0

اولین ایرانی که با ماندلا دیدار کرد

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37201
محل سکونت : ایران زمین

اولین ایرانی که با ماندلا دیدار کرد

 


محسن پاک آیین اولین ایرانی که پس از آزادی نلسون ماندلا رهبر مبارزه علیه نژادپرستی با وی دیدار کرده است، گفت : ماندلا همواره تاکید داشت که در مبارزه بر ضد آپارتاید تحت تاثیر تعالیم و آموزه های امام خمینی ره بوده است.
به گزارش مشرق به نقل از واحد مرکزی خبر، محسن پاک آیین که در زمان آزادی نلسون ماندلا در 22 بهمن 1369 (11 فوریه 1990) سفیر کشورمان در زامبیا بود گفت : ماندلا دو هفته پس از آزادی به لوزاکا پایتخت زامبیا سفر کرد، ما هم در فرودگاه به استقبال وی رفتیم، به محض اینکه مرا شناخت، گفت در جریان مواضع و حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مبارزه علیه آپارتاید هستم  ، سلام مرا به آیت خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی و به رئیس جمهوری ایران برسانید. 

پاک آیین افزود: به فاصله اندکی و در اول فروردین 1370(21 مارس 1990) در حاشیه مراسم سالروز استقلال نامیبیا با ماندلا مجدد دیدار کردم ، وی در این دیدار گفت : من تحت تاثیر تعالیم امام خمینی ره قرار گرفته ام ،ما هم به این نتیجه رسیدیم که شیوه انقلابی تنها راه مبارزه با استکبار و استعمار است، چرا که  آنها زبان صلح را نمی فهمند . 

سفیر وقت ایران در زامبیا همچنین گفت : ماندلا در آن دیدار پذیرفت که به ایران سفر کند، و مدتی بعد در مرداد 1370 و در شرایطی که هنوز نظام آپارتاید فرونپاشیده بود، ایشان به تهران سفر کرد ، در این سفر مقام معظم رهبری ایران بر حمایت از ایشان تاکید کردند و ماندلا بارها از این دیدار و حمایت ها یاد کرده است . 

پاک آیین همچنین افزود : آقای نلسون ماندلا یکبار نیز در دیدار با مرحوم سید احمد آقا خمینی فرزند امام خمینی ره نیز تاکید کرده بود که من تحت تاثیر اندیشه های امام خمینی ره بودم و با الهام از آموزه های ایشان بود که این مبارزه را به پیش بردم . 

وی افزود:  یکی از ویژگیهای ماندلا این بود که هیچ وقت روحیه انقلابی خود رافراموش نکرد و همیشه به دوستانش وفادار بود، وقتی نظام آپارتاید فرو ریخت ، و  وی رهبر افریقای جنوبی شد، امریکا و برخی از کشورها سعی در اخلال در روابط ایران و افریقای جنوبی و جلوگیری از خرید نفت ایران توسط این کشور را داشتند، اما ماندلا با سخنرانی تاریخی به دفاع از انقلاب اسلامی  و روابط با ایران پرداخت . 

پاک آیین با تاکید بر اینکه نلسون ماندلا پس از 27 سال اسارت درست در روز  22 بهمن 1369 آزاد شد افزود در واقع این روز هم برای مردم ایران و هم برای مردم افریقای جنوبی روز تاریخی و خاطره انگیزی می باشد. 

وی افزود: ماندلا نه تنها یک مبارز و سیاستمداربود که بر نظام آپارتاید فایق آمد بلکه وی یکی از دوستان با وفای انقلاب اسلامی ایران بود. 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

سه شنبه 18 تیر 1392  11:21 AM
تشکرات از این پست
saeedakh
دسترسی سریع به انجمن ها