0

چرا دچار چین و چروک می شویم

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

چرا دچار چین و چروک می شویم

شما نمی توانید مانع پیری شوید، اما می توانید پیدایش پیری پوست و چین و چروک را به تاخیر بیاندازد.

 

همانطور که مسن تر میشویم، پوست ما تمایل دارد تاثیر گذر زمان را ، آشکار کند. نشانه های پیری پوست _ چین و چروک، لکه های پیری، و افتادگی به دلیل از دست دادن قابلیت ارتجاعی پوست _ همه می توانند با گذشت سال ها پدیدار شوند. فهم آنچه باعث پیری پوست می شود ، کمک خواهد کرد که اقدامات پیشگیرانه برای کاستن از عوارض آن ، انجام دهید تا جوان بنظر برسد.

 

درباره چین و چروک

جفری دوور، MD، یک متخصص پوست در Chestnut Hill ، ماساچوست، دانشیار بالینی پوست در دانشکده پزشکی دانشگاه ییل و نویسنده معادله جوانی: 10 سال از سن چهره ات کم کن، توضیح می دهد هر روز سلول های لایه بیرونی پوست شما می میرند ، ریزش میکنند، و مجددا تولید می شوند.

وقتی که بسیار جوان هستید، سلول های پوست شما بسرعت تعویض می شوند، اما سرعت این تعویض،با افزایش سن ، کاهش می یابد، از اوایل بیست سالگی ، پوست شما درخشش خود را از دست داده و شروع به تیره شدن می کند.

کولاژن و الاستین بر جوان به نظر رسیدن پوست ، تاثیر می گذارد. دوور می گوید، آنها به پوست قابلیت ارتجاعی و تراکم، می دهند، اما علاوه بر این پوست باید دوباره تجدید شود. اما همانطور که شما مسن تر می شوید، فرایند تجدید هم افت می کند.در نتیجه با ارتجاع کمتر، پوست شما شروع به نشان دادن خطوط ریز و چین و چروک می کند.

متخصص پوست Richard Eisen،MD، بنیانگذار مرکز پوست ساحل جنوبی در Plymouth ، ماساچوست می گوید: از سویی ، با قرار گرفتن پوست در معرض خورشید، مقدار رنگدانه تولید شده افزایش می یابد، که در طول زمان منجر به بروز لکه های پیری می شود. نور خورشید ، بعلاوه ، فیبرهای الاستیک پوست شما را تخریب می کند، پوست شما زمانی که چین و چروک می خورد ، دیگر کمتر قادر به بازسازی می شود.

مصرف سیگار ، سرعت فرایند پیری پوست را ، افزایش می دهد؛که می تواند چین و چروک را وخیم تر کند، و پس از آن مشکل افتادگی پوست ، ایجاد می شود. همانطور که ما مسن تر می شویم، حجم صورت بخاطر تحلیل رفتن ماهیچه ها و استخوان ها ،کوچک می شود. دکتر Eisen می گوید، "پوست شما وقتی جوان هستید بخوبی با حجم صورت شما تنظیم می شود ، اما زمانی که شما آن حجم را از دست می دهید، پوست بزرگتر به نظر می رسد."

 

کاهش عوارض پیری

برای بسیاری از مردم، نشانه های پیری ، در سی سالگی، شروع به نمایان شدن می کنند و همچنان با گذشت هر دهه ادامه می یابد. به نظر می رسد که برخی با ژن های سالم، ظاهری جوان تر دارند.اما نمی توان به تنهایی بر استعداد ژنتیکی تکیه کرد. دوور هشدار می دهد، اگر شما از پوستتان غافل شوید و به آن اجازه دهید تا متحمل آسیب و تخریب های ناشی از نور خورشید و همچنین کشیدن سیگار شود، در نتیجه ظاهر شما بیشتر صدمه می بیند.

چرا دچار چین و چروک می شویم

در اینجا به چگونه کم کردن سرعت فرآیند پیری پوست، می پردازیم:

- انجام پاک سازی. به گفته دوور بخشی از جوان نگه داشتن پوست شما، مراقبت از آن است.این به معنی شستشوی صورت، دوبار در روز است.

- حفظ رطوبت پوست . دوور می گوید، از دست دادن رطوبت باعث می شود پوست شما مات ، مسطح، و مسن تر بنظر برسد. برای جلوگیری از خشکی پوست، هر روز در حالی که پوست شما ، هنوز پس از شستشو یا حمام کردن ، مرطوب است از مرطوب کننده. استفاده کنید و اگر پوست شما خیلی خشک است، دو بار در روز این کار را بکنید.

- توصیه جدی به مصرف کرم های ضد آفتاب. دوور می گوید، این مهمترین کاری است که شما می توانید برای جلوگیری از پیری پوست، انجام دهید.آکادمی پوست آمریکا استفاده روزانه از کرم های ضد آفتاب وسیع الطیف، را، توصیه می کند. به این معنی که در برابر هر دو اشعه UVA و UVB از پوست محافظت کند. استفاده از کرم های ضد آفتاب با (SPF) حداقل 30، حتی زمانی که هوا ابری است توصیه می شود. شما همچنین باید کرم ضد آفتاب را، در هر دو ساعت که خارج از منزل هستید، دوباره استفاده کنید.

- موضعی استفاده کنید. متخصصان پوست توصیه می کنند از یک کرم رتینوئید برای کاهش ظهور چین و چروک های فعلی خود ، استفاده کنید. Eisen می گوید، رتینوئید مشتق ویتامین A است که به تولید کولاژن و نازکی پوست، کمک می کند، و این امر باعث افزایش تراکم و صاف تر شدن پوست می گردد. شما بهترین نتایج را از کرم هایی مانند ترتینوئین (Retin-A, Renova)، وtazarotene (Tazorac, Avage) ، بدست می آورید . رتینول یک جزء خفیف ویتامینA است که کمتر در کرمها و لوسیون ها وجود دارد.

- محدود کردن موثر رژیم غذایی. Eisen می گوید، از دست دادن وزن می تواند به سرعت منجر به افتادگی پوست شود. زیرا میزان چربی در صورت ، کاهش می یابد.رعایت یک رژیم غذایی سالم و وزن مناسب، برای جوان نگه داشتن پوست شما، بهتر است.

 

پوست شما به همراه سایر قسمت های بدن در حال پیر شدن است، اما با انجام کارهایی ، می توان عوارض و نشانه های ظاهری آن را کم کرد.

منبع: مجله پزشکی مادر

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

یک شنبه 16 تیر 1392  7:38 PM
تشکرات از این پست
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

پاسخ به:چرا دچار چین و چروک می شویم

۹ راهکار برای برطرف کردن پُف زیر چشم

 

آیا بخاطر چشم‌هایتان احساس پیری و خستگی می‌کنید؟ آیا احساس سرزندگی و هوشیاری وقتی چشم‌هایتان بخاطر پف‌های زیر پلکتان، خسته و پژمرده به نظر می‌رسد، برایتان سخت است؟ اینها نشانه‌های استرس و خستگی هستند.

به همین منظور نکاتی برایتان آورده‌ایم که به شما برای برطرف کردن پُف زیر چشم‌هایتان کمک می‌کند تا جوانی و شادابی به صورتتان برگردد.

۱. سیب‌زمینی: یک سیب‌زمینی خام را (بعد از اینکه چند دقیقه‌ای آن را در یخچال خنک کردید) دو تکه کنید و بعد چشم‌هایتان را بسته و هر تکه را روی یکی از چشم‌هایتان قرار دهید. طوری سیب‌زمینی‌ها را روی چشم‌هایتان بگذارید که نواحی پف‌کرده زیر چشمتان را هم در بر بگیرد و بگذارید که ۲۰-۱۵ دقیقه آنجا بمانند. بعد از این مدت خواهید دید که پف زیر چشم‌هایتان کمتر می‌شوند.

۲. شیر: اگر پف‌کردگی زیر چشم‌هایتان بسیار زیاد است، این راهکار را باید همیشه دنبال کنید. دو تکه پنبه را در شیر خیس کرده و روی پلک‌هایتان بگذارید و بگذارید ۳۰-۲۰ دقیقه آنجا بماند. این به چشم‌هایتان برای حفظ آب کمک می‌کند و همچنین خنکشان می‌کند.

۳. روغن: در یک کاسه کمی آب خنک ریخته و چند قطره روغن ویتامین E به آن اضافه کرده و خوب مخلوطشان کنید. دو تکه پنبه را در این مخلوط خیس کرده و برای ۲۰ دقیقه روی چشم‌هایتان بگذارید. این کار به برطرف کردن تورم دور چشم‌هایتان کمک می‌کند.

۴. خیار: خیار داروی طبیعی بسیار عالی برای خلاص شدن از پف زیر چشم است. دو تکه خیار خنک و تازه برداشته و برای ۲۵ دقیقه روی چشم‌هایتان بگذارید. با خنکی فوق‌العاده خیار روی چشم‌هایتان حسابی ریلکس کنید و چُرتی بزنید. این کار به آرام کردن ذهنتان هم کمک می‌کند و خواص ضدالتهاب خیار پف‌کردگی بافت‌های زیر چشم را هم کاهش می‌دهد.

۵. چای‌کیسه‌ای خنک: اگر عجله دارید، می‌توانید از چای کیسه‌ای استفاده کنید. دو عدد چای کیسه‌ای را برداشته و در آب خنک خیس کنید و بگذارید کمی در یخچال بمانند. سپس به مدت ۳۰-۲۵ دقیقه آنها را روی چشمانتان بگذارید. دراز بکشید و کمی استراحت کنید. سپس چشم‌ها و صورتتان را با آب خنک بشویید و پوستتان را خشک کنید. 

۶. آب یخ و قاشق: پف زیر چشم‌ها را می‌توانید با کمک یک لیوان آب یخ و چهار قاشق استیل کاهش دهید. قاشق‌ها را در آب یخ خنک کنید و بعد روی هر چشمتان یکی از آنها را قرار دهید. مدام قاشق‌ها را تعویض کرده و دوباره برای خنک شدن در آب یخ بیندازید.  آنقدر این کار را ادامه دهید تا احساس کنید کمی از پف‌کردگی از بین رفته است.

۷. سفیده تخم‌مرغ: چند عدد سفید تخم‌مرغ را هم زده و با استفاده از برس مخصوص دور چشم‌هایتان بزنید. این کار باعث می‌شود ناحیه دور چشم‌هایتان کشیده‌تر شده و کمتر پف‌کرده به نظر برسد. بگذارید سفیده تخم‌مرغ ۲۰ دقیقه روی پوستتان بماند و بعد صورتتان را با آب خنک بشویید.

۸. چای سبز کیسه‌ای: بگذارید چای‌ سبز‌های کیسه‌ای که در آب خنک خیس شده‌اند ۱۵-۱۰ دقیقه روی چشم‌هایتان بمانند. خواص طبیعی این چای‌های گیاهی موجب برگرداندن پف زیر چشم‌ها به حالت طبیعی خود می‌شود.

۹. آبرسانی بدن: تا جاییکه می‌توانید آب بنوشید. بله، نوشیدن آب پف زیر چشم‌ها را کاهش می‌دهد. پس هر زمان که احساس کردید زیر چشم‌هایتان پف کرده است، یک لیوان آب بنوشید.
 
منبع: مردمان

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

یک شنبه 16 تیر 1392  7:44 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها