0

نقش‌ انجمن‌های علمی و اقتصادی در دولت تدبیر و امید بررسی شد

 
nazarianali
nazarianali
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 1442
محل سکونت : خراسان رضوی

نقش‌ انجمن‌های علمی و اقتصادی در دولت تدبیر و امید بررسی شد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس‌جمهور منتخب،‌ نشست هم‌اندیشی انجمن‌های علمی اقتصادی کشور با حضور رؤسا، نایب رئیسان و اعضای 70 انجمن علمی در زمینه های اقتصادی و فنی مهندسی در تالار آفتاب مرکز تحقیقات استراتژیک برگزار شد و بر همکاری تنگاتنگ دولت تدبیر و امید و توجه جدی این دولت به نخبگان برای پیشبرد امور کشور و حل مشکلات فراروی مردم بویژه در زمینه های اقتصادی و معیشتی تاکید شد.

محمدرضا صادق در ابتدای این نشست با تشکر از اعضای انجمن‌های علمی اقتصادی حاضر و اعلام آمادگی آنها برای همکاری با دولت تدبیر و امید گفت: این نوع همکاریها مورد درخواست وتوجه دولت یازدهم است وانشاالله با قوت و به طور مستمر ادامه خواهد یافت.

وی افزود: در روزهای آینده نشست‌هایی مشابه با دیگر انجمن‌های علمی کشور برگزار می‌شود تا با برقراری ارتباطی دوسویه و نزدیک نقطه نظرهای اعضای این انجمن ها دریافت و در اختیار رییس جمهوری منتخب و دست اندرکاران دولت یازدهم قرار گیرد.

صادق تصریح کرد: دولت یازدهم خواهد کوشید تا فرصت‌های مناسب در اختیار نخبگان، انجمن های علمی و تشکل های صنفی کشور قرار گیرد تا بتوانند در عرصه های تخصصی به حل مشکلات ملت و نظام اسلامی کمک کنند.

وی با تجلیل از انجمن‌های علمی و تشکل های صنفی کشور که آمادگی خود را برای همکاری با دولت یازدهم ابراز کرده اند، گفت که دولت تدبیر و امید دست همکاری به سوی همه مردم بزرگ ایران بویژه نخبگان جامعه دراز می کند.

محمد نهاوندیان نیز در این نشست، رویکرد دولت تدبیر و امید را "توجه جدی به نخبگان همه صنوف " دانست و گفت: مدیریت اجرایی کشور در دولت یازدهم برای حل مشکلات کشور پیوندی دوسویه، قوی و عمیق با نخبگان بویژه انجمن های علمی ایجاد می‌کند.

وی افزود: برای مقابله با افراط و تفریط باید گفتمان اعتدال شکل بگیرد و تقویت شود، ونقش مثبت نخبگان در این عرصه قابل تردید و انکار نیست.

نهاوندیان با بیان اینکه نخبگان و انجمن های علمی هدایتگر ، امیدبخش و شورآفرین هستند نه جانشین مردم، تصریح کرد: مهندسی ارتباط دوسویه و ارتباط مستحکم و مداوم انجمن های علمی با مدیریت کشور، کمک به دولت و ملت است.

وی گفت: یکی از مشکلات اصلی کشور در سال های گذشته که به سرمایه اجتماعی کشور لطمه زد این بود که نخبگان بجای اینکه در جایگاه مناسب سکانداری باشند به عقب منتقل شده بودند.

نهاوندیان خاطرنشان کرد: از انجمن های علمی و تشکل های صنفی انتظار می رود در دولت یازدهم به تولید فکر کاربردی و تقویت پیوندهای اجتماعی برای تجلی خرد جمعی و تجمیع نظرها اهتمام ورزند.

وی تاکید کرد که برای ایجاد تحول و تغییر در کشور بویژه در حوزه اقتصادی نیازمند برقراری و تقویت ثبات، آرامش و ایجاد اعتدال، مشارکت اجتماعی بالا و پایان افراط و تفریط ها هستیم.

نهاوندیان اولین توقع از انجمن های علمی را تولید فکر کاربردی عنوان کرد و گفت: ما باید آرام آرام ورودی ذهن جامعه را با واقعیت ها آشنا کنیم، وضعیت کشور را در زمینه های مختلف از جمله اقتصاد و مناسبات بین المللی با مردم در میان بگذاریم و در این زمینه از روشنفکران و انجمن های علمی انتظار بیشتری می رود.

رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به مشکلات کشور در زمینه های اقتصادی بویژه تورم، بیکاری و گرانی افزود: در دولت تدبیر و امید، نظام مشورتی و شورای مشورتی با حضور نخبگان شکل خواهد گرفت.

نهاوندیان در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست که عصر چهارشنبه برگزار شد اظهارداشت: دولت یازدهم در شرایطی مسئولیت اداره کشور را برعهده می گیرد که در حوزه اقتصاد، دشوارترین مرحله تاریخ اقتصاد ایران سپری می شود.

وی با بیان اینکه بعداز یک حسابرسی ملی باید واقعیت های کشور را به اطلاع مردم رساند، تصریح کرد: یقین داریم که مشکلات کشور با برخوردی طبیبانه و همکاری مردم و دیگر دستگاه ها با دولت تدبیر و امید قابل حل است و بهترین راهکار آن احیای اعتماد متقابل و تقویت سرمایه های اجتماعی است.

نهاوندیان با تاکید به اینکه احساس مردم از تورم فعلی در کشور بیش از رقم های اعلام شده است، افزود: در عرصه اشتغال، مطالعات و آمارها نشان می دهد مجموعه شاغلین سال 91 حتی از مجموعه شاغلین سال 86 کمتر است.

وی با بیان اینکه برای ایجاد رونق اقتصادی در کشور صرفا پول بیشتر لازم نیست، تصریح کرد: با وجود بازار بومی و سرمایه گذاری ها در پروژه های مختلف،عوامل و عناصرغیراقتصادی، ریشه بیکاری و دیگر مشکلات اقتصادی کشور است.

رئیس اتاق بازرگانی با تاکید برشکل گیری عزم و مشارکت عمومی برای خروج کشور از التهاب اقتصادی و افراط زدگی خاطرنشان کرد: در کنار بیکاری، عدم تحقق رشد بهره وری، بالارفتن هزینه مبادله به دلیل تحمیل شرایط تحریمی، گران خریدن های گسترده، تاخیر قابل توجه در پرژوه های زیربنایی و افزایش هزینه متوسط تحویل پروژه ها را شاهد هستیم.

اکبر ترکان هم با تاکید بر لزوم کمک و همکاری انجمن های علمی برای حل مشکلات کشور، گفت: راه بسیار سختی را پیش رو داریم و وضع موجود، خوب نیست، واین واقع نمایی است زیرا وضعیت بدتر از این است.

وی با اشاره به " ابهام های آماری " در کشور بویژه در زمینه اشتغال افزود : دولت تدبیر و امید همه ظرفیت های کشور را برای حل مشکلات مردم بسیج خواهد کرد.

ترکان با انتقاد از برخی اقدامات شتابزده دولت دهم در روزهای پایانی کار این دولت، تصریح کرد: امیدی که بعداز انتخابات ریاست جمهوری در کشور ایجاد شده است، سرمایه اصلی دولت دکتر روحانی خواهد بود.

در این نشست صمیمانه روسا و اعضای انجمن های علمی کشور با تاکید بر آمادگی برای همکاری با دولت تدبیر و امید، راهکارهای خود را برای حل مسایل و مشکلات کشور در حوزه اقتصادی تشریح کردند.

توجه به اخلاق، عقلانیت و عشق ورزیدن به مردم، کاهش فاصله بین علم با توسعه، توجه به اتاق های فکر در جامعه، اختصاص سهمی از رشد اقتصادی به حوزه های فناوری، توجه به مدیریت انرژی، متمرکز شدن شورای عالی انرژی در ساختار ریاست جمهوری، توجه به تکنولوژی های نوین و کنار گذاشتن اقتصاد سیاسی و توجه به زیرساخت های اقتصادی از جمله راهکارهایی بود که اعضای انجمن های علمی کشور بیان کردند.

اعضای انجمن های علمی کشور همچنین با تشریح مشکلاتی که در سالهای اخیر با آنها مواجه بوده اند، بر تغییر در ساختار وزارتخانه های ادغام شده، تاکید بر نقدپذیری مسوولان، احیای اعتماد عمومی، عمل بر مبنای برنامه، کاستن از هزینه های دولت، ساماندهی نظام بانکی، تولید فکر کاربردی، توجه به اقتصاد غیردولتی، استفاده از ظرفیت نخبگان و انجمن های علمی، پرهیز از شعاردادن و مبارزه با تبعیض و فقر تاکید کردند.

درپایان این نشست دکتر محمد نهاوندیان اعلام کرد تمامی مباحث مطرح شده توسط 22تن ازاساتید حاضر در نشست که به نمایندگی از سوی انجمن های علمی متبوع وشرکت کنندگان ارایه گردید درقالب مناسب جمع بندی وبرای بهره برداری مناسب دولت یازدهم در اختیار قرار می گیرد و این نوع نشست ها نیز استمرار خواهد یافت.

یکی از اعضای انجمن های علمی کشور اظهارداشت: برخی دولت های قبلی معمولا قبل از انتخابات ریاست جمهوری تلاش می کردند با انجمن های علمی ارتباط برقرار کنند اما دولت دکتر روحانی بعداز انتخابات فراخوان همکاری داده است و این رویکرد امید را در کشور و میان اعضای انجمن های علمی کشور افزایش داده است.

جمعه 4 مرداد 1392  4:15 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها