0

مدیاتک و معرفی اولین چیپ ۸ هسته ای واقعی

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

مدیاتک و معرفی اولین چیپ ۸ هسته ای واقعی

در اواخر ماه قبل بود که خبر آمد شرکت MediaTek در حال ساخت چیپ پردازشی ۸ هسته ای است و حالا این شرکت رسما "اولین چیپ ۸ هسته ای واقعی" دنیا را معرفی کرده. شاید الآن در ذهن تان علامت سوالی جلوی نام اگزینوس ۵ اکتا ساخت سامسونگ قرار بگیرد. مگر آن اولین چیپ ۸ هسته ای نبود؟ در واقع چیپ اکتای سامسونگ ۴+۴ هسته ای است٬ یعنی ۸ هسته دارد که در آن واحد فقط ۴ تا از آنها (خوشه ۴ تایی کم مصرف یا خوشه ۴ تایی قدرتمند) مشغول فعالیت هستند.

 
در پردازنده جدیدی که توسط مدیاتک معرفی شده٬ هر ۸ هسته به طور همزمان فعال اند و در نتیجه انجام بازی ها٬ وبگردی٬ و تماشای ویدیو بسیار نرم تر صورت می پذیرد٬ البته از کاهش مصرف باتری هم نباید گذشت. مدیاتک می گوید که هر ۸ هسته بدون اینکه گرمازده (!) شوند٬ امکان فعالیت دارند. امتیاز بنچمارک آنتوتو برای این چیپ هم در حدود ۳۰.۰۰۰ است. گزارش شده که فرکانس هسته های آن موقع بخش ویدیوی 1080p با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه٬ بین ۱.۷ تا ۲ گیگاهرتز است.
 
تفاوت عملکرد چیپ سامسونگ و چیپ مدیاتک را در زیر می بینید.

باید اذعان کرد که اگر نام سامسونگ روی این چیپ بود٬ احتمالا پاپ از واتیکان به کره زنگ می زد تا بابت این دستاورد تبریک بگوید. اما از آنجایی که مدیاتک شرکتی است کمتر شناخته شده و معروف به ساختن چیپ های ارزان قیمت برای رقابت در بازارهای نوظهور٬ سر و صدای کمتری هم برای محصولاتش بلند می شود. ولی شرکت های مختلف با خرید چیپ های آن -به جای چیپ های کوالکام٬ صرفه جویی هایی بزرگی می کنند.
 
مدیا تک هم اکنون با توجه به تامین چیپ برای تلفن های ارزان قیمت٬ سهمی بیش از ۵۰٪ در بازار چیپ تلفن های همراه دارد و احتمالا با چیپ جدید که octa-core MT6592 نام دارد٬ می تواند جایگاه کوالکام را بگیرد و تبدیل به بزرگترین تامین کننده چیپ های تلفن همراه شود.
 
اما شاید بهترین جهش برای این شرکت٬ امضای قرارداد با یکی دو شرکت رده بالا باشد. چیزی که می تواند موتور موشک این چیپ ساز کمتر شناخته شده را روشن کند. ایا با چیپ ۸ هسته ای واقعی٬ چنین اتفاقی خواهد افتاد؟
 
 

 

شنبه 5 مرداد 1392  8:03 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها