0

سفره افطار ثبت ملی شد

 
09303495228
09303495228
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1391 
تعداد پست ها : 8721
محل سکونت : خراسان جنوبی

سفره افطار ثبت ملی شد

سازمان میراث فرهنگی، آیین سفره افطار ایرانی را در فهرست میراث ملی ثبت کرد و قراراست از لوح ثبتی این آیین طی مراسمی با حضور رئیس سازمان رونمایی شود.

از آنجا که یکی از وظایف اداره کل ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی، به ثبت رساندن، هر اثر و آیین دارای شان ملی است، این اداره کل آیین ها و مراسمی را که دارای این ویژگی باشند در فهرست میراث معنوی به ثبت می رساند از جمله، نقالی، عزاداری های ماه محرم و صفر، موسیقی های سنتی، آیین ساخت لنج و... که برخی ازآنها نیز به لحاظ اهمیتی که داشتند، در فهرست میراث معنوی جهانی نیز ثبت شدند مانند تعزیه و ردیف های موسیقی سنتی.

 

سفره افطار ثبت ملی شد


اما در میان این آداب و رسوم، برخی از آیین ها که جزو روال عادی زندگی ایرانیان است نیز به ثبت رسیده است مانند شیوه سنتی تهیه آلوی برغان، بستنی سنتی،مراسم آغاز برداشت محصولات کشاورزی روستای ورزقا، آیین غبارروبی حسینیه ها و مساجد و یا حتی روش پخت آش!

تلاش سازمان میراث فرهنگی در ثبت تمامی آنچه به نام آیین مشهور است چنان در روزهای آخر دولت دهم شدت گرفته که این سازمان قصد دارد تا از لوح ثبتی مراسم سفره افطار ایرانی نیز در مراسمی که روز جمعه (21 تیرماه) در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با حضور جمعی از ایتام برگزار می شود، رونمایی کند.

این آیین که با تایید شورای فنی سیاستگذاری ثبت به فهرست میراث ملی افزوده شده، با هدف تکمیل سنتها و دایره المعارف مربوط به میراث معنوی جشن رمضان، در فهرست میراث ملی جای گرفته است.

جمعه 21 تیر 1392  9:06 AM
تشکرات از این پست
mehdi0014 reza71 papeli
دسترسی سریع به انجمن ها