0

“قساوت قلب” از منظر قرآن/ احساس سنگینی درعبادت نشانه قساوت دل است

 
mohsen_alavi
mohsen_alavi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 8348
محل سکونت : تهران

“قساوت قلب” از منظر قرآن/ احساس سنگینی درعبادت نشانه قساوت دل است

“قساوت قلب” از منظر قرآن/ احساس سنگینی درعبادت نشانه قساوت دل است


به گزارش خبرگزاری مهر، انسان اگر در مسیر گناه قدم بردارد گرفتار کیفر معنوی می شود. یکی از کیفرهای معنوی که زمینه شقاوت ابدی انسان را فراهم می سازد، “قساوت قلب” است. قساوت قلب که معادل “سخت دلی” است، این است که دل آدمی با مشاهده چیزی که باید متاثر شود متاثر نگردد. درک هر چیزی به تناسب خودش موجب پیدایش حالتی در نفس است، اگر نفس آدمی حالتی پیدا کند که از مواعظ لفظی و عملی و مشاهده صحنه های عبرت آور، عکس العمل مناسب از خود نشان ندهد قساوت پیدا کرده و به دارنده این نفس، “قسی القلب” می گویند.

 


قرآن کریم خطاب به بنی اسرائیل در آیه ۷۴ سوره بقره می فرماید: پس از آن دلهایتان سخت گردید، گویا سنگ یا سخت تر از سنگ شده است، چرا که از بعضی سنگ ها نهرها می جوشد، بعضی شکافته می شوند و آب از آن بیرون می آید و بعضی از خوف خدا به پایین می افتند و خدا از کردار شما غافل نیست.

 


سنگ، از جمله اشیایی است که به سختی نفوذ می پذیرد در عین حال از خوف خدا پایین می افتد ولی دل بعضی انسانها به گونه ای می گردد که هیچ آیه ای در او اثر بخش نیست. این که افتادن سنگ ها، معلول ترس از خدا دانسته شده حقیقتی است که قرآن کریم ازآن خبر داده است گرچه برای ما انسانهای ناپیوسته به حقیقت، مبهم است. نظائر این واقعیت در قرآن وجود دارد چنانکه در آیه ۴۴ سوره اسراء می فرماید: تمام موجودات جهان هستی خدا را تسبیح گویند ولی شما تسبیح آنها را درک نمی کنید.

 


سخنان انبیا و کتاب های آسمانی آنچنان طنینی دارد که دل حقیقت جویان را می لرزاند و آنان را به یاد خدا و انس با او مشغول می دارد و کسی که چنین نباشد در زمره سخت دلان قرار دارد. قرآن در سوره زمر آیه ۲۳ می فرماید: خدا بهترین سخن را نازل کرد کتابی که دارای هماهنگی و ارتباط است که پوست بدن خدا ترسان از آن جمع گردد سپس پوست ها و دلهایشان با یاد خدا آرام می یابد.این هدایت خدا است که هر که را بخواهد هدایت می کند و کسی را که گمراه سازد هدایت کننده ای ندارد.”

 


همچنین آیه ۲۷ سوره حشر می فرماید: اگر این قرآن را بر کوهی نازل می کردیم، آن را از مشاهده عظمت حق خاشع و تکه تکه می دیدی و این مثلثها را برای مردم می زنیم تا شاید اندیشه کنند.

 


درک حقیقت آیه شریفه، دشوار است که آیا مقصود این است که اگربه جای انسان، کوه مخاطب قرار می گرفت تکه تکه می شد یا مقصود این است که اگر کوه صلاحیت خطاب داشت، با آن همه استحکام و بزرگی جا داشت تکه تکه گردد. در هر حال،این اندازه روشن است که می خواهد به انسان بفهماند که قرآن به قدری بلند مرتبه و عظیم و زیبا و متناسب با عواطف و احساسات بشر است که باید هر انسانی در برابر آن، بر خود بلرزد و سر تسلیم فرود آورد.

 


پس چه شده است که بیشتر انسانها در برابر آیات حق، بی تفاوت یا معاندند و یا آن گونه که شایسته است بدان بها نمی دهند؟ سراین مطلب را در کجا باید جستجو کرد. ازآیات قرآن به خوبی استفاده می کنیم که سخت دلی و قساوت قلب نقش به سزایی در این گرایش ایفا می کند. پیامبران با تمام توان تلاش می کردند که مردم در خانه خدا را بزندد اما آنها نمی زدند.قرآن در سوره انعام آیات ۴۳-۴۴ می فرماید: ما به سوی امتهای پیش از تو پیامبرانی فرستادیم سپس آنها را به بلایایی گرفتار ساختیم تا شاید تضرع کنند. چرا وقتی بلا نازل شد تضرع نکردند؟ بلکه دلهایشان سخت گشته بود و شیطان کردارشان را در نظرشان زیبا جلوه می داد.

 


طبق این آیات خدا ابتدا رسولانی برای ارشاد مردم می فرستاد، ولی مردم از پذیرش دعوت آنها خودداری می کردند و خداوند به انواع گرفتاری ها مبتلا می ساخت. سپس این ایستادگی ها در برابر پیامبران سخت دلی و قساوت بود و این قساوت هم از اشتغال و سرگرمی به امور دنیا ناشی می شد.

 


از نشانه های قساوت قلب، احساس سنگینی در عبادت و مناجات با خداست. راز و نیاز با خدا نه تنها بر اولیا سنگین نیست بلکه تمام بهجت و انبساط روحی آنان بر خاسته ازآن است. حلاوت مناجات با خدا برای انبیا و روندگان راهشان بزرگترین دلخوشی بوده است. مشاهده مقامات و عظمت حضرت حق در حال عبادت، بیش از هر وقت دیگراست که لذت ها و نشاط ها دارد. حال کسی که از مناجات خدا بی بهره است و لذت نمی برد باید بداند به مصیبت بزرگی گرفتار شده است که ازآن غافل است. سرچشمه این مصیبت سخت دلی است و ریشه سخت دلی گناه و روی آوردن به زخارف دنیا و وسوسه های شیطان است.

 


قساوت و سخت دلی که سد باب برکات، بر دلها است. لازم لاینفک انسان نیست، چنین نیست که افراد سخت دل از مادر متولد گردند، بلکه سخت دلی به منزله درختی است که بذرش اعمال انسان است. اعمال و گرایشات یک فرد، رفته رفته قوه مدرکه او را به گونه ای می سازند که حقائق را آن گونه که هست درک نمی کند و در نتیجه انعطاف پذیری او در برابرمواعظ و عبرت آورها کم می گردد. این حقیقتی است که خدای تعالی در کتاب مجیدش به بهترین صورت بیان داشته است. درباره بنی اسرائیل در سوره مائده آیه ۱۳ می فرماید: به واسطه پیمان شکنی آنها را از رحمت خود دور راندیم و دلهایشان را سخت کردیم و به دنبال این سخت دلی، سخن خدا را جایگاه خود تحریف کردند و بخشی ازآنچه را به آنها گوشزد شده بود فراموش کردند.

 

منبع : روح الامین

وبلاگ شیعه 12 امامی

 

خواهد آمد مرهم زخم علی(ع) در کوچه ها

 

سه شنبه 1 مرداد 1392  3:14 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها