0

گزارشی از اشيای گرانبهای منسوب به پيامبر در موزه توپكاپي

 
papeli
papeli
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1388 
تعداد پست ها : 12866
محل سکونت : قم

گزارشی از اشيای گرانبهای منسوب به پيامبر در موزه توپكاپي

نمایش ردای پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله در مسجدی در ترکیه

 مسجد فاتح یا "مسجد عبا" که از مساجد تاریخی شهر استانبول به حساب می اید ، هر ساله در ماه مبارک رمضان ردای پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله را در معرض نمایش عموم قرار می دهد .
ترکها این ردا را خرقه شریف نامیده اند . این خرقه در سال 2009 میلادی پس از این که به دلیل نگهداری در مکان نامناسب و نمایش متعدد ان فرسوده شده بود ، ترمیم شد.
یکی از عادات و رسوم مردم ترکیه در ماه رمضان زیارت این خرقه منسوب به پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله است . ترکها از سراسر کشور در ماه مبارک رمضان در مسجد عبا واقع در شهرک فاتح  برای دیدن این عبا جمع می شوند .
مسوولین مسجد فقط هر سال و چند روز از ماه رمضان این خرقه را درمعرض عموم قرار می دهند . ایشان بر این عقیده اند که با این کاردر ماه رمضان و با جمع شدن مسلمانان از سراسر  کشور بهترین تجمع ایمانی شکل می گیرد و مردم از این ماه با برکت بهترین استفاده معنوی را می برند .
این ردا و اثار دیگر به جا مانده از پیامبر اکرم صلی الله علیه  و اله توسط شاه سلیم اول در قرن شانزدهم میلادی ، هنگامی که در سال 1517 میلادی امیر مکه مکرمه سلطه امپراطوری عثمانی را بر حجاز پذیرفت و رسما زیر پرچم عثمانی ها رفت ، به استانبول منتقل شد .
امیر مکه برای تثبیت این قرارداد هدایای زیادی که بیشتر انها از اشیاء منسوب به پیامبراکرم صلی الله علیه و اله بود را برای سلطان سلیم اول فرستاد . از میان اشیاء منسوب به پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله که به عنوان هدیه برای سلطان عثمانی ارسال شد می توان به همین عبا و سجاده نماز و پرچم پیامبر صلی الله و علیه و اله و تیر وکمان و زین اسب و یک دندان از دندانهای شریف و چند لاخه از ریش مبارک و سنگی که اثر قدم پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله بران شکل گرفته است ، نام برد .
از دیگر هدایای ارزشمندی که سلطان عثمانی از حجاز به دست اورد می توان به چند کلید قدیمی از خانه خدا و دو نسخه قران که گفته می شود از امیرمومنان علی علیه السلام و عثمان بوده است ، اشاره نمود . این هدایای ارزشمند معنوی ، تاریخی با نام امانات مقدسه ، هم اکنون در قصر توپكاپی واقع در شهرک فاتح استانبول نگهداری می شوند.
بنا به انچه که در کتاب " الدولة العثمانية .. دولة اسلامية مفتري عليها" نوشته دکتر عبدالعزیز الشناوی امده به مجرد ورود کاروان حامل هدایا از حجاز به استانبول ، سلطان سليم  40 مرد جنگی را برای محافظت از این گنجینه گرانبها یا "امانات مقدسه " گمارد .
پس از ان هر ساله نیمه ماه مبارک رمضان مجلس دینی با نام " خرقه سعادات" برگزار می نمودند و در ان مجلس به قرائت قران تا نیمه شب می پرداختند . شخص سلطان و مفتی شاه و صدر اعظم و گروهی از بزرگان سیاسی و نظامی دربار عثمانی و بزرگان دینی در این مراسم شرکت می نمودند.

تصاویر کمیاب که اکثرا از موزه توپکاپی استانبول گرفته شده

 

دمپایی منسوب به پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله

عمامه و جبه منسوب به رسول الله صلی الله علیه و اله

کفش منسوب به پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله

قدمگاه پیامبراکرم صلی الله علیه و اله بر روی تکه سنگ

نامه ای که پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله برای امپراطور روم بزرگ ارسال نمود

قسمت قرمز از تصویر ، پرچمی است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله در فتح خیبر به دست با کفایت امیرالمومنین علی علیه السلام سپردند

شمشیر منسوب به حضرت

تصویر بزرگ شده از موهای پاک و مطهر حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و اله

عمامه پیامبر صلی الله علیه و اله

سرمه دان پیامبر صلى الله عليه واله

لباس منسوب به بضعه پیامبر ، ام ابیها و الائمه حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا سلام الله علیها

تصویر قطاری که توسط ان این گنجینه ارزشمند از مدینه منوره به ترکیه خلال جنگ جهانی اول منتقل شد

kb9j_img_3241.jpg

شهر من یک گل به نام حضرت معصومه دارد.

چهارشنبه 26 تیر 1392  12:09 AM
تشکرات از این پست
mehdi0014
دسترسی سریع به انجمن ها