0

چهار روش برای پشتیبان گیری از Save بازی‌ها

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

چهار روش برای پشتیبان گیری از Save بازی‌ها

1

مدت ها روی یک بازی فکری کار می کنید و بالاخره راه حلی پیدا می کنید تا از جای دشوار بازی خلاص شده و به مرحله بعدی بروید. اما چه می شود اگه مشکی پیش بیاید و دیگر نتوانید به بازی ادامه بدهید؟ مثلا ویندوز از کار بیفتد و یا حتیهارددیسک کامپیوترتان آسیب ببیند؟ همه چیز از دست خواهد رفت و باید دوباره ساعت ها بنشینید و مراحل تکراری را طی کنید. مسلما آزار دهنده خواهد بود.

اما در این مطلب قصد داریم چهار روش به منظور ذخیره کردن Save بازی های را به شما نشان دهیم تا دیگر با چنین مشکلاتی مواجه نشوید.

همسان سازی با فضاهای ذخیره سازی ابری ( Cloud Syncing )

بازی های کمی هستند که قابلیت همسان سازی سیوهای بازی با فضاهای ذخیره سازی ابری را در اختیار شما قرار بدهند. در صورتی که یک بازی چنین قابلیتی ارایه بدهد، کارتان بسیار آسان خواهد شد و دیگر هیچ نگرانی از بابت پاک شدن سیوها نخواهید داشت. چون اطلاعات شما در سرورهای قدرتمند و امن این شرکت ها ذخیره می شود. بنابراین حتی اگر مشکلی هم پیش بیاید و مجبور به تعویض ویندوز یا نصب مجدد بازی شوید، کافیست اطلاعات کاربری خود را وارد کرده تا به صورت اتوماتیک سیوهای شما دوباره بازگردانی شوند و بتوانید مراحل بازی را از همان جای قبلی شروع کنید.

اما برای شروع باید از چند چیز مطمئن شوید تا بعدا مشکلی پیش نیاید. اگر از استیم استفاده می کنید، کافیست روی آیکون List View در گوشه بالا و سمت راست کلیک کرده تا آیکون Cloud را مشاهده نمایید. بازی هایی که در مقابل شان علامت Cloud یا همان ابر وجود داشته باشد، از سیستم همسان سازی ابری استفاده می کنند. پس سیوهای شما در فضای ابری ذخیره می شود. پس نگران نباشید. بازی هایی که این آیکون در مقابل شان نباشد، از این قابلیت محروم هستند.

2

پشتیبانی گیری اتوماتیک از سیوها

برنامه قدرتمند GameSave Manager یک ابزار رایگان است که شامل بانک اطلاعاتی کامل بازی ها و محل قرار گیری فایل های سیو آنها می شود. این برنامه می تواند کامپیوتر شما را به منظور پیدا کردن بازی های جدید اسکن کرده و فایل های سیوشان را پیدا کند. سپس همه آنها را داخل یک لیست نمایش می دهد. اکنون با چند کلیک ساده می توانید بازی را انتخاب کرده و فایل های سیو آن را درون یک فایل مجزا قرار دهید. اکنون می توانید این فایل را روی یک کامپیوتر دیگر ببرید و آن را با استفاده از همین برنامه باز گردانی کنید. خیلی راحت فایل سیو بازی در محل مناسب ذخیره خواهد شد و به راحتی می توانید مراحل را از جایی قبلی ادامه دهید.

اما بدون استفاده از این برنامه باید محل ذخیره سیو بازی ها روی هارددیسک را بدانید و پشتیبان گیری از آنها را به صورت دستی انجام دهید. همچنین برای بازگردانی سیوها نیز باز هم باید به صورت دستی کار را انجام دهید. همچنین بعضی بازی ها نیز وجود دارند که فایل های سیوشان به صورت پراکنده روی سیستم ذخیره می شود. بنابراین پشتیبان گیری و بازگردانی آنها به صورت دستی کار بسیار ناخوشایند و خسته کننده ای خواهد بود.

پس از نصب برنامه‌ی GameSave Manager کافیست روی گزینه Make a backup کلیک کنید تا پشتیبان گیری انجام شود. البته شما این امکان را خواهد داشت که تنها از برخی از بازی های نصب شده روی کامپیوترتان پشتیبان گیری به عمل بیاید.

3

حتی این برنامه به شما امکان پشتیبان گیری زمانبندی شده را نیز خواهد داد. بنابراین در زمان های تعیین شده ( مثلا جمعه ساعت ۱۲ ) پشتیبان گیری از سیو بازی ها به صورت خودکار انجام می شود و دیگر نیازی به دخالت شما نیست. حتی اگر بخواهید این برنامه می تواند فایل های پشتیبان را در فولدر فضای ذخیره سازی ابری شما قرار دهد. مثلا در فولدر دراپ باکس، گوگل درایو، اسکای درایو و … . این کار باعث می شود تا برای همیشه سیو بازی ها در امان باشند.

 

اتصال سیوهای بازی به فضاهای ذخیره سازی ابری

همانطور که در بالا هم گفتیم، می توانید فایل های سیو بازی ها را در فولدر ذخیره سازی ابری موجود روی کامپیوترتان قرار دهید. این قابلیت دقیقا کاری مشابه همان Cloud Syncing استیم انجام خواهد داد؛ با این تفاوت که برای بازی هایی کارایی دارد که قابلیت همسان سازی ابری ندارند.

همه این کارها را می توانید با استفاده از Symbolic Linkها در ویندوز انجام دهید. راهنمای کام استفاده از Symbolic Linkها از طریق لینک پایان مطلب در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

باز هم تاکید می کنیم که برنامه GameSave Manager می توانید این قابلیت ها را به شکلی بسیار ساده تری در اختیار شما قرار دهد. فقط روی گزینه Sync and Link کلیک کرده و بازی هایی که می خواهید سیوشان در فولدر ابری روی سیستم تان ذخیره شود را انتخاب نمایید.

4

پشتیبانی گیری از سیوها به صورت دستی

اگر نمی خواهید از هیچ برنامه یا برای پشتیبان گیری استفاده نمایید، می توانید از همان روش های قدیمی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که بازی مختلف فایل های سیو خود را در مکان های متفاوتی ذخیره می کنند. هیچ مکان استانداردی برای ذخیره سازی سیو همه بازی ها وجود ندارد. در قسمت زیر برخی از مکان هایی که عمدتا به منظور ذخیره سازی توسط بازی ها استفاده می شوند را قرار داده ایم:

C:\Users\NAME\Saved Games\GAME

C:\Users\NAME\Documents\GAME

C:\Users\NAME\Documents\My Games\GAME

C:\Users\NAME\AppData\Roaming\GAME

C:\Users\NAME\AppData\Local\GAME

C:\Program Files\GAME

C:\ProgramData\GAME

C:\Program Files\Steam\steamapps\common\GAME

C:\Program Files\Steam\USER\GAME

در لیست بالا باید به برخی کلمات توجه داشته باشید و مفهوم آنها را بدانید. این کلمات عبارتند از:

* NAME: به معنای حساب کاربری فعلی است. مثلا اگر نام اکانت شما در ویندوز Alireza باشد، باید به جای این NAME، نام Alireza را قرار دهید.

* GAME: به معنای نام همان بازی است.

البته لیست بالا کامل و جامع نیست. حتی برخی بازی ها اطلاعات شما را در رجیستری ویندوز ذخیره می کنند که این کار پشتیبان گیری دستی را فوق العاده مشکل خواهد کرد. اما اگر نتوانستید محل ذخیره سیوهای بازی را از لیست بالا پیدا کنید، بهتر است نام بازی را به همراه عبارت Save Location در گوگل جستجو کنید تا محل ذخیره سازی سیوها را به صورت دقیق پیدا کنید. وبسایت هایی نظیر savelocations.wikia.com نیز می توانند محل ذخیره سازی سیو بازی ها را به شما نشان دهند. گرچه این قبیل وبسایت ها هم خیلی جامع و کامل نیستند.

5

اگر یک بازی داشته باشید که از Microsoft Games برای ویندوز لایو استفاده می کند، باید به یاد داشته باشید که نیاز به کپی کردن فولدر GFWL خواهید داشت. در صورتی که فایل های سیو بازی را بدون فولدر GFWL کپی کنید، سیوها غیر قابل استفاده خواهند بود. این فولدر را از مسیر زیر کپی کرده و هنگام بازگردانی روی سیستم جدید نیز دوباره در همین محل قرار دهید.

C:\Users\NAME\AppData\Local\Microsoft\XLive

6

در نهایت ما توصیه می کنیم که از برنامه GameSave Manager استفاده نمایید. پشتیبان گیری به صورت دستی کاری خسته کننده خواهد بود که گاهی اوقات نیز با شکست مواجه خواهد شد.

همچنین در صورتی که از استیم استفاده می کنید می توانید از فولدر استیم پشتیبان گیری کنید. این فولدر به صورت پیشفرض در فولدر Program Files ویندوز قرار دارد. پس انتقال این فولدر به کامپیوتر جدید، تمام بازی های استیم دوباره ظاهر خواهند شد و نیازی به دانلود مجدد آنها نخواهد بود.

دانلود برنامه GameSave Manager

راهنمای ساخت Symbolic Links در ویندوز

منبع

جمعه 4 مرداد 1392  6:02 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها