0

تازه ترين دستاوردهاي دارويي كشور

 
mohammad98
mohammad98
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1391 
تعداد پست ها : 6815
محل سکونت : خراسان

تازه ترين دستاوردهاي دارويي كشور

رييس جمهوري بتازگي پنج داروي ايراني ويژه بيماران سرطاني و قلبي را كه توسط متخصصان ايراني توليد شده است، رونمايي كرد .توليد اين داروها در كشور، قدرت انحصاري برخي از كشورهاي خارجي را دراين زمينه به چالش كشيد.

 

 

رئيس‌جمهور از ۵ ماده موثره دارويي پيشرفته كه به دست دانشمندان و محققان شركت تحقيقاتي ، مهندسي توفيق دارو توليد شده بود را رونمايي كرد. با ساخت اين مواد اوليه انحصار توليد برخي از داروها كه در اختيار كشورهاي خاص بود شكسته شد.


****داروي «بورتزوميب»


از دسته داروهاي ضدسرطان است . مواد اوليه در ساخت چند نوع داروي نوتركيب كاربرد دارد كه داروي اول ضد سرطان است كه براي نخستين مرتبه ماده اوليه آن در كشورمان توليد مي‌شود و مي‌تواند به‌طور هدفمند سلول‌هاي سرطاني را مورد هدف قرار دهد.


دارويي موسوم به بورتزوميب bortezomib كه براي درمان تومورهاي بدخيم مغز استخوان يا سرطان خون مورد استفاده قرار مي گيرد ، در جلوگيري از رد عضو پيوندي در اين گونه بيماران كه در پي حمله پادتن ها به كليه هاي پيوندي صورت مي گيرد ، موثر است.


اين دارو،كمپلكس هاي انزيمي را كه هومئوستاز پروتئين را در داخل سلول ها،تنظيم مي كنند،مهار مي كند و از طريق،يك فرايند ابشاري را كه به توقف چرخه سلولي و در نتيجه مرگ سلول،منتهي ميشود،هدايت ميكند


****داروي «فينگليميد هيدروكلرايد»


ازداروهاي بيماري ام‌اس ،داروي«فينگليميد هيدروكلرايد» كه با استفاده از اين مواد اوليه توليد مي‌شود، ضد بيماري MS است كه غير تزريقي است.


“ فينگوليمد هيدرو كلرايد” از دسته داروهاي ضد بيماري ام اس است و توانسته انحصارتوليد آن را از رژيم صهيونيستي و چند كشور خارجي خارج كرد .


**** «پراسوگرل هيدروكلرايد» از دسته داروهاي مهاركننده تجمع پلاكتي و جلوگيري از سكته قلبي مي شود.


همچنين داروي«پراسوگرل هيدروكلرايد»كه با استفاده از اين مواد اوليه قابليت ساخت آن در كشور ايجاد شده، دارويي براي درمان بيماري‌هاي قلبي است.


*****داروي «تولترودين‌تارات» از دسته داروهاي درمان فعاليت بيش از حد مثانه يا همان داروي درمان بي‌اختياري است .


****داروي «رمي‌ فنتانيل»


داروي ضد درد و بيهوشي است كه تأثير آن ۲۵۰ برابر مُرفين است


**** داروي «تولترودين‌ تارتارات» نيز، داروي درمان بي اختياري ادرار است.


اين دارو از دسته داروهاي درمان فعاليت بيش از حد مثانه يا همان بي‌اختياري اداري مي باشد كه افراد در سنين بالا عموما به اين بيماري دچار مي شوند .

هر که دارد هوس کربُــبَـــلا بسم الله

دوشنبه 31 تیر 1392  4:40 AM
تشکرات از این پست
papeli
دسترسی سریع به انجمن ها