0

بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا

 
hessamnice
hessamnice
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : خرداد 1392 
تعداد پست ها : 4099
محل سکونت : گیلان

بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا

پاگانی هوآیرا از یک شاسی فیبرکربنی کاملاً جدید و یک‎تکه بهره می‎برد که به آن تیتانیوم تزریق شده است. فاصله بین دو محور عقب و جلو، نسبت به پاگانی زوندا 7 سانتی‎متر بلندتر است. سیستم تعلیق خودرو نیز کاملاً برای یک ماشین مسابقه‎ای ساخته شده است.

بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا

بدنه کربنی هوآیرا را خود "هوراسیو پاگانی" مالک شرکت خودروسازی پاگانی طراحی کرده است، این طراحی نشان دهنده آیرودینامیک فعال خودروست که در تمامی بدنه دیده می‎شود و همه قسمت‎های بدنه هم می‎توانند به طور مجزا حرکت کنند و نیروی نگه دارنده خودرو روی زمین را برحسب داده‎ها تغییر دهند، داده‎هایی که از طریق سنسورهای اندازه‎گیری سرعت، شتاب طولی، شتاب ثانویه و جهت فرمان به سیستم داده‎می‎شود.

     

وزن هوآیرا بدون مایعات، 1,361 کلیوگرم  است و 720 اسب بخار نیرو تولید می‎کند و  نیروی گشتاور آن 737 نیوتن‎متر است. نیرویی که از موتور V12 شش لیتری توربو دوگانه جدیدش می‎گیرد از تنظیمات AMG هم بهره می‎برد. این موتور جدید، جایگزین موتور V12 AMG و 7,3 لیتری پاگانی زوندا شده است. موتور هوآیرا پشت سر سرنشینان در قسمت میانی بدنه قرار گرفته است که نیروی محرکه را توسط جعبه‎دنده هفت سرعته تک کلاچه و اتوماتیک به چرخ‎های عقبی انتقال می‎دهد. این جعبه‎دنده توسط شرکت انگلیسی "xTrack" ساخته‎می‎شود.

بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا

بر سر انتخاب نوع موتور هوآیرا کشمکش‎هایی وجود داشت. هوراسیو پاگانی، ایده توربو را برای هوآیرا نمی‎پسندید و موتور V8 AMG پیشنهاد شده برای هوآیرا را دوست نداشت. او موتوری دوازده سیلندر را برای هوآیرا می‎خواست، اما مهندسین AMG برای رعایت استانداردهای زیست محیطی و مصرف سوخت بهتر، پافشاری کردند که موتور، باید از نیروی القایی هم بهره ببرد. شرکت AMG دقیقا می‎دانست که در مورد چه‎چیزی حرف می‎زند. در سرعت بالا هوآیرا یکی از سوپر خودروهایی است که مصرف سوخت کمی دارد. اعداد و ارقام پر زرق و برق بدست آمده در آزمایشگاه‎های تست خودرو نشان می‎دهد که در بزرگراه هوآیرا با مصرف هر لیتر، 13 کیلومتر را طی می‎کند. مصرف سوخت هوآیرا مثل این است که پسماند سوخت  هواپیمای F-15 را دوباره بسوزانیم و مصرف کنیم.

موتور 12V هوآیرا با نام M158، با دور موتور 1,000 دور در دقیقه به آرامی حرکت می‎کند، اما زمانی که نشانگر دور موتور از 2,500 بگذرد و توربوها شروع به کارکنند، قدرت خودرو زیاد می‎شود و بسیار خشن و به سرعت به سمت دور موتور 6,000 دور در دقیقه می‎رود. بر طبق گفته شرکت پاگانی سرعت هوآیرا به 368 کیلومتر در ساعت می‎رسد.

بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا

حیرت آورتر از سرعت بسیار بالای هوآیرا، چابکی و هدایت خوب خودرو در پیچ جاده‎های دو طرفه است. هوآیرا 4.61 متر  طول و 2.4 متر عرض دارد و فاصله محور عقب و جلوی آن 2.8 متر است. هوآیرا وزن کمی دارد، حدود 91 کیلوگرم از فراری 458 ایتالیا سبک‎تر است و 590 کیلوگرم وزن کمتری نسبت به بوگاتی‎ویرون دارد. این بدین معناست که با نیروی گشتاور بالا و تاخیر نداشتن سیستم توربو، سر بالایی‎های تند را به راحتی و با استفاده از دنده دو و سه پشت سر می‎گذارد.

   
 

این‎ها نقات قوت هوآیرا بودند، اما جعبه‎دنده هفت سرعته اتوماتیک دستی ضعیف‎ترین بخش پاگانی هوآیرا است. البته این گیربکس سبک وزن است و جعبه دنده تک کلاچه هوآیرا با وزن 96 کیلوگرم، وزنی کمتر از نصف وزن جعبه دنده دو کلاچه فراری 458 ایتالیا دارد. سرعت و دقت دنده‎ها اصلا به خوبی فراری ایتالیا نیست. گیربکس هوآیرا عملکردی مشابه اولین نسل جعبه‎دنده اتوماتیک دستی لامبورگینی دارد که در حالت اتوماتیک کند و زمخت بود.  اگر در حالت دستی زمانی که پایتان روی پدال گاز است، اقدام به عوض کردن دنده کنید، صدای آن در می‎آید.

بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا
بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا

فرمان‎‎پذیری پاگانی هوآیرا به مانند مدل زوندا قابل لمس نیست. البته شرکت پاگانی عمدا با توجه به نحوه رانندگی بیشتر دارندگان پاگانی هوآیرا، تغییراتی را به شاسی داده است تا رانندگی مطمئن‎تری را تجربه کنند. ترمز‎های کربن سرامیکی خودرو که به طور مشترک با شرکت Brembo ساخته شده‎اند، عملکرد درخشانی دارند. شما می‎توانید مدام پدال ترمز را با فشار پاهایتان بمباران کنید، اما پدال باز هم برای تحمل فشار بیشتر به جای خود بر می‎گردد.

 این پاگانی دارای لاستیک های مدل P Zero شرکت Pirelli بود که فقط برای شرکت پاگانی و مدل هوآیرا ساخته می‎شوند. به گفته پاگانی با بهره بردن از گزینه اختیاری این ست لاستیک‎های "P Zero Corsas"، سرعت خودرو در مسیر مسابقه‎ای به میزان 20 درصد افزایش می‎یابد، اما از سوی دیگر در مسیر لغزنده عملکرد خودرو را 10 درصد کاهش می‎دهند.  اگر وسعتان می‎رسد، حتما این گزینه اختیاری پاگانی هوآیرا را خریداری کنید و در روزهای بارانی بیخیال پاگانی شده و از بنتلی کانتیننتال GT خود استفاده کنید.

بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا

کارخانه ساخت پاگانی، کوچک است و در تولید از متدهای هنری استفاده می‎کند و دائماً در حال پیشرفت است. آندره گالتی که ده سال تجربه کار در تیم فرمول یک فراری را دارد، در مورد طراحی خودروی پاگانی می‎گوید: "ارتفاع قسمت جلویی خودرو نسبت به زاویه حرکتی خودرو تغییر پیدا می کند و میزان ثبات خودرو را در سرعت‎های بالا تقویت می‎کند".

حالت اسپرت نیز در پاگانی هوآیرا وجود دارد که با فعال کردنش ارتفاع خودرو 10 میلیمتر پایین می‎آید و دنده زیاد کردن را از حالت خودکار در می‎آورد (البته اگر خودرو را در حالت‎های راحتی و دنده دستی نیز قرار دهید، این اتفاق می‎افتد) و هر دو سیستم ABS و کنترل کشش را هم خاموش می‎کند. گالیانی همچنین تصدیق کرد که برای یک خریدار معمول سوپر خودروها، یادگیری کار با جعبه دنده هوآیرا زمان می‎برد، خصوصا اگر بخواهد با آن در شهر چرخی بزد.

بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا

بازار آمریکا تا این لحظه 14 سفارش ساخت پاگانی را داده است و این به غیر از 95 مورد سفارش ساختی است که از کشورهای دیگر آمده است. کارخانه خودروسازی پاگانی کوچک است و در آن فقط 52 نفر مشغول به کار هستند، اما تولید هوآیرا با نهایت دقت و بسیارخوب انجام می‎شود. خودرو دارای سیستم تهویه هوا، رهیاب ماهواره ای و سیستم صوتی استریو و تمامی حالت‎های کنترلی است که شما از یک سوپرماشین انتظار دارید.

1Car نیز معتقد است، نکات ذکر شده پاگانی را خاص نمی‎کنند، بلکه طرز تفکر پشت پرده ساخت این خودرو خاص است. هوراسیو پاگانی متولد آرژانتین است و باور دارد که شرکتش، شرکت طراحی و تحقیق است و این شرکت بر اساس نظریه رونسانس در رابطه با همکاری علم و هنر کار می‎کند. وی در ادامه می‎گوید: "این ایده ما نیست، بلکه ایده‎ای است که 500 سال قدمت دارد و ما از لئوناردو داوینچی الهام می‎گیریم. هوراسیو پاگانی مردی کاملا رونسانسی است (اسم پسر اولش نیز لئوناردو است)، قسمتی از شخصیت هوراسیو طراح، مهندس و بیشتر خود آموخته و کاملا غرق در خودرو است.

بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا
بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا

چگونه می‎توانید این واقعیت که روی هر 1و400 پیچ تیتانیومی به کار رفته در هر هوآیرا، لوگوی شرکت پاگانی خورده است را توضیح دهید (برای تولید هر ست پیچ، برای هر یک از پنج پاگانی تولید شده، 112,000 دلار هزینه شده است) و یا چگونه هزینه 900,000 دلاری شرکت پاگانی برای طراحی سیستم سوخت رسانی مطمئنی که در تصادفات آتش نمی‎گیرد را توضیح می‎دهید. هوآیرا یک باتری سفارشی دارد که 12 کیلوگرم از باتری زوندا سبک‎تر است (مدل قبلی 125 دلار بود و مدل جدید 1,800 دلار است). هزار و یک مثال دیگر هم هست، اما این را بدانید که جزئیات هوآیرا و طرز کار آن به معنای کلمه باورنکردنی است. پاگانی هوآیرا کاری می‎کند که فراری در مقابلش شلخته به نظر برسد و بوگاتی ویرون مثل یک فولکس‎واگن به نظر بیاید.

بررسی سوپرماشین پاگانی هوآیرا

پاگانی هوآیرا بیشتر از یک ماشین ارزش دارد. قیمت هوآیرا حدوداً 1,200,000 دلار است. هوآیرا کاری ظریف و هنری است که ساخت پر زحمتی هم دارد. رانندگی با هوآیرا بسیار لذت بخش‎تر از نگاه کردن به یک تابلوی نقاشی روی دیوار است. به نظر شما چه چیزی پاگانی هوآیرا را در مقایسه با تمامی سوپرماشین‎ها متمایز کرده است؟ آیا این خودرو مصداق هنر نیست؟

 

.: آخر ای مولای من چندی به درگاهت شدم / در طریقت، از دل و جان پیرو راهت شدم :.


.: محو روی آن جمال پاک چون ماهت شدم / ذره ای گشتم ز خاک و زیر پاهایت شدم :.

یک شنبه 6 مرداد 1392  12:58 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها