0

مسئله ازدواج دختران با پسرهای جوان‌تر از خود

 
samanehtajafary
samanehtajafary
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 2436
محل سکونت : خراسان رضوی

مسئله ازدواج دختران با پسرهای جوان‌تر از خود

چندی قبل علی‌اکبر محزون، مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال اعلام کرد که «در 7/10 درصد ازدواج‌هایی که در سال گذشته در کشور ثبت شده، سن زوجه بیشتر از زوج بوده است.» پس از اعلام این آمار ، سایت‌ها، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های مختلفی به تفسیر این اعداد و ارقام و آسیب‌شناسی این نوع ازدواج‌ها پرداختند. البته هنوز هم این تحلیل‌ها و آسیب‌شناسی‌ها ادامه دارد.

نکته جالبی که تقریبا در اکثر این تحلیل‌ها وجود دارد اینکه صرفا به‌دلایل رو آوردن پسران به این نوع ازدواج‌ها پرداخته شده و صحبتی درمورد دلایل انتخاب این نوع ازدواج‌ها از سوی دختران نشده است. حال آنکه در شروع یک زندگی مشترک هر دو نفر نقش دارند و نمی‌توان صرفا افزایش آمار این نوع ازدواج‌ها را ناشی از انتخاب یک جنس دانست.

به اعتقاد نگارنده اگر نگوییم در شروع این نوع زندگی‌ها نقش دختران پررنگ‌تر است حداقل می‌توان گفت هر دو طرف به‌صورت یکسان نقش دارند.

در سال‌های اخیر با توجه به دگرگونی‌های فرهنگی ایجادشده و تاثیرپذیری دختران جوان از برابری‌خواهی زنان، تمایل به ادامه تحصیل، رسیدن به شغل‌هایی با موقعیت اجتماعی بالا و به تبع آن استقلال مالی در بین دختران بیشتر شده است و اکثر دختران، ازدواج را مانعی برای رسیدن به این اهداف می‌دانند. به همین دلیل این افراد، در سن ازدواج با رد کردن فرصت‌های ازدواج، آرزوهای خود را دنبال می‌کنند.

حال دخترانی که دهه سوم زندگی‌شان را صرف رسیدن به خواسته‌ها و آرزوهایشان کرده‌اند، پس از رسیدن به این آرزوها و خواسته‌ها در آستانه دهه چهارم زندگی خود قرار دارند و به دلایل مختلف از جمله نوع نگاه جامعه به دختران مجرد، طبیعت ذاتی انسان که تمایل به تنهایی ندارد و ... به دنبال شریک زندگی خود می‌گردند اما از آنجایی که اغلب پسران همسن و سال آنان ازدواج کرده اند و مابقی هم با توجه به فرهنگ جامعه تمایل به ازدواج با دخترانی کوچک‌تر از خودشان دارند برای پرکردن تنهایی و پس از آن ازدواج سراغ پسرهای کوچک‌تر از خود می‌روند.

پسرهای جوانی هم که به‌دلیل وضعیت اقتصادی توانایی فراهم کردن شرایط زندگی مشترک وازدواج با فرد مطلوبشان را ندارند با این فکر که می‌توانند ره صدساله را یک‌شبه طی کنند، تن به این نوع ازدواج‌ها می‌دهند. لازم به ذکر است که فرآیند مذکور درمورد تمامی این نوع ازدواج‌ها اتفاق نمی‌افتد و در بعضی از این ازدواج‌ها نیز دو طرف صرفا از روی علاقه و دوست داشتن با یکدیگر ازدواج می‌کنند.

بنابراین برای اینکه شاهد افزایش این نوع ازدواج ها (منظور ازدواج‌هایی با اختلاف سنی فاحش که می‌توانند به‌دلیل تفاوت سنی زیاد آسیب‌زا باشند) نباشیم علاوه بر اینکه باید شرایط اقتصادی برای ازدواج جوانان در سن ازدواج، نظیر اعطای وام‌هایی با مبالغ بیشتر، تسهیلات مسکن و ایجاد اشتغال فراهم شود (چون یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش سن ازدواج مسائل اقتصادی است)

باید در مدارس درمورد اهمیت ازدواج، کارکردهای آن و ... صحبت شود تا به نوعی از همان سال‌های اولیه بلوغ  با گنجاندن برنامه‌های آموزشی اینچنینی در این رابطه فرهنگ‌سازی(به نوعی پیشگیری) صورت گیرد.

منبع:آرمان

جمعه 4 مرداد 1392  1:30 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها