0

کپی رایت از نوع وبلاگ

 
shirani98
shirani98
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : مرداد 1391 
تعداد پست ها : 483
محل سکونت : اصفهان

کپی رایت از نوع وبلاگ

آیا میدانید کپی رایت چیست ؟
کپی رایت همان قوانین حمایت از حقوق مولف است که در پشت کتاب ها و سی دی هایی که میخرید نوشته شده و حق نشر را برای ناشر یا مولف محفوظ دانسته است.

این بدان معناست که شما حق ندارید آن سی دی را بدون مجوز ناشر یا مولف در جایی به هر شکلی منتشر کنید. مثلا حق ندارید آنرا کپی کنید و یا بصورت اسکن شده در اینترنت قرار دهید. در صورت عدم رعایت حقوق مولف شما تحت پیگرد قانونی قرار میگیرید و ممکن است مشکلات حقوقی بسیاری برای شما درست کند.

این قضیه در مورد محتوای تولید شده دیجیتال نیز مصداق دارد. یعنی شما حق ندارید مقاله منتشر شده در یک سایت و یا حتی یک وبلاگ شخصی را بدون اجازه و اطلاع ناشر در جای دیگری مانند وبلاگ خودتان کپی کنید و یا بصورت مقاله و یا هر فرمت دیگری از بخشی از آن استفاده کنید.

پس شما نیز بعنوان یک عضو از جامعه باید قوانین آنرا قبول داشته و به آن پایبند باشید. گرچه بعضی از این قوانین بصورت عرفی تبدیل شده است. اما حتی پایبندی به آنها نیز شخصیت مجازی شما را نشان میدهد.

پس :
1 - هرگز مطالب دیگران را بدون اطلاع نویسنده در سایت یا وبلاگ خود کپی نکنید. حتی در صورتی که لینک به سایت اصلی میدهید باید نویسنده را از انتشار آن مطلع سازید. زیرا بسیاری از مقالات نوشته شده دارای ارزش معنوی هستند و کپی برداری از آنها حتی با لینک دادن به سایت مرجع مجاز نمی باشد. بجای کپی متن مقاله بهتر است یک پاراگراف از مقاله را در سایت خود درج کنید و برای نمایش مقاله کامل، لینک اصلی را در وبلاگ خود قرار دهید.

2 - قرار دادن فایل mp3 موسیقی های منتشر شده در داخل کشور که دارای مجوز میباشند ، در وبلاگ ها ممنوع است و اینکار ممکن است به فیلتر شدن وبلاگ شما منجر شود.

3 - آنچه یک نویسنده را به نگارش نسخه بعدی کتابش تشویق میکند، فروش نسخه های کتب قبلی اوست . پس با کپی برداری غیر مجاز ، آنان را که دوستشان دارید از کارشان دلسرد نکنید تا مانع انتشار کتب و مقالات حرفه ای تر نشوید.

4 - از مولفان هر محصول فرهنگی انتقاد کنید . اما اهانت نه! اهانت کردن به یک فرد و یا حتی محصول نه تنها باعث بهبود کار بعدی آن شخص نخواهد شد ، بلکه شما را نیز بعنوان فردی غیر منطقی نشان میدهد.

5 - از مولفان هم انتقاد و هم حمایت کنید تا آنان نیز برای ایجاد تالیفی قویتر انگیزه داشته باشند.

دوشنبه 31 تیر 1392  1:49 PM
تشکرات از این پست
rasekhoon_weblog mahdi522
دسترسی سریع به انجمن ها