0

پروژه‌های احمدی‌نژاد منفجر می‌شود؟!

 
nazarianali
nazarianali
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 1442
محل سکونت : خراسان رضوی

پروژه‌های احمدی‌نژاد منفجر می‌شود؟!

در حالیکه بیش از 70 ماه از اجرای فاز 15 و 16 پارس جنوبی می گذرد مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از افتخار راه اندازی پالایشگاه این دوفاز در جهت شیرین سازی گاز خبر می دهد. اگرچه این خبر می تواند در جایگاه خود خبری شیرین باشد اما در شرایطی که قطر بیش از 2 و نیم برابر ایران از گاز این میدان برداشت می کند و با توسعه بخش خشکی امکان استخراج گازاز این میدان فراهم نمی شود؛ این خبر چندان خوشایند نیست.


پارس جنوبی

از سویی دیگر در حال حاضر گاز ترش فازهای 6 تا 8 پارس جنوبی که قراراست از این پس به پالایشگاه فاز15و16 انتقال داده شود در پالایشگاه های فجر جم و بیدبلند شیرین سازی می شود و دیگر نیازی به توسعه پالایشگاه دیگر برای شیرین سازی گاز نبوده است.

در عین حال توسعه پارس جنوبی در دو بخش دریایی و خشکی انجام می گیرد که درشرایطی که گازی از دریا به خشکی انتقال داده نشود بخش خشکی عملا بلااستفاده خواهد بود.

بر اساس استانداردهای تعریف شده در شرکت ملی نفت ایران یک فاز استاندارد پارس جنوبی شامل حفاری چاه در خلیج فارس، طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی سکو و خطوط لوله دریایی به‌منظور انتقال و پالایش اولیه گاز و سپس احداث پالایشگاه ساحلی شامل مخازن ذخیره‌‌سازی، ردیف‌های شیرین سازی و واحدهای یوتیلیتی برای تامین آب، بخار و سرویس‌های جانبی است.

بنابراین به نظر می رسد مسئولان نفتی در شرایطی که این صنعت با کمبود منابع مالی مواجه است و اغلب پیمانکاران این منطقه از نبود نقدینگی در جهت پیشبرد اهداف پروژه ها گلایه می کنند بهتر است بودجه توسعه بخش خشکی را به بخش توسعه دریایی و استخراج گاز تخصیص دهند تا در این صورت بتوان حداقل برداشت را از این میدان مشترک داشت.

به گفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، گاز ترش فازهای 6،7و8 پارس جنوبی به پالایشگاه فازهای 15 و 16 انتقال می یابد و از این طریق شیرین سازی گاز انجام می شود.

طرح توسعه فاز 15 و 16 پارس جنوبی وارد هفتمین سال اجرایی خود شده و با گذشت بیش از 70 ماه هنوز امکان استخراج گاز این فازها ممکن نشده است.

در حال حاضر پیشرفت ساخت پالایشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبی به حدود 92 درصد رسیده است به طوری که تاکنون تعدادی از مخازن ذخیره سازی و برخی واحدهای یویتیلتی در مدار بهره برداری قرار گرفته اما هیچ یک از ردیف‌های شیرین سازی گاز آماده راه اندازی نیستند.

در بخش حفاری چاه‌های دریایی هم اکنون هیچ یک از 24 حلقه چاه گاز دریایی به طور کامل تکمیل نشده و با وجود فعالیت 2 دستگاه دکل دریایی اما پیش بینی می‌شود تا پایان فصل تابستان امکان تکمیل تعدادی از این چاه‌های دریایی فراهم نشود.

اما ساخت، نصب و راه اندازی سکوهای دریایی فاز 15 و 16 چالش برانگیزترین بخش این مگا پروژه گازی است به طوری‌که با وجود نصب پایه سکوها اما هیچ یک از سکوهای دریایی در یارد بندرعباس ساخته نشده و تاکنون برای نصب در دریا حمل نشده است.

ساخت، نصب و راه اندازی سکوهای دریایی فاز 15 و 16 چالش برانگیزترین بخش این مگا پروژه گازی است به طوری‌که با وجود نصب پایه سکوها اما هیچ یک از سکوهای دریایی در یارد بندرعباس ساخته نشده و تاکنون برای نصب در دریا حمل نشده است

در حال حاضر به دلیل عدم به موقع تامین برخی از قطعات، ساخت و تکمیل سکوهای فاز 15 و 16 پارس جنوبی در یارد خرمشهر به صورت لاک پشتی در حال انجام است و با توجه به روند پیشرفت اجرایی امکان ساخت و نصب این سازه‌های غول پیکر در سالجاری وجود ندارد.

این درحالی است که دولت نهم اجرای فازهای جدید پارس جنوبی را براساس قراردادهای 35 ماهه به امضاء رساند در حالیکه اخیرا مسوولان نفتی با این استدلال که سعی بر این بوده که 35 ماهه به اتمام برسد اما اگر 40 ماهه هم به اتمام برسد بازهم یک برد برای کشور محسوب می شود تاخیر در بهره برداری از این فازها را توجیح کرده اند.

در سفر فروردین ماه سال 90 رهبر معظم انقلاب به پارس جنوبی، موسی سوری مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با ارائه گزارش در مقابل ایشان بر افتتاح فازهای 15،16 و 17،18 در همان سال تاکید کردند.

مسوولان نفتی وضعیت پارس جنوبی را رویایی جلوه دادند اما امروز پس از گذشت دو سال هیچ یک از آن رویاها نه تنها به واقعیت نپیوسته بلکه به نظر می رسد در سالجاری نیز محقق نشود.

درعین حال موسی سوری مدیرعامل سابق شرکت نفت و گاز پارس پس از چند ماه برکناری از این سمت در گفت وگو با یکی از خبرگزاری ها وضعیت مدیریت این دو فاز را به نقد کشیده است. وی که خود در سال 90 وعده افتتاح این دوفاز را داده بود و تنها چند ماه از برکناری وی از این سمت می گذرد تاکید می کند:طرح توسعه فاز 15 و 16 پارس جنوبی 72 ماهه شده و تاکنون بیش از 22 ماه تاخیر در راه اندازی این فاز مشترک گازی حاصل شده است.

هشدار نسبت به افتتاح شتابزده فازهای پارس‌جنوبی در روزهای پایانی دولت

مدیرعامل سابق شرکت نفت و گاز پارس با هشدار نسبت به نادیده گرفتن الزامات ایمنی و HSE در افتتاح پالایشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبی در روزهای پایانی دولت دهم، اعلام کرد: تاخیرها قابل جبران بوده اما وقوع یک حادثه در پالایشگاه‌های گاز ترش پارس جنوبی به هیچ وجه قابل جبران و توجیه نیست.

موسی سوری درباره راه اندازی بخش‌هایی از پالایشگاه فازهای 15 و 16 پارس جنوبی و هشدار کارشناسان نسبت به ناایمن بودت انتقال و شرین سازی گاز ترش در این پالایشگاه‌ها، گفت: طرح توسعه فاز 15 و 16 پارس جنوبی 72 ماهه شده و تاکنون بیش از 22 ماه تاخیر در راه اندازی این فاز مشترک گازی حاصل شده است.

موسی سوری

مدیرعامل سابق شرکت نفت و گاز پارس با تاکید بر اینکه راه‌اندازی شتاب زده این دو فاز گازی در دوهفته پایانی عمر دولت دهم با توجه به سرمایه گذاری‌های کلان و چند میلیارد دلاری به صلاح صنعت نفت و اقتصاد ایران نیست، تصریح کرد: از سال 1389 تاکنون بارها نسبت به راه اندازی پالایشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبی وعده داده شده که تاکنون هیچ یک محقق نشده است.

تاخیرها قابل جبران بوده اما یک حادثه و فاجعه نه

این مدیر با سابقه نفتی با تاکید بر اینکه تاخیرها قابل جبران بوده اما وقوع یک حادثه در پالایشگاه های گاز ترش پارس جنوبی به هیچ وجه قابل جبران و توجیه نیست، اظهار داشت: مسئولان شرکت ملی نفت و وزارت نفت در راه اندازی پالایشگاه این دو فاز گازی رعایت کامل الزامات ایمنی و استانداردها را در دستور کار قرار دهند.

وی با یادآوری اینکه چنانچه افتتاح و راه اندازی پالایشگاه های گاز فاز 15 و 16 پارس جنوبی صرفا برای افزایش روحیه به منظور تسریع و خروج از بحران تاخیرهای پارس جنوبی باشد، مطلوب خواهد بود، متذکر شد: مسئولان نباید به هیچ وجه راه اندازی شتابزده و عجولانه را در روزهای پایانی دولت دهم در دستور کار قرار دهند.

سوری با بیان اینکه اگر خدای نکرده در اجرا و نظارت بر اجرای دقیق الزامات ایمنی و استانداردها کوچکترین خطایی به وجود آید، یک فاجعه بزرگ مهندسان شاغل در پارس جنوبی و سایر تاسیسات ایجاد شده در این هاب گازی را تهدید می کند، تاکید کرد: میزان گوگرد گاز ترش ورودی به هر یک از پالایشگاه های پارس جنوبی بین 5 تا 6 هزار پی.پی.ام است که جز اسیدی ترین گازهای جهان به شمار می رود.

هشدار نسبت به افتتاح شتابزده فازهای پارس‌جنوبی

مدیرعامل سابق شرکت نفت و گاز پارس با اعلام اینکه باید از هرگونه افتتاح نمایشی و تبلیغاتی در طرح توسعه فازهای 15 و 16 پارس جنوبی اجتناب شود، گفت: کوچکترین حادثه ای روحیه امید و خودباوری نسبت به راه اندازی تمامی فازهای جدید این میدان مشترک گازی را هم از بین می برد.

این مدیر با سابقه صنعت نفت با بیان اینکه قطعا راه اندازی پالایشگاه‌های گازش ترش به ویژه پارس جنوبی به مرتب پیچیده تر از پالایشگاه‌های نفت خام است، تصریح کرد: قطعا شرایط پالایشگاه نفت آبادان در زمانی که در حین افتتاح دچار حادثه شد از نظر ایمنی و کیفیت کالا و تجهیزات از وضع فعلی پالایشگاه‌های فاز 15 و 16 پارس جنوبی بالاتر بود.

این افتتاح تولید گاز را افزایش نمی‌دهد

وی از تمامی مسئولان و دستگاه‌های نظارتی مجموعه صنعت نفت درخواست کرد الزامات زیست محیطی این پروژه را به دقت مورد ارزیابی و پایش قرار دهند و افزود: حتی پیشنهاد می شود گروه ویژه‌ای از مسئولان اچ.اس.ای وزارت نفت بر نحوه ایمنی و راه اندازی ایمن این پالایشگاه‌ها نظارت داشته باشند.

بر اساس استانداردهای تعریف شده در شرکت ملی نفت ایران یک فاز استاندارد پارس جنوبی شامل حفاری چاه در خلیج فارس، طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی سکو و خطوط لوله دریایی به‌منظور انتقال و پالایش اولیه گاز و سپس احداث پالایشگاه ساحلی شامل مخازن ذخیره‌‌سازی، ردیف‌های شیرین سازی و واحدهای یوتیلیتی برای تامین آب، بخار و سرویس‌های جانبی است

سوری با یادآوری اینکه کوچکترین حادثه در زمان انتقال گاز ترش خسارت‌های جبران ناپذیری انسانی و اقتصادی به صنعت نفت و اقتصاد کشور تحمیل می کند، توضیح داد: از سوی دیگر با توجه به اینکه هم اکنون سکوها و چاه های دریایی فاز 15 و 16 پارس جنوبی آماده نیستند راه اندازی پالایشگاه به ظرفیت تولید گاز ایران در بخش بالادستی اضافه نمی کند.

مدیرعامل اسبق سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در پایان با تاکید بر اینکه این حادثه در کنار خسارت های مالی و جانی غیر قابل جبران، به اعتبار و جایگاه جهانی صنعت نفت ایران هم صدمه می زند، خاطرنشان کرد: امیدواریم مسئولان با توجه ویژه به الزامات امینی و استانداردها گاز ترش را به پالایشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبی منتقل کنند.

محمدرضا زهیری مدیرعامل شرکت نفت و گاز یکشنبه 3ظ  تیر از راه اندازی عملیاتی مرحله نخست شیرین سازی طرح توسعه فازهای 15 و 16 پارس جنوبی خبر داد و اعلام کرد: به زودی این طرح توسعه ملی توسط مقام های عالی کشور در عسلویه مورد بهره برداری رسمی قرار می گیرد.

به گفته وی هم اکنون تیم تخصصی راه اندازی این پروژه در حال بالابردن فشار گاز جهت انجام سایر مراحل عملیاتی ورود گاز به واحد شیرین سازی هستند که با توجه به روند مطلوب اجرایی پیش بینی می شود تا پایان امروز فشار گاز ترش به فشار عملیاتی رسیده و سپس عملیات شیرین سازی در نخستین واحد این فاز گازی (واحد 1ظ 1) آغاز شود.

در همین حال محمدرضا زهیری مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اردیبهشت ماه سالجاری در گفتگویی از راه اندازی یک ردیف شرین سازی گاز پالایشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبی در خردادماه سالجاری خبر داده و اعلام کرده بود: قرار است گاز فاز 6 تا 8 پارس جنوبی با ساخت یک خط لوله در فاز 15 و 16 پارس جنوبی شیرین شود.

طرح توسعه فاز 15 و 16 پارس جنوبی تیر ماه سالجاری وارد هفتمین سال اجرایی خود شده است و با گذشت بیش از 72 ماه هنوز امکان تولید و پالایش گاز طبیعی وجود ندارد.

بر اساس استانداردهای تعریف شده در شرکت ملی نفت ایران، یک فاز استاندارد پارس جنوبی شامل حفاری چاه در خلیج فارس، طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی سکو و خطوط لوله دریایی به‌منظور انتقال و پالایش اولیه گاز و سپس احداث پالایشگاه ساحلی شامل مخازن ذخیره‌‌سازی، ردیف‌های شیرین سازی و واحدهای یوتیلیتی برای تامین آب، بخار و سرویس‌های جانبی است.

جمعه 4 مرداد 1392  4:01 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها