0

فلسفه‌ روزه و نماز در نگاه حضرت زهرا(س)

 
hamid_h
hamid_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389 
تعداد پست ها : 317
محل سکونت : اصفهان

فلسفه‌ روزه و نماز در نگاه حضرت زهرا(س)

 خطبه فدکیه یادگار ارزشمند و پر از درس و حکمت حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا(س) دربردارنده معارف والای الهی و دینی است.

به گزارش سرویس دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حضرت فاطمه(س) در این خطبه غراء و زیبا ابتدا کلام خود را با حمد و سپاس خدائی که به ستایش و فضل و عزت و رفعت از همه کس سزاوار‌تر است آغاز می‌کنند و در ادامه به مساله بعثت رسول خدا (ص) پدر بزرگوارشان می‌پردازند.
 
ایشان در بیان حمد و ثنای نعمت‌های الهی می‌فرمایند: "حمد خدای را بر آنچه نعمت بخشیده و شکر او را در آنچه الهام نموده و ثنا و شکر بر او، بر آنچه پیشاپیش داده. از عموم نعمت‌هائی که خلق فرموده، نعمت‌های فراوانی که به انسان‌ها اعطا فرموده و تمام منت‌ها و نعمت‌هائی که پیاپی فرو فرستاده است.
 
فلسفه روزه، نماز، زکات، عدل و...
 
حضرت فاطمه(س) در بخش دیگری از خطبه فدکیه در بیان فلسفه برخی احکام الهی فرمودند: " پس خدای تعالی ایمان را برای تطهیر شما از شرک قرار داد و نماز را برای پاک کردن شما از تکبر، زکات را برای پاک کردن جان و روزافزونی رزقتان، روزه را برای تثبیت اخلاص، حج را برای استحکام بخشیدن دین و عدل عمومی را برای تنظیم قلب‌ها و اطاعت ما را برای نظم یافتن ملت و امامت را برای در امان ماندن از تفرقه و جهاد را برای عزت اسلام و صبر را برای کمک در استحقاق مزد و امر به معروف را برای مصلحت عامه. نیکی کردن به پدر و مادر را سنگر و سپر حفظ از خشم و صله رحم را وسیله ازدیاد عدد و قصاص را وسیله حفظ خون‌ها و وفای به نذر را برای در معرض مغفرت قرار گرفتن".
سه شنبه 25 تیر 1392  8:28 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها