0

رنگ رخساره خبر مي دهد از سرّ درون

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

رنگ رخساره خبر مي دهد از سرّ درون

 
 
تغذيه و شيوه زندگي تأثير چشمگيري روي ظاهر فرد مي گذارد

همه ما در بين اطرافيان و آشنايان خود افرادي را مي شناسيم که به خوردن هله هوله علاقه زيادي دارند و يا به ورزش کردن هيچ علاقه اي ندارند و به طور کلي به سلامت خود توجهي نمي کنند. اين در حالي است که متخصصان همواره نسبت به پيامدهاي تغذيه ناسالم هشدار مي دهند. به نقل از سايت «Readersdigest» در اين راستا گروهي از جراحان زيبايي در انگليس اعلام کرده اند که شيوه زندگي مي تواند تأثير چشم گيري روي ظاهر و صورت هر فرد بگذارد.در اين مطلب به بررسي بعضي از عادت هاي اشتباه و تأثير آن بر سلامت پوست صورت مي پردازيم.

 

لاغري مفرط

علت: افراط در ورزش و رژيم هاي «يويو».

ورزش نقش مهمي در حفظ سلامت بدن و پوست دارد اما افراط در آن باعث گود افتادن گونه ها مي شود؛ به اين حالت «صورت دونده» نيز مي گويند. اين حالت با انجام دادن ورزش هايي از جمله دو و دوچرخه سواري به وجود مي آيد. در ابتدا هنگامي که شروع به دويدن مي کنيد، صورت قرمز مي شود زيرا رگ هاي سطحي براي دريافت اکسيژن گشاد مي شود. اما پس از ۱۵ دقيقه، عضلات شروع به دريافت اکسيژن بيشتر مي کند و جريان خون از صورت به سمت قسمت هاي ديگر بدن تغيير مسير مي دهد و گونه از دريافت اکسيژن بيشتر محروم مي شود.استعمال سيگار و رژيم هاي نادرست هم روي ظاهر صورت تأثير نامطلوب مي گذارد. انعطاف پذيري پوست اين افراد که به طور منظم وزن اضافه و سپس کم مي کنند، کاهش مي يابد.بنابراين پوست صورت اين افراد افتاده و غبغب ظاهر مي شود.

 

افتادگي پوست صورت

علت: مصرف مشروبات الکلي و نداشتن فعاليت ورزشي.

مصرف مشروبات الکلي در بدن استرس ايجاد مي کند و در نتيجه هورمون کورتيزول توليد مي شود. اين هورمون باعث تجمع بيشتر چربي در صورت و احتباس آب در گونه مي شود و صورت فرد پف کرده به نظر مي آيد. علاوه بر آن با مصرف مشروبات الکلي غدد بزاقي که در هر ۲ طرف فک وجود دارد بيش از حد تحريک و بزرگ مي شود در نتيجه صورت چاق به نظر مي آيد. اما با قطع کردن مصرف آن، ظاهر صورت بهتر مي شود. ۵۰ درصد مشروبات الکلي از قند تشکيل شده است و ادله زيادي نشان مي دهد که مصرف مواد سرشار از قند پوست را پير مي کند. مولکول هايي که بر اثر شکسته شدن قند توليد مي شود، توليد کلاژن و فيبرهاي الاستين را کند مي کند و صورت، ظاهر افتاده پيدا مي کند و انعطاف پذيري عضله از بين مي رود. بنابراين صورت چاق به نظر مي رسد. ورزش کردن نيز روي سلامت بدن و پوست تأثير مي گذارد. نداشتن تحرک نيز باعث افتادگي و شل شدن پوست دور گردن مي شود.ورزش، روند خون رساني به پوست را تقويت مي کند.

 

چين و چروک

علت: استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب

با بالا رفتن سن پوست دچار چين و چروک مي شود اما چين و چروک هاي زبر و عميق به علت نور خورشيد است.از آن جا که پوست زير چشم نازک تر است، بيشتر خط ها زير چشم و سپس روي صورت به وجود مي آيد.

 

رنگ پريده:

علت: مصرف ناکافي سبزيجات و داشتن اضافه وزن

مصرف ۳ وعده ميوه و سبزيجات در طول روز باعث شادابي پوست مي شود. ميوه و سبزيجات حاوي رنگ دانه اي به نام کاروتنوئيد است که به هويج رنگ نارنجي و به گوجه فرنگي رنگ قرمز مي دهد. با مصرف اين گروه از مواد غذايي، رنگ دانه ها در پوست رسوب مي کند و اين امر باعث شادابي پوست مي شود. از آن جا که کاروتنوئيد محلول در چربي است، از طريق چربي موجود در بدن جذب مي شود. بنابراين افرادي که وزن اضافه دارند براي حفظ سلامت پوستشان مجبورند ميوه و سبزيجات بيشتري مصرف کنند. زيرا هرچه چربي زير پوست بيشتر باشد وضوح اين رنگدانه ها کمتر است.

 

خطوط تيره روي گردن:

علت: مصرف مواد قندي

در برخي موارد وجود لکه هاي قهوه اي متمايل به خاکستري و تغيير کردن رنگ گردن از علايم بروز ديابت نوع ۲ است. ديابت نوع ۲، به علت مصرف مواد سرشار از قند و کربوهيدرات به وجود مي آيد. اين لکه ها نشان دهنده ميزان بالاي هورمون انسولين در بدن است و در صورت درمان نشدن، اين لکه ها به تمام بدن سرايت مي کند. اين لکه ها در افراد چاق يا مبتلايان به ديابت در زير بغل و گاهي گردن ظاهر مي شود. در اين موارد انسولين درست عمل نمي کند و بدن مجبور است ميزان بيشتري از آن را توليد کند.

 

پوست قرمز

علت: مصرف نوشيدني هاي کافئين دار و کمبود نور خورشيد.

مصرف زياد قهوه باعث کمبود آب بدن و قرمز و خشک شدن پوست صورت مي شود. محققان مي گويند اگر روزي بيش از ۳ فنجان قهوه مي نوشيد براي خنثي کردن اثر سوء آن لازم است به ازاي هر فنجان قهوه، يک ليوان آب بنوشيد. پايين بودن ميزان ويتامين D که با قرار گرفتن در معرض نور خورشيد توليد مي شود، باعث قرمز شدن پوست مي شود. ويتامين D براي توليد سلول هاي پوستي جديد حياتي است و کمبود آن به قرمزي و پوسته پوسته شدن پوست مي انجامد.

 

جوش

علت: مصرف لبنيات و غذاهاي سرشار از پروتئين و کمبود کربوهيدرات؛ اگر چه مشخص شده است که علت بروز جوش ژنتيکي است اما ادله زيادي نشان مي دهد در برخي موارد مصرف زياد لبنيات يا برنامه غذايي پرکالري، اين ناراحتي را تشديد مي کند. پروتئين نيز حاوي اسيدآمينه است که توليد هورمون هايي مانند تستسترون را تحريک مي کند اما اتخاذ برنامه غذايي سرشار از امگا ۳ که در ماهي چرب مانند سالمون وجود دارد و همچنين مصرف ميوه تازه و سبزيجات بهترين راه پيش گيري از بروز آکنه است.امگا۳، توليد روغن طبيعي پوست را که عامل آکنه است کنترل مي کند.

 

ترک هاي کنار لب:

علت: مصرف نکردن سبزيجات به ميزان کافي

ترک هاي کنار دهان در برخي موارد نشانه کمبود ويتامين B است؛ ويتامين B داراي خاصيت ضد التهابي است و کمبود آن با قرمز شدن پوست و ترک خوردگي ارتباط دارد. گاهي نيز زبان فرد ضخيم مي شود. کمبود ويتامين C به زخم و ترک لب منجر مي شود. به گفته متخصصان، اين دو ويتامين در ميوه و سبزيجات موجود است. ويتامين B در نخود و غلات سبوس دار و ويتامين C در پرتقال و فلفل دلمه اي به مقدار بالا يافت مي شود.

 

کوچک شدن دندان ها

علت: استرس، مواد غذايي چرب و ادويه اي

بيشتر افرادي که دچار استرس هستند هنگام خواب دندان قروچه مي کنند و در طول روز دندان ها را محکم روي هم قرار مي دهند. اين امر باعث مي شود دندان کوچک شود. به گفته دندان پزشکان برخي افراد بر اثر اين عادت ۵۰ تا ۸۰ درصد دندان خود را از دست مي دهند و در نتيجه اندازه صورت نيز تغيير مي کند. براي اين که صورت شکل واقعي خود را حفظ کند شب ها از محافظ دندان استفاده و اضطراب و استرس خود را درمان کنيد. اسيدمعده به علت مصرف مواد غذايي چرب يا مصرف زياد مشروبات الکلي نيز در پوسيدگي دندان نقش دارد.

 

لثه هاي کم رنگ و پس رونده:

علت: استعمال دخانيات

پوسيدگي دندان با مصرف مواد قندي و بروز بيماري لثه با استعمال سيگار ارتباط دارد.

 

چشم هاي اشک آلود:

علت: استفاده زياد از رايانه و کمبود خواب. غده اشک با توليد بيش از حد اشک نسبت به آلودگي واکنش نشان مي دهد. هنگامي که به صفحه نمايش رايانه خيره مي شويد، کمتر پلک مي زنيد. در صورتي که با پلک زدن اشک توليد مي شود و چشم ها را نرم مي  کند. هم چنين کمبود خواب نيز خشکي چشم ايجاد مي کند.براي مقابله با اين ناراحتي، هر ۲۰ دقيقه چشم خود را از رايانه برداريد و پلک بزنيد. مصرف آب خود را نيز افزايش دهيد.

 

سياهي دور چشم:

علت: گياه خواري و کمبود خواب

کم خوني که در گياه خواران شايع است، با سياهي دور چشم ارتباط دارد. کمبود آهن روند توليد پوست جديد را کند مي کند و فرد رنگ پريده به نظر مي آيد و دور چشم سياه مي شود. علاوه بر آن خستگي باعث گشاد شدن رگ ها مي شود.

 

حلقه سفيد دور عنبيه و پلک ورم کرده:

علت: برنامه غذاي چرب-حلقه هاي سفيد دور عنبيه و ورم زردرنگ روي پلک ها، هر دو نشانه بالا بودن کلسترول است. کلسترول در اطراف چشم رسوب مي کند. نتايج بررسي ها نشان مي دهد در افرادي که به اين دو نوع ناراحتي مبتلا هستند احتمال بروز بيماري قلبي بيشتر است

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

پنج شنبه 3 مرداد 1392  11:59 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها