0

مراقبت های باغبانی در زمستان

 
shokoofeh
shokoofeh
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1389 
تعداد پست ها : 952
محل سکونت : البرز

مراقبت های باغبانی در زمستان

 

با آنکه به نظر می‌رسد در فصل زمستان تمام فعالیت‌ها در باغ متوقف شده‌اند، باز هم باید مراقب گیاهان باغ تان باشید.

برایِ آماده کردنِ باغ برای فصلِ زمستان باید آن را تمیز کرده و بپوشانید. همینطور که دما پایین‌تر می‌آید، گیاهانی که در اثرِ سرما نمرده‌اند برایِ ورود به مرحله خواب آماده می‌شوند. ساقه‌های سیاه شده و شاخ و برگ‌های گیاهان و سبزیجاتِ یکساله را از خاک بیرون کشیده و بکنید، زیرا آن‌ها می‌توانند عواملِ بیماری زا و تخم‌های حشرات را در طولِ زمستان در لابه لایِ خود پناه دهند. همچنین زمستان فصلِ خوبی برای تعمیراتِ عمومی باغ است.
با آنکه به نظر می‌رسد تمامِ فعالیت‌ها در باغ متوقف شده‌اند، تا زمانی که خاک یخ نزده است، اتفاقاتِ زیادی در زیرِ آن در حالِ وقوعند. درختان و درختچه‌های تازه کاشته شده، ریشه‌های تقسیم شده گیاهانِ چند ساله و پیاز‌های بادوام، همه و همه در حالِ رشد و ریشه دواندن هستند و موادِ غذایی و رطوبتِ خاکِ اطرافشان را به درون می‌کشند.
کرم‌های خاکی و میکروب‌ها در زیرِ خاک هنوز در حال فرآوریِ مواد ارگانیکِ موجود در خاکند. به احتمال زیاد، مالچ ارگانیکی که در طول ماه‌های تابستان رویِ خاک ریخته‌اید تا حالا به طور قابل ملاحظه‌ای تجزیه شده است. بنابراین مهم است که اکنون رویِ خاکتان لایه‌ای ضخیم از مالچ بریزید تا در زمستان از گیاهان و خاکتان در برابرِ سرما محافظت کند. اگر درختانی سایه گستری در باغ دارید، می‌توانید از برگ‌های آن‌ها که در پاییز به زمین ریخته‌اند به عنوانِ مالچ استفاده کرده و آن‌ها را در سراسرِ باغِ خود پخش کنید.

  • برف هم می‌تواند از گیاهان محافظت کند و هم می‌تواند آن‌ها را به خطر بیاندازد. پوششِ خوبی از برف، همانندِ مالچ می‌تواند به عنوان عایقی برای خاک عمل کند. با این حال برفی که بر رویِ شاخه‌های درختانِ همیشه سبز انباشته می‌شود، سنگین است و ممکن است موجبِ شکسته شدنِ شاخه‌ها شود. بنابراین ابتدا برف‌ها را از شاخه هایِ پایینی درخت تکانده و همین طور به سمتِ بالا پیش بروید. اگر ابتدا از شاخه‌های بالایی شروع کنید، برف هایِ بالا نیز به برف هایِ شاخه‌های پایین اضافه شده و آن‌ها را آنقدر سنگین می‌کند که احتمال شکستگی شان بالا می‌رود. اگر شاخه‌ها در اثرِ سنگینی یخ خم شده‌اند، تلاشی در جهتِ آزادسازیِ آن‌ها انجام ندهید. تنها کافی است صبر کنید که یخ‌ها خودشان ذوب شده و کم کم شاخه را‌‌ رها کنند.
  • پس از یخبندان، ساقه‌های خشک شده گیاهانِ چند ساله را از سطحِ خاک قطع کنید تا باغ را تمیز کرده و تخم‌ آفات را که ممکن است در آن‌ها وجود داشته باشند، از میان ببرید. ساقه هایِ زیبایی را که سر دانه دارند، برای زیبا‌تر کردنِ منظره باغتان در زمستان، به حالِ خود باقی بگذارید.
  • می‌توانید از بقایایِ گیاهانِ مرده کود درست کنید. البته در صورتی که گیاه مشکوک به آلودگی به آفات و بیماری است، آن را دور بیندازید.
  • شاخ و برگ‌های بیمار را از درختانِ همیشه سبزتان جدا کرده و در سطلِ زباله بیاندازید. همچنین با شن کش مالچ هایِ کهنه و ناقلِ بیماری را از سطحِ خاک جمع آوری کرده و دور بریزید.
  • برای جلوگیری از لانه کردنِ جوندگان در خاک، ابتدا صبر کنید تا زمین یخ بزند، و پس از آن لایه ضخیم مالچتان (لایه 15 سانتیمتری مالچ) را رویِ سطحِ خاک پخش کنید.
  • اطرافِ گیاهانِ چند ساله و بوته‌ها را با شاخ و برگِ درختانِ سوزنی یا برگ هایِ خرد شده بپوشانید تا از یخ زدگیِ ریشه‌های آن‌ها و تغییرِ ناگهانی دمایِ خاک جلوگیری کنید. 
مترجم: نغمه خالقی
منبع: www.bhg.com
 
 
http://www.parsegard.com

 

قوم من ترنج را با پوست می خورند

 راستی! کسی زلیخا را ندیده است؟

جمعه 28 تیر 1392  4:55 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها