0

گلی که بوی جسد می‌دهد

 
mahdi3000
mahdi3000
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1391 
تعداد پست ها : 87
محل سکونت : آذربایجان شرقی

گلی که بوی جسد می‌دهد

گلی که بوی جسد می‌دهد

متعفن‌ترین گل جهان در آمریکا شکوفا شد

گلی که بوی جسد می‌دهد

یکی از بدبوترین گل‌های جهان با نام «تیتان آروم» (Titan arum) یا «گل جسد» در آستانه شکوفا شدن در گلخانه باغ گیاه‌شناسی آمریکا به نمایش گذاشته شد.

این گل بسیار بدبو که در اوج شکوفایی به سر می برد از خود بوی جسد متعفن منتشر می کند.

مسئولان باغ گیاه شناسی واشنگتن دی سی اعلام کردند که پیش بینی آنها از زمان دقیق باز شدن کامل این گل این است که تا پایان هفته، به بیشترین حد شکوفایی می رسد و اوایل هفته آینده نیز با شروع بارندگی و خنک شدن دما، باز شدن این گل مجددا به اوج می رسد. این گل بدبو تنها 24 تا 48 ساعت باز خواهد ماند و پس از این زمان، بلافاصله بسته می شود.

زمان باز شدن گل «تیتان آروم» غیر قابل پیش بینی است و معمولا بین هر شکوفایی چند سال یا حتی چند دهه طول می کشد. باغ گیاه شناسی آمریکا نیز از سال 2007 میلادی تاکنون شکوفایی این گل را به نمایش نگذاشته بود.

گل تیتان آروم با نام علمی Amorphophallus titanium، بومی جنگل های مرطوب و بارانی مرکز سوماترا در غرب اندونزی است و برای نخستین بار در سال 1878 میلادی توسط کارشناسان گیاه شناسی در این ناحیه کشف شد.

به گزارش لایوساینس، در پس بوی تعفن این گل یک ترفند تکاملی وجود دارد و آن این است که در حیات وحش، بوی تعفن و گرمای این گل، حشرات گرده افشان جسدخوار نظیر حشرات و سوسک های لاشه خوار را به خود جذب کرده و از آنها برای گرده افشانی استفاده می کند

شنبه 5 مرداد 1392  12:39 PM
تشکرات از این پست
dehghdny
دسترسی سریع به انجمن ها