0

مرحله اول عملیات رمضان

 
ghkharazi
ghkharazi
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اسفند 1391 
تعداد پست ها : 884
محل سکونت : تهران

مرحله اول عملیات رمضان

 

عملیات رمضان، طی پنج مرحله از تاریخ 23/4/61، با رمز یا صاحب الزمان ادركنی در ساعت 21:30 آغاز شد و به مدت 15 روز به طول انجامید.

مرحله اول:

در این مرحله، سه قرارگاه از سه محور با دشمن درگیر شدند، در جناح شمالی، دو تیپ به اضافه سپاه و یك تیپ از ارتش، به علت وجود موانع و استحكامات مثلثی شكل و میادین مین، نتوانستند با سرعت عمل كنند و با نزدیك شدن روشنایی صبح، عملیات متوقف شد.

در محور میانی (شمال پاسگاه زید)، سه تیپ به اضافه سپاه و یك لشكر از نیروی زمینی ارتش شركت داشتند و توانستند مقداری پیشروی كنند، لیكن به استحكامات مثلثی شكل نرسیدند.

در محور جنوبی (جنوب پاسگاه زید) چهار تیپ به اضافه سپاه و دو تیپ از ارتش، با سرعت چشمگیر تمامی مواضع دشمن را در هم كوبیده ، تا عمق 30كیلومتری پیشروی ، و خود را به نهر كتیبان ، در شرق اروند و كانال ماهیگیری رساندند و توانستند به قرارگاه فرمانده لشكر 9 زرهی برسند و آن را منهدم و از آب كانال ماهی گیری و از نهر كتیبان وضو سازند و به قدری به بصره نزدیك شدند كه به راحتی چراغ های شهر را مشاهده می كردند. با وجود موفقیت به دست آمده در این محور، چون جناح راست تأمین نشده بود و پاكسازی كامل نیروها و موانع دشمن صورت نگرفته بود، لذا با روشن شدن هوا، دشمن، با یك لشكر زرهی فشار اصلی را وارد كرد و در نتیجه تأمین منطقه میسر نشد.

طی این عملیات، 85 تانك و نفر بر و 12 توپ دشمن منهدم، و 71 تانك و نفربر به غنیمت گرفته شد و 2700 تن از عناصر دشمن كشته و زخمی و 850 تن به اسارت در آمدند

فقط لبخند های خاکی زیباست

 

پنج شنبه 20 تیر 1392  1:41 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها