0

آیت‌الله جوادی‌آملی:ارسطوشاگردحضرت ابراهیم بود

 
mohsen_alavi
mohsen_alavi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 8348
محل سکونت : تهران

آیت‌الله جوادی‌آملی:ارسطوشاگردحضرت ابراهیم بود

آیت‌الله جوادی‌آملی:ارسطوشاگردحضرت ابراهیم بود

آیت‌الله جوادی‌آملی:ارسطوشاگردحضرت ابراهیم بود

راسخون: آیت‌الله جوادی آملی؛فلسفه تریبون دین است
آیت‌الله جوادی‌آملی با بیان این كه فلسفه تریبون دین است، گفتند: تحصیل كرده‌های غرب منتظر ره‌توشه فلسفی علما و اندیشمندان، حوزه علمیه هستند.
به گزارش مركز خبر حوزه،  ایشان در همایش دین و فلسفه كه در مدرسه عالی دارالشفا برگزار شد، اظهار داشتند: دین یك جهان بینی خاص است، اما فلسفه یك جهانی بینی آزاد است، فلسفه در بدو پیداش سكولار بوده، اما دین لابشرط است.
ایشان افزودند: همه علوم یا الحادی یا الهی پدید می‌آیند، هیچ علمی در دنیا سكولار و بی‌تفاوت نیست و تنها علمی كه لایشرط متولد می‌شود، فلسفه است.
ایشان اظهار داشتند: همه علوم در دامن علیت و معلویت كار انجام می‌دهد و اگر این قانون را برداریم راه فكر و اندیشه بسته می‌شود و اگر كسی قانون علیت را نپذیرفت، حق شك كردن را هم نخواهد داشت.
 آیت‌الله جوادی‌آملی گفتند: اگر فلسفه و جهان‌بینی راه صحیح را طی كند، هیچ علوم الحادی نخواهیم داشت، بلكه همه علوم الهی خواهند شد.
ایشان افزودند: علم سكولار نداریم. ممكن است عالم سكولار و بی‌تفاوت باشد، اما علم یا الحادی و یا الهی است.
ایشان ادامه دادند: فلسفه اگر رییس علوم است برای این كه موضوعات، مبانی و مبادی علوم را تامین می‌كند و آنها وامدار فلسفه هستند.
این مفسر قرآن كریم با بیان این كه فلسفه بهترین و رساترین مبلغ در جهان است، خاطرنشان كردند: ما علمی به نام طبیعیات نداریم، هر چه داریم خلقت شناسی است و آنچه علوم را اسلامی می‌كند، فلسفه است.


* تربیت دانشجوی مسلمان، بهترین راه اسلامی سازی دانشگاه


ایشان با اشاره به اسلامی‌شدن علوم در دانشگاه‌ها بیان داشتند: راه‌اسلامی كردن دانشگاه‌ها، اسلامی كردن علوم است، تربیت دانشجوی مسلمان لازم است، اما اگر علم را اسلامی كنیم به دنبال آن دانشمندان و جامعه مسلمان خواهند شد.
آیت‌الله جوادی‌آملی با بیان این كه سقراط و ارسطو شاگردان حضرت ابراهیم‌(ع) هستند، گفتند: تاریخ مدرن خاورمیانه نشان می‌دهد، ارسطو و سقراط و ... همه از شاگردان حضرت ابراهیم‌(ع) بودند، چون تا زمان آن خاور میانه یا ملحد بود و یا مشرك، وجود آن حضرت برهان را اقامه كرد و دنیا فهمید چه خبر است؛ بنابراین فكر ابراهیمی تمام خاورمیانه و یونان را فرا گرفت و ارسطو و سقراط‌ها تربیت شدند.
ایشان با بیان این كه حضرت ابراهیم‌(ع) بین حكمت علمی و نظری را پیوند داد، اظهار داشتند: فلسفه رییس همه علوم در تعلیم و تبلیغ است و تنها راه اسلامی كردن علوم فلسفه است.
 آیت‌الله جوادی‌آملی تصریح كردند: هر وقت فلسفه كم‌رنگ می‌شد و یا آسیب می‌دید، فقیهانی از شیعه و سنی قیام می‌كردند و این فاصله را كم می‌كردند.
ایشان خاطرنشان كردند: غرب با فلسفه صدرالمتالهین آشنا نیست و خیلی طول می‌كشد این فلسفه را بشناسد غرب فلسفه اسلامی را با این رشد می شناسد؛ بر این اساس مجمع حكمت عالی باید آن را گسترش تدریس و تحلیل دهد، چون غرب این فلسفه را از ره‌آورد حوزه‌علمیه می‌پذیرد.


* غرب از فلسفه موجود به ستوه آمده است


ایشان با بیان این كه غرب از فلسفه موجود به ستوه آمده است، اظهار داشتند: به این فكر نباشید كه دیوانه‌ای دست به آتش زدن و یا كاریكاتور می‌زند و یا چند سیاست‌مدار دنیا‌زده هتاكی كنند، اینها به حساب نمی‌آیند، چون دانشمندان و مردم غرب اینها نیستند.
آیت‌الله جوادی‌آملی یادآور شدند: مردم تحصیل كرده غرب منتظر ره توشه فلسفه علما و اندیشمندان حوزه علمیه هستند.
ایشان در پایان خاطرنشان كردند: فلسفه تریبون دین است، آن را بدست دین بدهید و فلسفه جناب ابن رشد را در حوزه تدریس و رشد دهید و به غربی‌ها ارائه نمایید.

وبلاگ شیعه 12 امامی

 

خواهد آمد مرهم زخم علی(ع) در کوچه ها

 

جمعه 28 تیر 1392  2:34 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها