0

دریاچه‌ای از زر و سیم

 
papeli
papeli
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1388 
تعداد پست ها : 12867
محل سکونت : قم

دریاچه‌ای از زر و سیم

 

دریاچه زریوار

 

 

 


برای آنهایی که عاشق گشت و گذار در مناطق سرسبز و پر آب و علف هستند، کردستان بهترین گزینه یک سفر تابستانی است. جایی که ارتفاعات اورامانات و سرسبزی های مریوان انتظار شما را می کشند.


 

تالاب آب شیرین زریوار یا زریبار در فاصله 3 کیلومتری غرب شهر مریوان، در استان کردستان یکی از مکان‌های دیدنی است که باید در سفر به کردستان حتما از آن دیدن کنید. دریاچه ای که هوای منطقه اش در بهار و تابستان بسیار خنک و معتدل و در پاییز و زمستان سرد و خشک است.

دریاچه زریوار

دریاچه زریوار در 8 کیلومتری غرب مریوان قرار دارد و از دریاچه‎های آب شیرین کوهستانی به حساب می آید. دریاچه ای که در ارتفاع 818 متر از سطح دریا قرار دارد و حدود 200 متر پایین‎تر از شهر مریوان قرار گرفته است.

دریاچه زریوار

 آب این تالاب شیرین است و از تعدادی چشمه کف‌جوش و بارش تأمین می‌شود و اگر در فصل زمستان به آن سری بزنید به احتمال زیاد سطح دریاچه را یخ زده خواهید دید.

دریاچه زریوار

البته حتی در این زمان هم 60 نقطه از دریاچه را یخ نزده خواهید دید. دلیل آن هم وجود چشمه های خودجوش در کف دریاچه است.

دریاچه زریوار با توده های مرطوب زمستانی و بهاری اش تاثیر فراوانی در مرطوب و معتدل کردن هوای مریوان داشته است. آنقدر که رطوبت هوا و بارش های مناسب باعث شده مریوان یکی از سرسبزترین و دیدنی ترین شهرهای استان کردستان باشد

 

طول دریاچه زریوار حدود 5 کیلومتر و عرض آن حدود 1,6 کیلومتر است. وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداکثر عمق آن 5/5 متر است. این دریاچه در یک فرونشست محلی به نسبت باریک در پهنه سنندج تشکیل شده که دو سوی شرقی و غربی آن، به گسل طولی شمال غربی-جنوب شرقی محدود است.

دریاچه زریوار

دریاچه زریوار با توده های مرطوب زمستانی و بهاری اش تاثیر فراوانی در مرطوب و معتدل کردن هوای مریوان داشته است. آنقدر که رطوبت هوا و بارش های مناسب باعث شده مریوان یکی از سرسبزترین و دیدنی ترین شهرهای استان کردستان باشد.

دریاچه زریوار

چیری که درباره زریوار اهمیت دارد این است که هیچ رودخانه ای به این دریاچه وارد نمی شود و آب دریاچه از ذوب شدن برف های کوه های اطراف و تعدادی چشمه های خودجوش در کف دریاچه تامین می شود. اما رود مریوان هم از این دریاچه سرچشمه می‎گیرد.

دریاچه زریوار

دریاچه ای که در اطراف آن می توانید سگ آبی، روباه، خوک وحشی، خرگوش، گراز و نوعی گربه وحشی را ببینید. گونه هایی که البته در معرض خطر هستند و باید مراقب باشید حضور شما در منطقه باعث آزارشان نشود.

دریاچه زریوار

 به جز این حیوانات، پرندگانی مثل اردک سرحنایی و سرسبز (Anos platyrhynchos)، اگرت ها، بوتیمار بزرگ و کوچک، انواع چنگر، پرستوهای دریایی، کشیم بزرگ (Podiceps cristafus) و کشیم کوچک (Tachybaptus ruficolis)، کاکائی ها، حواصیل خاکستری، خوتکا، گیلار، و پرندگان شکاری همچون سنقر تالابی و دلیچه در نزدیکی این دریاچه زندگی می کنند و در فصل های مهاجرت خود به آن سری می زنند.

دریاچه زریوار

 

kb9j_img_3241.jpg

شهر من یک گل به نام حضرت معصومه دارد.

دوشنبه 31 تیر 1392  1:03 AM
تشکرات از این پست
golestan98 khodaeem1
golestan98
golestan98
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1391 
تعداد پست ها : 297
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:دریاچه‌ای از زر و سیم

امیدوارم این مکان زیبا به سرنوشت دریاچه ی ارومیه دچار نشود!

سه شنبه 8 مرداد 1392  3:27 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1 papeli
دسترسی سریع به انجمن ها