0

125 حقیقت شگفت انگیز در مورد فضا - قسمت اول

 
AliFanoodi
AliFanoodi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 17248
محل سکونت : خراسان جنوبی

125 حقیقت شگفت انگیز در مورد فضا - قسمت اول

 

125 حقیقت شگفت انگیز در مورد فضا - قسمت اول

 

 
 

اگر چه جهانی كه ما در آن زندگی می كنیم آكنده از رازهای شگفت انگیز است، اما همه این رازها دیگر سر به مهر نیستند. چرا كه بشر با كنكاش و جستجو به حقیقت بسیاری از آنان پی برده است. 

 
در این مجموعه پنج قسمتی ما سعی خواهیم كرد ۱۲۵ مورد از واقعیت‌های مربوط به سیارات، ستارگان، فضا و فضانوردی را به شكلی مصور و مستند برای شما ارائه كنیم. 
 
 
۱- یكی از ماه‌‌های زحل به نام تیتان علائم زیادی از عناصر ارگانیك یا حیات را در اتمسفر خود نشان داده است.

1-125fact-astronomy-002-500px-narenji-ir.jpg

تصویر تیتان، یكی از ۶۲ قمر كشف شده زحل

 
۲- تا مدت‌های مدیدی بشر بر این تصور بود كه حیات تنها در روی زمین ممكن است. تا آنکه در سال ۱۹۸۶ ناسا به مدركی بر روی یك سنگ مریخی دست پیدا كرد كه ممكن است فسیلی میكروسكوپی از یك موجود زنده باشد.
 
۳- بسیاری از دانشمندان بر این باور هستند كه عناصر اولیه حیات در زمین شكل گرفته‌اند. اما عده‌ای از آنان مانند فرد هویل اعتقاد دارند حیات از نقاط دیگری از فضا به زمین آورده شده است.
 
۴- اكسیژن در كلاه فضانوردان پیوسته در حال تهویه است تا از مه‌گرفتگی بر روی شیشه جلوی (ویزور) آن جلوگیری شود.
 
۵- لایه وسط لباس فضانوردان مانند یك بادكنك باد می كند تا فشار لازم برای زنده ماندن فضانوردان تامین شود. در صورتی كه به هر دلیلی این فشار از بین برود، بدن فضانوردان به جوش خواهد آمد.
 

4-003-500px-narenji-ir.jpg 
تصویری از جلو و پشت لباس فضانوردان

 
۶- سرانگشت دستكش فضانوردان به نوعی لاستیك سیلیكونی مجهز است كه می تواند حس لامسه را تا حدود زیادی به آنان منتقل كند.
 
۷- هزینه تولید یك دست لباس فضایی در حدود ۱۱ میلیون دلار است. تقریباً ۷۰  درصد از مخارج لباس فضایی مربوط به كوله پشتی فضایی و ماژول كنترل لباس است.
 
۸- برای دانستن نیروی گرانشی اجسام سنگین كافی است كه جرم دوجسم را در هم ضرب نموده و پس از ضرب در ثابت گرانش ، مقدار حاصله را بر مجذور فاصله تقسیم نماییم.
 
۹- دلیل نامگذاری سحابی های درخشان در آن است كه گاز هیدورژن موجود در آنها با گرم شدن توسط ستاره‌های مجاور به رنگ قرمز در می آید.
 

9-004-500px-narenji-ir.jpg 
تصویری از یك سحابی درخشان

 
۱۰- معادله دریك رابطه‌ای است كه توسط فرانك دریك برای پیش‌بینی تعداد تمدن‌های موجود در كهكشان ما پیشنهاد شده است. طبق این رابطه میلیون‌ها تمدن در كهكشان راه شیریوجود دارد.
 
۱۱- برنامه جستجوی هوش فرازمینی برنامه‌ای فضایی است كه با پردازش سیگنال‌های رادیویی دریافتی از فضا از طریق رادیوتلسكوپ‌ها سعی در جستجو و یافتن تمدنی هوشمند در نقاط دیگر جهان دارد.
 

11-005-500px-narenji-ir.jpg 
آرایه‌ای از رادیوتلسكوپ‌ها برای جستجوی فضا

 
۱۲- كهكشان راه شیری كه منظومه شمسی در آن قرار دارد یكی از میلیاردها كهكشان جهان است. مطابق برآوردها، در جهان هستی ما در حدود ۲۰ تریلیون كهكشان وجود دارد.
 
۱۳- سرعت چرخش ستارگان در كهكشان ما در حدود ۱۰۰ میلیون كیلومتر در ساعت است.
 
۱۴- با وجود سرعت سرسام آور گردش ستارگان، خورشید هر ۲۰۰ میلیون سال می تواند یك دور كامل را حول كهكشان راه شیری طی نماید. به عبارت دیگر، این سفر در مسافتی معادل صد هزار سال نوری انجام می پذيرد.
 
۱۵- به احتمال زیاد در وسط اغلب كهكشان‌ها یك سیاهچاله عظیم وجود دارد.
 
۱۶- با وجود اختلاف نظرها، عمر جهان به احتمال زیاد نزدیك به ۱۳.۷ میلیارد سال است.
 
۱۷- یكی از نقاط اختلاف نظر در برآورد سن جهان وجود ستارگانی در كهكشان راه شیری است كه تخمین زده می شود تا ۱۸ میلیارد سال عمر داشته باشند. بنابراین یا این تخمین‌ها نادرست است، یا سن جهان بیشتر از مقدار گفته شده است.
 
۱۸- امواج نوری از كهكشانهای دوردست به ما می رسد، كشیده می شود و طول موج آن‌ها افزایش می یابد. به این پدیده انتقال به سرخ اطلاق می شود. دورترین كهكشان‌ها از ما آنقدر انتقال به سرخ زیادی دارند كه سرعت دور شدنشان از ما نزدیك به ۹۰ درصد سرعت نور است.
 
۱۹- پیش تر باور بر این بود كه جهان ما شامل همه چیزهایی است كه می توانسته وجود داشته باشد. اما تئوری های اخیر در مورد تورم جهان (مانند نظریه انفجار بزرگ یا مه‌بانگ ) این پیشنهاد را مطرح می كنند كه ممكن است جهان ما یكی از بیشمار حباب‌های زمان – فضای عالم هستی باشد.
 
۲۰- ممكن است كه جهان نه مركزی داشته باشد نه لبه‌ای، چرا كه مطابق نظریه نسبیت انیشتن ، نیروی جاذبه سبب خم شدن زمان – فضا و تبدیل آن به یك منحنی پایان‌ناپذیر می شود.
 
۲۱- در صورتی شما داخل یك سیاهچاله بیفتید، مانند یك ماكارونی كش خواهید آمد. البته لازم به ذكر است كه این مطلب تنها برای بیان اثرات سیاهچاله است.
 
۲۲- ماده‌ای كه به صورت مارپیچ به سمت سیاهچاله در حال حركت است، از هم گسسته شده و به درخشان‌ترین مواد در جهان هستی تبدیل می شود كه به آن اختروش اطلاق می شود.
 

22-006-500px-narenji-ir.jpg 
تصویری از یك اختروش یا کوازار درخشان

 
۲۳- گازهای چرخنده حول سیاهچاله سبب می شوند كه سیاهچاله به نوعی ژنراتور الكتریكی تبدیل شود. جت الكتریكی حاصله میلیاردها كیلومتر در فضا حركت خواهد كرد.
 
۲۴- پیش‌بینی می شود در فضا سفیدچاله‌هایی وجود داشته باشد كه نقطه مقابل سیاهچاله‌ها هستند و ماده از آن‌ها به بیرون فوران می كند.
 
۲۵- یك شبانه‌روز بر روی عطارد به اندازه ۵۹ روز زمینی به طول می انجامد.
 

25-007-500px-narenji-ir.jpg 
تصویری از سطح سیاره عطارد

 
 
آیا شما می توانید این لیست را افزایش دهید و حقایقی را كه می دانید با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؟
 

(از تمامی اشخاصی كه در تهیه صفحات ویكی پدیای مربوط زحمت كشیدند، صمیمانه قدردانی ‌می شود)

 

منبع : نارنجی

لینک صفحه

 

هی گنه کرديم و گفتيم خدا مي بخشد...
عذر آورديم و گفتيم خدا مي بخشد...
آخر اين بخشش و اين عفو و کرامت تا کي...!!!
او رحيم است ولي ننگ و خيانت تا کی...!!!
بخششي هست ولي قهر و عذابي هم هست...
آي مردم به خدا روز حسابي هم هست...
زندگي در گذر است...
آدمي رهگذر است....
زندگي يک سفر است....
آدمي همسفر است...
آنچه مي ماند از او راه و رسم سفر است...
 
"رهگذر ميگذرد"
جمعه 28 تیر 1392  12:59 AM
تشکرات از این پست
valyollah rbahar91 a_sadri rasekhon56 kordi57 mtd1995 yakob9476 mta_2hezaro7 ehsan73 ravabet_rasekhoon
AliFanoodi
AliFanoodi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 17248
محل سکونت : خراسان جنوبی

125 حقیقت شگفت انگیز در مورد فضا - قسمت دوم

 

اگر چه جهانی كه ما در آن زندگی می كنیم آكنده از رازهای شگفت انگیز است، اما همه این رازها دیگر سر به مهر نیستند. چرا كه بشر با كنكاش و جستجو به حقیقت بسیاری از آنان پی برده است.

 

در این مجموعه پنج قسمتی ما سعی خواهیم كرد ۱۲۵ مورد از واقعیت‌های مربوط به سیارات، ستارگان، فضا و فضانوردی را به شكلی مصور و مستند برای شما ارائه كنیم.

 
در بخش اول این مطلب ۲۵ مورد از این حقایق شگفت انگیز را بر شمردیم. حال نوبت به لیست ۲۵ تایی دوم است.
 
 

۲۶- دوبار در مدار گردشی عطارد به دور خورشید، این سیاره آنقدر به خورشید نزدیك می گردد كه سرعت آن بسیار زیاد می شود به طوری كه بر روی سطح آن به نظر می رسد كه خورشید در آسمان به طرف عقب حركت می كند.

 

۲۷- نیکلاس کوپرنیک  اولین ستاره‌شناسی بود که بیان داشت خورشید مرکز است و این زمین است که به دور خورشید در حال گردش است.

 

۲۸- ایده اولیه گردش زمین به دور خورشید نه از مشاهده آسمان شب، بلکه از مطالعه نوشتار پیشینیان به ذهن نیکلاس کوپرنیک رسید.

نیكلاس كوپرنیك، دانشمند شهیر لهستانی

 

۲۹- با گردش زمین، ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه و ۴ ثانیه و ۹ صدم ثانیه طول می كشد كه ستارگان به جای قبلی خود در آسمان بازگردند. به این زمان، زمان نجومی اطلاق می شود.

 

۳۰- زمانی نیل آرمسترانگ برای اولین بار بر روی ماه قدم نهاد این عبارت معروف را به زبان آورد که «این گامی کوچک برای یک انسان و جهشی بزرگ برای بشریت است».

نیل آرمسترانگ بر روی سطح ماه

 

۳۱- فضانوردان تاكنون ۳۸۰ كیلوگرم سنگ از ماه به زمین آورده‌اند.

یك سنگ بازالتی كه از ماه به زمین آورده شده.

 

۳۲- پس از فرود بر روی ماه، آیینه‌ای در سطح آن قرار داده شد كه با انعكاس لیزر، فاصله ماه از زمین با دقت بسیار زیادی اندازه‌گیری شد.

 

۳۳- ستارگان همه صور فلکی با حروف الفبای یونانی نامگذاری شده‌اند.

 

۳۴- در یونان باستان، ستاره ای كه در هر صورت فلکی بیشترین قدر ظاهری را دارد به نام آلفا، بعدی به نام بتا و همین طور تا اتمام ستارگان آن صورت فلکی نامگذاری می شده است.

ستاره آلفای صورت فلکی قنطورس (centauri) که در حقیقت یك ستاره دو‌تایی است، در سمت چپ قابل مشاهده است.

 

۳۵- فاصله از سیارات با استفاده از زمان لازم جهت رفت و برگشت امواج رادار از زمین به سیاره و بالعكس اندازه‌گیری می شود.

 

۳۶- برای فضاپیماها دو لایه پوسته بیرونی طراحی می شود تا از صدمات حاصل از برخورد اجسام فضایی به آنان تا حد ممكن اجتناب گردد.

 

۳۷- فضاپیماهای سرنشین‌دار سیستم‌هایی دارند كه اكسیژن را با نیتروژن تركیب كرده و هوایی متناسب با هوای زمینی برای سرنشینان آن تامین می كند.

 

۳۸- توالت‌ها در فضاپیماها باید به گونه‌ای طراحی شود كه در شرایط بی وزنی نیز كار كنند. برای همین، این دستگاه‌ها مكنده‌هایی دارند كه مدفوع را جذب می كنند. در گام بعد، فضولات انسانی خشك شده و در فضا رها می شود ولی آب موجود در آن جهت استفاده‌های آتی ذخیره می گردد.

توالتی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

 

۳۹- دنباله‌ی دنباله‌‌دارها هنگامی پدیدار می شوند كه آن دنباله‌دار به خورشید نزدیك شده و شروع به ذوب شدن می كند. گاز حاصله از این فرآیند توسط
بادهای خورشیدی تا میلیون‌ها كیلومتر امتداد می یابد. درخشان بودن این گازها به سبب جذب و انعكاس نور خورشید رخ می دهد.

 

۴۰- دنباله‌دار شومیكر – لوی 9 در ماه جولای سال ۱۹۹۴ با مشتری برخورد كرد. این برخورد نخستین مشاهده مستقیم یک برخورد خارج از سیاره زمین در سامانه خورشیدی و بزرگترین برخورد مشاهده شده توسط بشر بود.

برخورد دنباله‌دار شومیكر – لوی ۹ با سطح مشتری

 

۴۱- ستاره‌غول ستارگانی هستند كه تمامی هیدروژن خود را سوزانده‌اند. در این ستارگان تركیب اتم‌های هلیوم با یكدیگر و تبدیل آن‌ها به اتم كربن صورت می گیرد.

مقایسه خورشید با یك غول قرمز، هر چه اندازه بزرگتر می شود دما كاهش می یابد

 

۴۲- صورت فلكی ماكیان یكی از بزرگترین ستارگان عالم شناخته‌شده را در خود جای داده است. ابرغول موجود در این صورت فلكی یك میلیون بار از خورشید بزرگتر است.

عكسی از صورت فلكی ماكیان كه توسط تلسكوپ هابل گرفته شده.

 

۴۳- اورانوس توسط ویلیام هرشل كشف شد. او در ابتدا قصد داشت این سیاره را به خاطر علاقه به پادشاه جورج سوم ، «ستاره جورج» نامگذاری كند، اما در آخر نام اورانوس برای این سیاره برگزیده شد.

 

۴۴- اولین موشك‌ها نزدیك چند هزار سال پیش توسط چینیان ساخته شده بود.

 

۴۵- اولین موشك با سوخت مایع توسط رابرت گدارد در سال ۱۹۲۶ ساخته شد.

 

۴۶- در حال حاضر سالانه بیش از ۱۰۰ قمر مصنوعی (ماهواره) به فضا فرستاده می شود كه تعدادی از آنان تلسكوپ‌های فضایی هستند.

تلسكوپ فضایی هابل یكی از بزرگترین دستاوردهای علم بشر

 

۴۷- هر چه مدار گردش ماهواره پایین‌تر باشد، سرعت گردش آن بیشتر خواهد بود. اغلب ماهواره‌ها در ارتفاعی پایین، حدود ۳۰۰ كیلومتری از سطح زمین در حال پرواز هستند.

 

۴۸- هیپاركوس اولین ستاره‌شناسی بود كه سعی داشت بفهمد فاصله خورشید از زمین به چه میزان است.

 

۴۹- سرخ بودن مریخ به علت وجود آهن اكسیده شده (زنگ زده) در خاك آن است.

 

۵۰- آتشفشان مریخی كوه المپوس بزرگترین آتشفشان در منظومه شمسی است. مساحت آن به اندازه ایرلند و ارتفاع آن سه برابر كوه اورست می باشد.

كوه المپوس (كوه سمت چپ) در مریخ كه عظمت آن در این تصویر قابل مشاهده است.

 

آیا شما می توانید این لیست را افزایش دهید و حقایقی را كه می دانید با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؟

 

(چنانكه دیدید بسیاری از اصطلاحات تخصصی به صفحات ویكیپدیای فارسی ارجاع داده شده است تا همه علاقمندان بتوانند ضمن مراجعه، اطلاعات خود را افزایش دهند. لذا از تمامی اشخاصی كه برای تهیه این صفحات زحمت كشیده اند، صمیمانه قدردانی ‌می شود.)

 

 

هی گنه کرديم و گفتيم خدا مي بخشد...
عذر آورديم و گفتيم خدا مي بخشد...
آخر اين بخشش و اين عفو و کرامت تا کي...!!!
او رحيم است ولي ننگ و خيانت تا کی...!!!
بخششي هست ولي قهر و عذابي هم هست...
آي مردم به خدا روز حسابي هم هست...
زندگي در گذر است...
آدمي رهگذر است....
زندگي يک سفر است....
آدمي همسفر است...
آنچه مي ماند از او راه و رسم سفر است...
 
"رهگذر ميگذرد"
جمعه 28 تیر 1392  1:11 AM
تشکرات از این پست
mta_2hezaro7 ravabet_rasekhoon
AliFanoodi
AliFanoodi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 17248
محل سکونت : خراسان جنوبی

125 حقیقت شگفت انگیز در مورد فضا - قسمت سوم

 

اگر چه جهانی كه ما در آن زندگی می كنیم آكنده از رازهای شگفت انگیز است، اما همه این رازها دیگر سر به مهر نیستند. چرا كه بشر با كنكاش و جستجو به حقیقت بسیاری از آنان پی برده است.

 

در این مجموعه پنج قسمتی ما سعی خواهیم كرد ۱۲۵ مورد از واقعیت‌های مربوط به سیارات، ستارگان، فضا و فضانوردی را به شكلی مصور و مستند برای شما ارائه كنیم.

 

در بخش اول  و دوم این مجموعه ۵۰ مورد از این حقایق شگفت انگیز را بر شمردیم. حال نوبت به لیست ۲۵ تایی سوم است.

 
 
۵۱- علت وجود میدان مغناطیسی در مجاورت سیاره‌ها، هسته آهنی مذاب این سیارات است كه با گردش سیاره، این هسته نیز می چرخد و جریان مغناطیسی ایجاد می كند.
 

۵۲- اتمسفر زمین تنها اتمسفر شناخته‌شده‌ای است كه انسان در آن قادر به تنفس است.

 

۵۳- اتمسفر زمین از گازهایی تشكیل شده است كه از دهانه آتشفشان‌ها خارج شده‌اند. بنابراین آتشفشان‌ها به یك معنی، یكی از بازیگران اصلی وجود حیات در سطح زمین هستند.

 

۵۴- سطح سیاره مشتری به گونه‌ای نیست كه فضا‌پیما در آن فرود بیاید. علت این مسئله در آن است كه قسمت عمده این سیاره از گاز هلیوم و هیدروژن تشكیل شده است. گرانش عظیم سیاره سبب مایع شدن هیدروژن می شود.

 

۵۵- زمان لازم برای گردش مشتری به دور خود نزدیك به ۱۰ ساعت است. این بدان معنی است كه مشتری با سرعت ۵۰ هزار كیلومتر در ساعت در حال گردش به دور خود است.

 

۵۶- اولین كاوشگر فضایی موفق به نام مارینر 2 در سال ۱۹۶۲ از مجاورت اورانوس عبور كرد.

 

۵۷- وویجر ۲ تا‌كنون بیش از ۶ میلیارد كیلومتر را پیموده است و پس از عبور از مجاورت نپتوندر سال ۱۹۸۹ در حال خروج از منظومه شمسی است. وویجر 2 ارسال داده به سطح زمین را تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داد.

وویجر ۲، كاوشگری كه در حال خروج از منظومه شمسی است

 

۵۸- برای كاهش سوخت لازم در ماموریت‌های كاوش فضایی، كاوشگرها از گرانش سیاراتی كه در حال عبور از مجاورت آن‌ها هستند، به شكل منجنیق استفاده می كنند.

 

۵۹- قانون هابل نشان می دهد جهان در حال انبساط است و به احتمال زیاد در گذشته باید بسیار كوچك‌تر بوده باشد. این قانون ایده اولیه نظریه مه‌بانگ (یا همان بیگ‌بنگ) بوده است.

 

۶۰- نظریه غالب برای توجیه انقراض دسته جمعی دیناسورها، برخورد شهاب‌سنگ با سطح زمین و در نتیجه كاهش دمای سیاره به میزان قابل توجه است.

 

۶۱- ستاره‌شناسان در ابتدا گمان می كردند پالس‌های منظمی كه از فضاهای دوردست می آید، سیگنال‌هایی از بیگانگان فضایی است. به همین دلیل به شوخی به تپ‌اخترها ، مردان سبز كوچولو (فضایی) می گفتند.

 

۶۲- تپ‌اخترها احتمالا در نتیجه انفجار ابرنواختر به وجود آمده‌اند. به همین دلیل اكثر آنان در صفحه تخت كهكشان راه شیری قرار دارند، جایی كه ابرنواختر پدید می آید.

تصویری از یك ابرنواختر، انفجار عظیم ستارگان

 

۶۳- تا به حال سه قمر كشف شده كه خود دارای قمر هستند؛ تیتان كه ماه زحل است، آیو كه ماه مشتری است و تریتون كه ماه نپتون است.

تصویری از تریتون، قمر نپتون

 

۶۴- بزرگترین قمر شناخته شده در منظومه شمسی، گانیمد قمر سیاره مشتری است.

تصویر گانیمد، قمری كه ۸ درصد از عطارد بزرگتر است

 

۶۵- زحل جامد نیست و تقریبن از گاز و هیدروژن مایع تشكیل شده است. تنها در هسته كوچك این سیاره ممكن است سنگ و یا مواد جامد یافت شود.

 

۶۶- بادهایی ده‌ها برابر قوی تر از طوفان‌های زمینی در مدار استوایی زحل در حال وزیدن هستند كه سرعت آن‌ها به بیش از ۱۱۰۰ كیلومتر بر ساعت می رسد. نكته جالب این است كه بادها حتی برای یك ثانیه هم توقف نمی كنند.

سیاره زحل، ششم سیاره از لحاظ فاصله از خورشید

 

۶۷- اولین ایستگاه فضایی به نام سالیوت كه در آوریل ۱۹۷۱ آغاز به كار كرد، متعلق به اتحاد جماهیر شوروی بود. مدار پایین این ایستگاه فضایی به این معنی بود كه این ایستگاه تنها می توانست پنج ماه در مدار باقی بماند.

 

۶۸- در آوریل سال ۲۰۰۱، دنیس تیتو عنوان اولین توریست فضایی را به خود اختصاص داد. او بافضاپیمای سایوز روسی به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر كرد.

مهندس آمریكایی، دنیس تیتو، پس از بازگشت از فضا

 

۶۹- نظریه نسبیت عام انیشتن نشان می دهد گرانش نه تنها سبب كشش ماده می شود، بلكه فضا و حتی زمان نیز تحت تاثیر گرانش خم شده و دچار انحنا می شوند.

 

۷۰- از آنجایی كه ستاره دنب ۲۶۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد، نوری كه ما می بینیم قبل از دوره هخامنشیان از آن ستاره ساطع شده است.

 

۷۱- با تلسكوپ‌های قوی، ستاره‌شناسان قادرند كهكشان‌هایی تا ۲ میلیارد سال نوری دورتر از زمین را رصد كنند. این بدان معنی است كه نور این ستارگان همزمان با پیدایش اولین گونه‌های باكتری از آن ستارگان به سمت زمین حركت نموده است.

 

۷۲- ناهید كند‌ترین سیاره در گردش به دور خود در منظومه شمسی است. یك شبانه‌روز ناهیدی در حدود ۲۴۳ شبانه‌روزی زمینی به طول می انجامد.

 

۷۳- ستارگان نوترونی سریعترین اجسام در حال چرخش به دور خود هستند که تا کنون در عالم هستی شناخته شده اند. برخی از این ستارگان در هر یك ثانیه بیش از ۵۰۰ بار به دور خود می گردند.

 

۷۴- هر فصل در اورانوس در حدود ۲۱ سال به طول می انجامد. در تابستان آن در طول یك فصل ۲۱ ساله، خورشید غروب نمی كند و در زمستان آن نیز، ۲۱ سال تاریكی است و خورشید طلوع نمی كند.

 

۷۵- میراندا ، ماه اورانوس، عجیب‌ترین ماه شناخته شده است. به نظر می رسد كه این ماه در زمان‌های گذشته منفجر شده و سپس تكه‌های آن مجددا با یكدیگر تركیب شده‌اند.

میراندا، ماه شق‌القمر كرده اورانوس

 

آیا شما می توانید این لیست را افزایش دهید و حقایقی را كه می دانید با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؟

 

(چنانكه دیدید بسیاری از اصطلاحات تخصصی به صفحات ویكیپدیای فارسی ارجاع داده شده است تا همه علاقمندان بتوانند ضمن مراجعه، اطلاعات خود را افزایش دهند. لذا از تمامی اشخاصی كه در تهیه این صفحات زحمت كشیدند، صمیمانه قدردانی ‌می شود)

 

منبع : نارنجی

لینک صفحه

 

هی گنه کرديم و گفتيم خدا مي بخشد...
عذر آورديم و گفتيم خدا مي بخشد...
آخر اين بخشش و اين عفو و کرامت تا کي...!!!
او رحيم است ولي ننگ و خيانت تا کی...!!!
بخششي هست ولي قهر و عذابي هم هست...
آي مردم به خدا روز حسابي هم هست...
زندگي در گذر است...
آدمي رهگذر است....
زندگي يک سفر است....
آدمي همسفر است...
آنچه مي ماند از او راه و رسم سفر است...
 
"رهگذر ميگذرد"
جمعه 28 تیر 1392  1:33 AM
تشکرات از این پست
mta_2hezaro7 ravabet_rasekhoon
AliFanoodi
AliFanoodi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 17248
محل سکونت : خراسان جنوبی

125 حقیقت شگفت انگیز در مورد فضا - قسمت چهارم

 

اگر چه جهانی كه ما در آن زندگی می كنیم آكنده از رازهای شگفت انگیز است، اما همه این رازها دیگر سر به مهر نیستند. چرا كه بشر با كنكاش و جستجو به حقیقت بسیاری از آنان پی برده است.

 

در این مجموعه پنج قسمتی ما سعی خواهیم كرد ۱۲۵ مورد از واقعیت‌های مربوط به سیارات، ستارگان، فضا و فضانوردی را به شكلی مصور و مستند برای شما ارائه كنیم.

 

در بخش اول و دوم و سوم این مجموعه ۷۵ مورد از این حقایق شگفت انگیز را بر شمردیم. حال نوبت به لیست ۲۵ تایی چهارم است.

 

پس در ادامه مطلب با نارنجی همراه باشید.

 
 
۷۶- شراره‌های خورشیدی به دماهایی تا ۱۰ میلیون درجه سانتیگراد می رسند و انرژی آنها از یك میلیون بمب اتم ساخته دست بشر نیز بیشتر است.

شراره‌ خورشیدی با اندازه‌ای فوق‌العاده بزرگ (هزاران برابر زمین)

 
۷۷- ستارگان دو‌تایی به دو ستاره گفته می شود كه در دام گرانش یكدیگر افتاده‌اند. عمر این دو ستاره در رقص حول یكدیگر می گذرد.

سیستم ستارگان دوتایی

 
۷۸- ادموند هالی پیش‌بینی كرد دنباله‌داری كه وی كشف كرده، در سال ۱۷۵۸ باز خواهد گشت. این اتفاق در همین سال و ۱۶ سال پس از مرگ این دانشمند به وقوع پیوست. این اولین بار بود كه زمان بازگشت یك دنباله‌دار پیش‌بینی می شد. به احترام وی دنباله‌داری كه او كشف كرده بود، دنباله‌دار هالی نامگذاری شد.

عكسی واقعی از دنباله‌دار هالی

 
۷۹- سرس بزرگترین سیارك در منظومه شمسی است كه قطری در حدود ۹۴۰ كیلومتر دارد و وزن آن دو میلیونیم وزن زمین است.
 
۸۰- عمر خورشید در حدود پنج میلیارد سال است و در حال حاضر در میانه عمر خود قرار دارد. این ستاره كه در رده ستارگانی با اندازه متوسط قرار می گیرد، احتمالا ۱۰ میلیارد سال عمر خواهد كرد.
 
۸۱- سطح تریتون ، ماه نپتون ، سردترین سطح یك جسم سماوی در منظومه شمسی است. دمای سطح این قمر ۲۳۶- سانتیگراد است.
 
۸۲- PSR J1719-1438 b نام سیاره‌ای است كه به احتمال بسیار زیاد از كربن فشرده (الماس) تشكیل شده است.
 
۸۳- كاوشگرهای پایونیر ۱۰ و پایونیر ۱۱ شامل پلاك‌های متالی است كه حاوی پیام‌هایی از وجود ما برای بیگانگان فضایی است.

طرحی از كاوشگر پایونیر (پیشگام) ۱۱ همراه با اطلاعات مربوط به اجزا مختلف آن

 
۸۴- در سال ۱۹۰۵، انیشتن با تئوری نسبیت خاص خود نشان داد كه همه اندازه‌گیری ها، حتی اندازه‌گیری مكان و زمان نسبی است. به عبارت دیگر، اندازه‌گیری زمان و سرعت به محل ناظر بستگی دارد.
 
۸۵- در فضای بین ستاره‌ای بزرگترین منبع بخار آب وجود دارد. حجم آب این مجموعه ۱۰۰هزار برابر خورشید و مقدار آب آن به اندازه ۱۴۰ تریلیون برابر آب تمامی اقیانوس‌های روی زمین است.
 
۸۶- اولین تلسكوپ فضایی به نام كوپرنیك در سال ۱۹۷۲ آغاز به كار كرد.
 
۸۷- فضانوردان پیاده‌روی فضایی را در زمین با غواصی در استخر تمرین می كنند.

تمرین تعمیر ایستگاه فضایی در استخرهای ویژه

 
۸۸- بی وزنی سبب می شود كه قد فضانوردان در ماموریت‌های طولانی تا چند سانتی متر رشد نماید.
 
۸۹- اولین موجودی كه به فضا فرستاده شد، سگی به نام لایكا بود كه در سال ۱۹۵۷ و درفضاپیمای اسپوتنیك ۲ به فضا اعزام شد. متاسفانه مرگ وی هنگامی رخ داد كه ذخیره اكسیژن فضاپیما به اتمام رسید.

لایكا، اولین سگ فضانورد

 
۹۰- اولین فضاپیمای سرنشین‌دار به نام وستوك ۱ در آوریل ۱۹۶۱  توسط اتحاد جماهیر شوروی به فضا فرستاده شد كه حامل یوری گاگارین ، اولین كیهان‌نوردی بود كه توانست در مدار زمین گردش كند.

وستوك ۱، اولین فضاپیمای سرنشین‌داری كه موفق شد در مدار زمین قرار گیرد

 
۹۱- دمای قلب ستارگانی مانند خورشید، به ۱۶ میلیون درجه سانتیگراد می رسد. حتی دانه ماسه‌ای به این دما می تواند انسانی را در فاصله ۱۵۰ كیلومتری به كشتن دهد.
 
۹۲- ستارگان به این دلیل چشمك می زنند كه ما آنها را خلال لایه ضخیمی از اتمسفر مشاهده می كنیم.
 
۹۳- وزن خورشید معادل ۲۰۰۰ تریلیون تریلیون تن و ۳۰۰۰۰۰ برابر وزن زمین است. این در حالی است كه كل خورشید از هیدروژن و هلیوم تشكیل شده كه سبك‌ترین گازها در جهان هستند.
 
۹۴- گرم شدن خورشید به این علت است كه فشار هسته خورشید آنقدر زیاد است كه هسته اتم‌های هیدروژن با یكدیگر همجوشی هسته‌ای نموده و هلیوم را بوجود می آورند. این واكنش مانند یك بمب هیدروژنی بسیار قوی عمل كرده و مقادیر بسیار زیادی گرما تولید می كند.
 
۹۵- همجوشی هسته‌ای در مركز خورشید در هر ثانیه میلیاردها فوتون نوری ایجاد می كند اما رسیدن این فوتون‌ها به سطح خورشید بیش از ۱۰ میلیون سال طول می كشد.
 
۹۶- بمب اتمی هیروشیما ۸۴ تریلیون ژول انرژی آزاد كرد. انرژی آزاده شده در یك ابرنواختر۱۲۵۰۰۰۰ تریلیون تریلیون بار بیشتر از مقدار انرژی بمب اتمی هیروشیما است.
 
۹۷- رعد و برق فقط در زمین اتفاق نمی افتد. دانشمندان این پدیده را در مریخ و در زحل نیز مشاهده نموده‌اند. اما قوی ترین آذرخشها در فضای بین‌ستاره‌ای رخ می دهد كه قدرت آن یك تریلیون برابر آذرخشها در روی زمین است. این آذرخش می تواند ذرات باردار را تا فاصله ۱۵۰۰۰۰ سال نوری به اطراف پرتاب نماید.

مهم‌ترین منبع انرژی برای كهكشان 3سی 303 (نقطه قرمز در وسط تصویر) جریان اگزا امپی آن است (اگزا: 10 به توان 18)

 
۹۸- ستاره WISE 1828+2650 سردترین ستاره كشف‌ شده است. دمای سطح این ستاره در حدود ۲۷ درجه سانتی گراد است.
 
۹۹- جاذبه ماه ۱۷ درصد گرانش زمین است، به همین علت فضانوردان در لباس‌های فضایی می توانند تا ۴ متر به بالا بپرند.
 
۱۰۰- ماه به جز زمین تنها كره‌ای است كه انسان پای خود را بر روی آن قرار داده است. به دلیل نبودن هرگونه اتمسفر در سطح ماه و در نتیجه عدم وجود باد و باران، جای پای فضانوردان آپولو از سال ۱۹۶۹ تاكنون به صورت كامل در ماه حفظ شده است.

اولین جای پای انسان در ماه

 
آیا شما می توانید این لیست را افزایش دهید و حقایقی را كه می دانید با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؟
 

(چنانكه دیدید بسیاری از اصطلاحات تخصصی به صفحات ویكیپدیای فارسی ارجاع داده شده است تا همه علاقمندان بتوانند ضمن مراجعه، اطلاعات خود را افزایش دهند. لذا از تمامی اشخاصی كه در تهیه این صفحات زحمت كشیدند، صمیمانه قدردانی ‌می شود)

 

منبع : نارنجی

لینک صفحه

 

 

هی گنه کرديم و گفتيم خدا مي بخشد...
عذر آورديم و گفتيم خدا مي بخشد...
آخر اين بخشش و اين عفو و کرامت تا کي...!!!
او رحيم است ولي ننگ و خيانت تا کی...!!!
بخششي هست ولي قهر و عذابي هم هست...
آي مردم به خدا روز حسابي هم هست...
زندگي در گذر است...
آدمي رهگذر است....
زندگي يک سفر است....
آدمي همسفر است...
آنچه مي ماند از او راه و رسم سفر است...
 
"رهگذر ميگذرد"
سه شنبه 1 مرداد 1392  1:03 PM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
AliFanoodi
AliFanoodi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 17248
محل سکونت : خراسان جنوبی

125 حقیقت شگفت‌انگیز در مورد فضا - قسمت پایانی

 

اگر چه جهانی كه ما در آن زندگی می كنیم آكنده از رازهای شگفت انگیز است، اما همه این رازها دیگر سر به مهر نیستند. چرا كه بشر با كنكاش و جستجو به حقیقت بسیاری از آنان پی برده است.

 

در این مجموعه پنج قسمتی ما سعی خواهیم كرد ۱۲۵ مورد از واقعیت‌های مربوط به سیارات، ستارگان، فضا و فضانوردی را به شكلی مصور و مستند برای شما ارائه كنیم.

 

در بخش اول ، دوم ، سوم  و چهارم  این مجموعه ۱۰۰  مورد از این حقایق شگفت انگیز را بر شمردیم. حال نوبت به پخش پایانی آن است.

 

پس در ادامه مطلب با نارنجی همراه باشید.

 
 

۱۰۱- در سطح ماه سطوح تیره‌ای وجود دارد كه به آن‌ها دریاهای ماه گفته می شود. البته آنها در حقیقت دریا نیستند و نامشان از قدیم و زمانی كه مردم می پنداشتند كه این عوارض دریا هستند بر جای مانده است. در حقیقت، این مكان‌ها ردپای جریان‌های گدازه‌ای است كه از آتشفشانهای قدیم بر روی سطح ماه باقی مانده است.

اسامی دریاهای ماه

 

۱۰۲- زمانی كه فضانوردان از ماموریت آپولو 11 به زمین بازگشتند، از ترس وجود عوامل بیماری زای ماه، به مدت ۲۱ روز در قرنطینه به سر بردند. این قرنطینه تا ماموریت آپولو 14 نیز ادامه پیدا كرد. تا آنكه مشخص شد ماه عاری از هرگونه حیاتی است و هیچ‌گونه عامل بیماری زایی وجود ندارد.

 

۱۰۳- اختروش‌ها دورترین اجرام از ما هستند. روشن‌ترین اختروش به نام ۳سی ۲۷۳ در فاصله ۲ میلیارد سال نوری از زمین واقع شده است.

 

۱۰۴- روشن‌ترین ستارگان در آسمان شب در حقیقت ستاره نیستند و سیارگان مشتری ،ناهید ، مریخ و عطارد هستند.

 

۱۰۵- در زیر سطح خشك اروپا كه یكی از ماه‌های مشتری است، ممكن است كه اقیانوسهایی از آب جاری باشد. به همین دلیل این قمر یكی از نقاط تمركز تحقیقات علمی برای یافتن حیات در منظومه شمسی به شمار می رود.

تصویری از سطح قمر اروپا

 

۱۰۶- زمانی كه فضانوردان ماموریت آپولو 11 عازم ماه بودند، هیچ شركت بیمه‌ای حاضر نشد آنان را بیمه كند. به همین دلیل آنها عكس‌های خود را امضا كردند تا در صورتی كه ماموریت با شكست همراه شد، امرار معاش خانواده آنها از طریق فروش این عكسها تامین شود. اما خب، ماموریت به خوبی پیش رفت و حالا هر از گاهی این عكسها در مزایده های مختلف به قیمت چند ده هزار دلار به فروش می روند.

عكس فضانوردان ماموریت آپولو 11 به همراه امضای آن‌ها

 

۱۰۷- كهكشان‌ها عموماً در خوشه‌های كهكشانی قرار می گیرند. یك خوشه كهكشانی می تواند دربرگیرنده بیش از ۲۰۰۰ كهكشان باشد.

 

۱۰۸- در دهه ۱۹۷۰، كاوشگرهای وایكینگ 1 و وایكینگ 2 و كاوشگرهای مریخ 3 و مریخ 5 همگی موفق شدند در سطح مریخ فرود بیایند.

عكسی از مریخ كه توسط كاوشگر وایكینگ تهیه شده است

 

۱۰۹- اگرچه گفته می شود منظومه شمسی از ۹ سیاره تشكیل شده، اما در حقیقت دورترین سیاره كه پلوتون نام دارد، یك سیاره كوتوله است.

پلوتون، سیاره كوتوله

 

۱۱۰- كهكشان راه شیری در خوشه‌ای كهكشانی به نام گروه محلی قرار دارد كه شامل ۳۰ كهشكان است. قطر این خوشه در حدود ۷ میلیون سال نوری است.

كهكشان راه شیری، خانه ما

 

۱۱۱- خوشه دوشیزه (ویرگو) با فاصله ۵۰ میلیون سال نوری بیش از ۱۰۰۰ كهكشان را در خود جای داده است.

 

۱۱۲- برای ماهواره یا فضاپیمایی كه می خواهد در ارتفاع ۲۰۰ كیلومتر بالاتر از سطح زمین در مدار باقی بماند، سرعت لازم برای اجتناب از سقوط بالای ۸ كیلومتر بر ثانیه است.

 

۱۱۳- زمانی كه فضاپیمایی به سرعتی بالاتر از ۱۴۰ درصد سرعت مداری حركت كند، می تواند از جاذبه زمین فرار كند. به این سرعت، سرعت گریز گفته می شود. سرعت مداری زمین ۱۱.۲ كیلومتر بر ثانیه است.

 

۱۱۴- حلقه‌‌های زحل از یخ، گرد و غبار، و سنگ تشكیل می شود كه در مدار استوایی سیاره به دور آن گردش می كنند.

تصویری واقعی از حلقه‌های زحل

 

۱۱۵- یك قاشق غذاخوری از مواد موجود در ستاره نوترونی در حدود ۱۰ میلیارد تن وزن دارند.

 

۱۱۶- زمان لازم برای گردش زمین به دور خورشید 365.24219 روز است كه سال اعتدالینامیده می شود. برای جبران 0.242 روز باقیمانده هر چهار سال، یك سال كبیسه خواهیم داشت. اما در تقویم اروپایی هر ۴۰۰ سال، سه سال كبیسه حذف می شود تا تقویم به سال خورشیدی نزدیكتر شود.

 

۱۱۷- پرتوی ایكس نمی تواند وارد اتمسفر شود، بنابراین ستاره‌شناسان می توانند این امواج را تنها از طریق تلسكوپ‌های فضایی مانند روست (ROSAT ) شناسایی كنند.

 

۱۱۸- دمای ثبت شده در لكه‌های خورشیدی ، در حدود ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد پایین‌تر از نقاط دیگر خورشید است.

عكسی از لكه‌های خورشیدی

 

۱۱۹- بعد از مه‌بانگ یا بیگ‌بنگ، ماده و ضد ماده (كه به آن پادماده نیز اطلاق می شود) همدیگر را نابود كردند. با آنكه برد نهایی با ماده بود، اما جهان بسیار خالی شد.

 

۱۲۰- پس‌زمینه انفجار مه‌بانگ هنوز در قالب امواج مایكروویو در تمامی فضا قابل شناسایی است. این امواج همان امواجی هستند كه برفك تلوزیونی را ایجاد می كنند.

 

۱۲۱- میزان خطای مجاز برای دیش تلسكوپ‌های ماهواره‌ای ۲ میلیاردیم میلیمتر است.

 

۱۲۲- نزدیك‌ترین كهكشان به منظومه شمسی، اندرومدا  یا كهكشان زن‌ برزنجیر (كه فاصله ۲.۲ میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته) با چشم غیرمسلح قابل رویت است.

كهكشان اندورمدا، همسایه ما

 

۱۲۳- بستر خشك‌ شده رودخانه‌های سطح مریخ نشان می دهد كه احتمالا زمانی در سطح این سیاره آب جریان داشته است. برخی از مواقع در قطب‌های مریخ یخ مشاهده می شود و امكان دارد هنوز در زیر سطح آن نیز آب وجود داشته باشد.

 

۱۲۴- خورشید به تنهایی ۹۹.۸ درصد جرم منظومه شمسی را تشكیل می دهد، قسمت اعظم باقیمانده جرم موجود نیز متعلق به مشتری است.

 

۱۲۵- آینده جهان هستی ممكن است به مقدار ماده تاریك موجود در آن بستگی داشته باشد. اگر مقدار ماده تاریك زیاد باشد،‌ ممكن است گرانش حاصل از وجود این ماده در نهایت سبب توقف انبساط و شروع انقباض جهان گردد.

 

آیا شما می توانید این لیست را افزایش دهید و حقایقی را كه می دانید با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؟

 

(چنانكه دیدید بسیاری از اصطلاحات تخصصی به صفحات ویكیپدیای فارسی ارجاع داده شده است تا همه علاقمندان بتوانند ضمن مراجعه، اطلاعات خود را افزایش دهند. لذا از تمامی اشخاصی كه در تهیه این صفحات زحمت كشیدند، صمیمانه قدردانی ‌می شود)

 

منبع : نارنجی

لینک صفحه

هی گنه کرديم و گفتيم خدا مي بخشد...
عذر آورديم و گفتيم خدا مي بخشد...
آخر اين بخشش و اين عفو و کرامت تا کي...!!!
او رحيم است ولي ننگ و خيانت تا کی...!!!
بخششي هست ولي قهر و عذابي هم هست...
آي مردم به خدا روز حسابي هم هست...
زندگي در گذر است...
آدمي رهگذر است....
زندگي يک سفر است....
آدمي همسفر است...
آنچه مي ماند از او راه و رسم سفر است...
 
"رهگذر ميگذرد"
سه شنبه 1 مرداد 1392  1:05 PM
تشکرات از این پست
mta_2hezaro7 ravabet_rasekhoon
rasekhon56
rasekhon56
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1392 
تعداد پست ها : 34
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:125 حقیقت شگفت انگیز در مورد فضا - قسمت اول

این همه شگفتی خلقت دنیا عجب دنیایی؟!

چهارشنبه 2 مرداد 1392  5:48 PM
تشکرات از این پست
AliFanoodi kordi57 ravabet_rasekhoon
mta_2hezaro7
mta_2hezaro7
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1392 
تعداد پست ها : 83
محل سکونت : سمنان

پاسخ به:125 حقیقت شگفت انگیز در مورد فضا - قسمت اول

فضا واقعا قشنگ است.

ولی متاسفانه توی ایران ما کمتر کسی تو این رشته ها مطالعه می کند.

خدایا چنان کن سرانجام کار           که تو خشنود باشی و ما رستگار

شنبه 5 مرداد 1392  2:08 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
mta_2hezaro7
mta_2hezaro7
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1392 
تعداد پست ها : 83
محل سکونت : سمنان

پاسخ به:125 حقیقت شگفت انگیز در مورد فضا - قسمت اول

وقتی آدم به آسمونی که بالای سرش قرار داره رو نگاه میکنه تنها چیزی که میتونه به زبون بیاره اینه که : خدایااااااااااااااااااااااااااااااااا کارت خیلی درسته

 

خدایا چنان کن سرانجام کار           که تو خشنود باشی و ما رستگار

شنبه 5 مرداد 1392  2:09 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
mta_2hezaro7
mta_2hezaro7
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1392 
تعداد پست ها : 83
محل سکونت : سمنان

پاسخ به:125 حقیقت شگفت انگیز در مورد فضا - قسمت اول

فتبارک الله احسن الخالقین

خدایا چنان کن سرانجام کار           که تو خشنود باشی و ما رستگار

شنبه 5 مرداد 1392  2:11 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
ehsan73
ehsan73
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1391 
تعداد پست ها : 103
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:125 حقیقت شگفت انگیز در مورد فضا - قسمت اول

منم یه چند وقتیه به فضا علاقه مند شدم . انشا الله آخر ماه رمضون هم می رم برا رویت ماه شوال

فدایی رهبر

شنبه 5 مرداد 1392  3:09 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
دسترسی سریع به انجمن ها