0

أیا می دانید نخستین روزه دار زمین و نخستین روزه دار از اصحاب پیامبر صلی الله علیه و اله چه کسانی بود

papeli
papeli
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 12866

أیا می دانید نخستین روزه دار زمین و نخستین روزه دار از اصحاب پیامبر صلی الله علیه و اله چه کسانی بود

بر اساس برخی از روایات، اولین فردی که روزه گرفت، خود حضرت آدم(ع) بود. در حدیثی که از پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله رسیده است می خوانیم : «إِنَّ آدَمَ ع لَمَّا أَکَلَ مِنَ الشَّجَرَةِ بَقِیَ فِی بَطْنِهِ ثَلَاثِینَ یَوْماً فَفَرَضَ اللَّهُ عَلَى ذُرِّیَّتِهِ ثَلَاثِینَ یَوْماً الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ وَ الَّذِی یَأْکُلُونَهُ بِاللَّیْلِ تَفَضُّلٌ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عَلَیْهِمْ وَ کَذَلِکَ کَانَ عَلَى آدَمَ (ع)...»؛[1] هنگامی که حضرت آدم(ع) از میوه درخت ممنوعه خورد، آن میوه سی روز در شکمش باقی ماند. پس از آن بود که خداوند بر حضرت آدم و نسل او سی روز‏ گرسنگی و تشنگی را واجب نمود. و اگر در شب چیزی می‌خورند تفضلی است از جانب پروردگار.
این روایت تصریح دارد به این‌که اولین فردی که در تاریخ بشر روزه گرفت، خود حضرت آدم(ع) بود و تاریخ وجوب روزه بازگشت به خلقت آدم می‌کند. اما طبق برخی از روایات، اولین شخصی که از پیروان پیامبر(ص) و از مسلمانان روزه گرفت، امام علی(ع) بود: «...قَالَ أَبُو سَعِیدٍ الْخُدْرِیِّ کُنْتُ مَعَ النَّبِیِّ (ص) بِمَکَّةَ إِذْ وَرَدَ عَلَیْهِ أَعْرَابِیٌّ طَوِیلُ الْقَامَةِ عَظِیمُ الْهَامَةِ مُحْتَزِمٌ بِکِسَاءٍ وَ مُلْتَحِفٌ بِعَبَاءٍ قُطْوَانِیٍّ قَدْ تَنَکَّبَ قَوْساً لَهُ وَ کِنَانَةً فَقَالَ لِلنَّبِیِّ (ص) یَا مُحَمَّدُ أَیْنَ عَلِیُّ بْنُ أَبِی طَالِبٍ مِنْ قَلْبِکَ
فَبَکَى رَسُولُ اللَّهِ (ص) بُکَاءً شَدِیداً حَتَّى ابْتَلَّتْ وَجْنَتَاهُ مِنْ دُمُوعِهِ وَ أَلْصَقَ خَدَّهُ بِالْأَرْضِ ثُمَّ وَثَبَ کَالْمُنْفَلِتِ مِنْ عِقَالِهِ وَ أَخَذَ بِقَائِمَةِ الْمِنْبَرِ ثُمَّ قَالَ یَا أَعْرَابِیٌّ وَ الَّذِی فَلَقَ الْحَبَّةَ وَ بَرَأَ النَّسَمَةَ وَ سَطَحَ الْأَرْضَ عَلَى وَجْهِ الْمَاءِ لَقَدْ سَأَلْتَنِی عَنْ سَیِّدِ کُلِّ أَبْیَضَ وَ أَسْوَد وَ أَوَّلُ مَنْ صَامَ وَ زَکَى وَ تَصَدَّقَ وَ صَلَّى الْقِبْلَتَیْنِ وَ بَایَعَ الْبَیْعَتَیْنِ وَ هَاجَرَ الْهِجْرَتَیْنِ وَ حَمَلَ الرَّایَتَیْنِ وَ فَتَحَ بَدْراً وَ حُنَیْنَ ثُمَّ لَمْ یَعْصِ اللَّهَ طَرْفَةَ عَیْنٍ قَالَ فَغَابَ الْأَعْرَابِیُّ مِنْ بَیْنِ یَدَیْ رَسُولِ اللَّهِ ص فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص لِأَبِی سَعِیدٍ یَا أَخَا جُهَیْنَةَ هَلْ عَرَفْتَ مَنْ کَانَ یُخَاطِبُنِی فِی ابْنِ عَمِّی عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِب
قال : الله و رسوله اعلم
قال : کان والله جبرئیل هبط من السماء الی الارض لیاخذ عهودکم و مواثیقکم لعلی بن ابیطالب»؛
ابو سعید خدری می‌گوید: با رسول خدا در مکه بودم که مردی اعرابی بلند قامت... وارد شد، گفت ای محمد: علی را چقدر دوست داری ؟ پیامبر(ص) گریه‌ای شدیدی کرد به گونه‌ای که اشک بر صورت حضرت جاری شد ، سپس صورت بر زمین گذاشت و از خودبی خود و از جا کنده شد و پایه منبر را گرفت و فرمود ای اعرابی قسم به کسی که دانه را شکفت و از ان گیاه رویاند و قسم به کسی که زمین را بر روی اب گستراند ، درباره اقا و سرور هر سیاه و سفیدی از من می پرسی ؟ از اولین کسی که روزه گرفت، زکات داد، صدقه داد، به سوی دو قبله نماز خواند، دوبار بیعت نمود، دوبار مهاجرت کرد ، دوبار پرچم دار بود و بدر وحنین را فتح نمود . کسی که به اندازه چشم به هم زدنی خدا را معصیت نکرد . در این حال اعراب از مقابل پیامبر صلی الله علیه و اله ناپدید شد . سپس پیامبر خطاب به من فرمودند: ای برادر -از قبیله -جهینه ایا این شخص را که درباره پسرعمویم علی بن ابیطالب با من سخن می گفت ، شناختی ؟
عرض کردم خداو رسولش داناترند
فرمود: به خدا قسم جبرئیل بود که از اسمان نازل شد تا برای علی بن ابیطالب از شما عهد و پیمان بگیرد .

1-امالی شیخ صدوق : ص 260
2-المحاسن : ج2 ص 331

kb9j_img_3241.jpg

شهر من یک گل به نام حضرت معصومه دارد.

جمعه 4 مرداد 1392  5:16 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها