توسط یک دکمه بالا می‌روند و چرخ‌ها را می‏توان دید. جنس لولاهای به‌کاررفته در این کاورها به‌منظور باز و بسته شدن آن‌ها، بسیار مرغوب است. درب‌های این خودرو نیز به‌صورت لولایی به‌طرف بیرون و بالا، باز و بسته می‌‌شوند که طراحی آن‌ها 100% برای مکلارن X1 منحصربه‌فرد است.

نگاهی کوتاه بر مکلارن X1
نگاهی کوتاه بر مکلارن X1 نگاهی کوتاه بر مکلارن X1 نگاهی کوتاه بر مکلارن X1
نگاهی کوتاه بر مکلارن X1

از نمای پشتی، خروجی اگزوز را می‌بینیم که در عقب خودرو روی صندوق تعبیه شده است. چراغ‌های بومرنگ شکل عقب این خودرو، اگزوزهای عقب، شیشه عقب مسطح و سیستم خنک‌کننده موتور، طراحی منحصربه‌فردی دارد که تنها در مکلارن X1 می‌توان آن‏ها را پیدا کرد. طول، عرض و ارتفاع مکلارن X1 به‌ترتیب 4658 میلی‌متر، 2097 میلی‌متر، و 1199 میلی‌متر بوده و وزن آن چیزی در حدود 1400 کیلوگرم است.

نگاهی کوتاه بر مکلارن X1
نگاهی کوتاه بر مکلارن X1 نگاهی کوتاه بر مکلارن X1

در مکلارن X1، از موتور هشت سیلندر توربوشارژ 3800 سی‌سی استفاده شده است که قدرت موتوری معادل 592 اسب‌بخار و گشتاور 600 نیوتن‌متر تولید می‌کند. این موتور به همراه گیربکس 7 سرعته، قدرت موتور را به چرخ‌های عقب منتقل می‌کند. شتاب 0 تا 100 این خودرو 3.3 ثانیه است که در نوع خود بی‌نظیر است و حداکثر سرعتی که این خودرو به ارمغان می‌ورد، 330 کیلومتر بر ساعت است.

نگاهی کوتاه بر مکلارن X1
نگاهی کوتاه بر مکلارن X1 نگاهی کوتاه بر مکلارن X1

سوخت مکلارن X1 بنزین است و مصرف سوخت آن حدود 11 لیتر در 100 کیلومتر می‌باشد. این خودرو با این‌که فاقد مبدل کاتالیستی است، اما آزمایشات دقیق بر روی آلایندگی این خودرو نشان می‌دهد که به ازای هر 1 کیلومتر رانندگی، تنها 279 گرم دی‌اکسید کربن در هوا منتشر می‌شود. با وجود سفارشی بودن همه ابعاد طراحی، ساخت قطعات و تولید این خودرو، باید کار زیادی روی آن صورت بگیرد تا از آن بتوان به‌عنوان یک خودروی شهری استفاده کرد. در هر حال، این خودرو با شرایط فعلی از نظر قانونی در اروپا موجه است. اگرچه این امیدواری وجود دارد که این خودرو استانداردهای آمریکا را نیز با موفقیت پشت سر خواهد گذراند.

نگاهی کوتاه بر مکلارن X1 نگاهی کوتاه بر مکلارن X1
نگاهی کوتاه بر مکلارن X1

از نقطه‌نظر نمای داخلی نیز می‌بینیم که در تودوزی صندلی‌ها، درب‌ها، و سقف از چرم قرمز رنگ مخصوصی استفاده شده است. بافت تیتانیومی الیاف کربن به‌کاررفته در طراحی داخلی مکلارن X1، چهره سه بعدی به نمای داخلی آن به ویژه داشبورد داده است. وقتی از بیرون به این خودرو نگاه می‌کنیم، بسیار حیرت‌انگیز است، اما باید اعتراف کرد که مکلارن X1 زیباترین خودرو نیست. اصلاً زیبایی، تنها مسئله‌ای بوده است که در این خودرو به‌عنوان هدف به آن نگاه نشده است. مکلارن X1 صرفاً برای کسانی ساخته شده است که به دنبال چنین خودروهایی با امکانات و ویژگی‌های خاص بوده‎‏اند.

نگاهی کوتاه بر مکلارن X1

 

.: آخر ای مولای من چندی به درگاهت شدم / در طریقت، از دل و جان پیرو راهت شدم :.


.: محو روی آن جمال پاک چون ماهت شدم / ذره ای گشتم ز خاک و زیر پاهایت شدم :.

یک شنبه 6 مرداد 1392  1:05 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها