0

راهنمای انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

راهنمای انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن

حتما برای شما هم پیش آمده که وارد فروشگاه شده و قصد انتخاب یک کفش ورزشی مناسب برای پیاده روی، دو یا فعالیت های این چنینی را داشته اید. اما با دیدن مدل های بسیار متنوع حسابی گیج و سر در گم شده باشید. آیا یک کفش تنیس ارزان قیمت انتخاب مناسبی است؟ یا اینکه باید نمونه دیگری انتخاب کنم؟

اصلا تفاوت میان انواع مختلف کفش های ورزشی چیست و چرا برای هر فعالیت ورزشی کفش ویژه ان را بخرید؟ چگونه این کفش مناسب و خاص را شناخته و انتخاب کنید؟

پیشنهاد می کنم پیش از هرگونه انتخاب و خرید، در ادامه مطلب با نارنجیهمراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

بله، هنگامی به فروشگاه کفش می روید، صدها جفت از آنها با شکل ها و رنگ های مختلف در زیر نور لامپ ها نشسته و به شما زل زده اند. از کفش های ارزان قیمت با حداقل پوشش روی پا گرفته تا مدل های نایک چند صد هزار تومانی می توانند انتخاب شما برای یک کفش ورزشی باشند. حقیقت این است یک کفش عالی و بی نقص برای دویدن وجود ندارد. هر کسی به مدل متفاوتی از کفش نیاز دارد و هنگامی دنبال آن می گردید، باید به راحتی و آسایش بیش از قیمت توجه داشته باشد.


تفاوت اصلی میان انواع کفش

difference-between-all-these-running-shoes042084-003-500px-narenji-ir.jpg

خب، اکنون در فروشگاه ایستاده اید و انواع و اقسام کفش جلوی تان صف کشیده اند. تفاوت میان اینها چیست؟ به طور خاص، کفشهای مخصوص دو را می توان به چهار دسته مختلف تقسیم کرد:

* کنترل حرکت (Motion Control):این کفش ها معمولا محکم و سنگین هستند. اغلب بیش از دیگر کفش های دو بالشتک و محافظ دارند. برای افرادی مناسب اند که کف پای صافی دارند یا می خواهند مدت زمان طولانی بدوند.

پایدار (Stability):کفش های Stability یا پایدار بیشتر برای افرادی توصیه می شوند که دچارخمیدگی پاهستند. یعنی اینکه هنگام دویدن پاهای شان تمایل دارند اندکی به سمت داخل پیچ بخورند.

بالشتک دار/طبیعی (Cushioned/Neutral):همان طور که از نامشان مشخص است، کفش های طبیعی برای افرادی با گام های طبیعی طراحی شده اند. این کفش ها معمولا بالشتک محافظ کمتری دارند.
ساده گرایانه/کفش های برهنه (Minimalist):این کفش ها دارای حداقل بخش های محافظ و بالشتک هستند. استفاده از آنها به گونه ای تقلید از دویدن با پای برهنهیا Barefoot runningاست. و تا حد زیادی هم به همین سبک دویدن نزدیک است، تنها با این تفاوت که حداقل لایه محافظی را که اغلب افراد دنبال آن هستند، فراهم می آورد.
و حالا درون یک مغازه، تمام اینها برای شما (در نقش یک خریدار) چه معنی می توانند داشته باشند؟ در حقیقت، تقریبا هیچ.

اغلب شرکت های تولید کننده کفش معمولا سعی می کنند از گروه کفش های سفت و محکم اول دوری کنند. زیرا تحقیقات و مطالعات بسیاری درباره نوع پا نشان داده مدل کفشی که شما لازم دارید، در واقع همان چیزی نیست که فکر می کنید. مجموعه ای از مطالعات ارتش آمریکا مشخص ساخته نوع کفش به آن شکلی که ما فکر می کنیم، ارتباطی با صدمات و آسیب ها ندارد. علاوه بر این، تحقیقات دانشگاه برتیش کلمبیا و نشریه بریتانیایی پزشکی ورزشی روشن ساخته شیوه تجویز و فروش کفش ها معمولا بسیار ساده و سهل انگارانه است و اصلا بر اساس شواهد و دانسته های مشخص انجام نمی گیرد. در حقیقت، شیوه فروش و توصیه کفش های ویژه دویدن اصلا منطبق بر دلایلی چون جلوگیری از آسیب ها یا راحتی بیشتر کاربر نیست.

اما با همه اینها، هنوز باید گفت کفش های دو مهم هستند.WebMD می گوید کفش های دو، پایداری و استحکام پهلویی ندارند. زیرا شما هنگام دو، پاهای تان را به بغل حرکت نداده و معمولا حرکات عرضی انجام نمی دهید. اما کفش های تنیس، بسکتبال و مانند آن حفاظ های مناسب پهلویی هم دارند که شما هنگام دو به آنها نیازی ندارید. انجمن پزشکان متخصص بیماری های پا آمریکا توصیه می کند اگر در یک فعالیت ورزشی به طور منظم شرکت دارید، باید کفش ویژه آن را خریداری کنید.

یان گریفیث متخصص بیماری های پا معتقد است همه چیز به راحتی شما بر می گردد:
به عقیده من، بایسته و شایسته است تنها بر اساس یک اصل، تمام تصمیمات گرفته شوند: آسایش. قبول داشته باشید یا خیر، راحتی و آسایش شما ارتباط مستقیمی با کاهش دفعات آسیب دیدگی دارد و این می تواند مهمترین اصل در انتخاب کفش ورزشی باشد. و البته باید نقطه کانونی در توسعه و تولید تمامی کفش های ورزشی آینده باشد.

همه می دانیم که آسایش کاملا ذهنی و وابسته به فرد است. لذا تنها فردی که کفش را می پوشد می تواند با اطمینان کامل بگوید بهترین کفش برای وی کدام است. لذا درباره پیشنهادات فروشندگان و حتی مشاوران پزشکی درباره اینکه کدام کفش دقیقا مناسب پای شما است، کاملا محتاط باشید. چیزی که یک فرد آن را راحت می یابد، شاید کاملا با انتخاب فرد دیگر متفاوت باشد. ممکن است به همین دلیل فردی یک کفش سفت و دارای حفاظ را بهترین بداند، در حالی که دیگران در احساس کنند دویدن با پای برهنه بهترین راه حل پایان دادن به جراحات غم انگیز پاهای شان است.
و یک حقیقت غم انگیز این است که شما برای پیدا کردن کفش های مناسب تان به مقداری سعی و خطا نیاز دارید. و این گونه است که هنوز بحث و جدل های فراوان میان طرفداران مدل های مختلف کفش ادامه دارد. اگر چه مدل های مختلف کفش درون مغازه به شما کمک می کند تا گزینه های انتخابی تان را محدودتر کنید، اما اینها تنها چیزی نیستند که به شما در انتخاب کفش مناسب کمک می کنند.

 


چگونگی انتخاب کفش مناسب

difference-between-all-these-running-shoes-09653542-002-500px-narenji-ir.jpg

حال که متوجه تفاوت های میان انواع گوناگون کفش شده اید، زمان آن رسیده تا مناسب ترین کفش را برای خودتان انتخاب کنید. و البته به شکل شگفت انگیز و ملال آوری این مرحله می تواند کاری سخت و طاقت فرسا باشد.

اگر یک دونده تازه کار هستید، یا اگر با کفش فعلی تان مشکل دارید، بهتر است که از ابتدا به ارزیابی نوع کفش مورد نیازتان بپردازید. در صورت امکان و دسترسی به فروشگاه های اختصاصی کفش ورزشی، بهتر است با آنها مشورت کرده و درباره نوع کفش مناسب برای دویدن راهنمایی بخواهید.

اندازه بودن کفش، مهمترین مورد هنگام خرید است. اندازه بودن یا همان فیت پا بودن کفش یعنی اینکه پاشنه راحت باشد، محل اتصال انگشتان به پا کمی فضا برای حرکت داشته باشد و همچنین جای کافی برای جنباندن انگشتها در کفش فراهم باشد.در این سایت می توانید راهنمای نسبتا کاملیدرباره انتخاب کفش ویژه قهرمانان ورزشی بیابید.

درست است که قیمت هم گزینه ای است که باید به آن توجه شود. اما نویسنده نیویورک تایمز اعتقاد دارداین موضوع اصلا نمی تواند در خور اهمیت فراوانی باشد.یک کفش مشخص شاید ساخت بهتری از بقیه داشته باشد، اما همیشه این گونه نیست که قیمت بالاتر به معنی بهتر بودن کفش باشد و هیچ چیزی مهم تر از راحتی و اندازه بودن کفش در پای شما نیست. بگذارید این طور بگوییم: دوران این ضرب المثل گذشته که «هر چه قدر پول بدهی همان قدر آش می خوری!»

از دیدگاه تکنولوژیک، دو کفش هیچ گاه مانند هم نیستند، و یک جفت کفش که دوست تان کاملا آنها را تضمین می کند، شاید چندان مناسب پای شما نباشند. هنگام خرید کفش، هدف اصلی را به خاطر داشته باشید:آسایش، محافظت و اندازه بودن. این گزینه ها، تنها مواردی هستند که هنگام انتخاب واقعا اهمیت دارند. همان طور که اغلب دونده ها می گویند: بهترین کفش دو آن است که هرگز متوجه حضورش نشوید.

شما از چه کفشی برای دویدن و فعالیت های ورزشی تان استفاده می کنید؟ ملاک های شما برای انتخاب یک کفش مناسب چه هستند؟

 

چهارشنبه 12 تیر 1392  4:33 PM
تشکرات از این پست
feridoun3 ghiyase65 khodaeem1 lionacer mansoor67 emamedavazdah nazaninfatemeh hosinsaeidi q2816q2816q
wikiumut
wikiumut
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 668

پاسخ به:راهنمای انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن

 

تحصیل در فنلاند تحصیل در اسپانیا تحصیل در اتریش تحصیل در نروژ تحصیل در بلاروس تحصیل در ایتالیا تحصیل در هند خرید اینترنتی کفش خرید اینترنتی لباس تازه های نت

کفشهای پرفکت استپ بهترین کفش برای دویدن هست

 

دوشنبه 27 مهر 1394  11:30 AM
تشکرات از این پست
ghiyase65 mansoor67
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2460
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:راهنمای انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن

باسلام،

مطلب مفید و جالبی بود. ای کاش تصویری از هر نوع کفش نیز گذاشته شده بود. 

سپاس

سه شنبه 28 شهریور 1396  7:15 AM
تشکرات از این پست
ghiyase65 mansoor67 emamedavazdah
mansoor67
mansoor67
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 3583
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:راهنمای انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن

کفش اگر راحت بود رشدت بود زیبا متین

راحتی را امتحــــان نه نوع کفشت نازنین

گرکه بد بود انتخابت بی گمان زاید ضرر

کفش باید راحتـــی آرد نه بس دلها غمین

فی البداهه: منصورمقدم 28/6/1396

سه شنبه 28 شهریور 1396  1:26 PM
تشکرات از این پست
emamedavazdah
vrzmancom
vrzmancom
کاربر جدید
تاریخ عضویت : دی 1397 
تعداد پست ها : 6

پاسخ به:راهنمای انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن

ممنون از نظر شما دوست عزیز

این کفش ها خیلی جالبه که پا رو انگار داره ماساژ میده

به شرطی که برند اصلی باشه

دوشنبه 2 اردیبهشت 1398  1:42 PM
تشکرات از این پست
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 23310
محل سکونت : کرمانشاه

پاسخ به:راهنمای انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن

کفش مناسب کفشی است که  بتوان با آن به راحتی راه رفت و کمر دچار ناراحتی نشود .

شنبه 4 خرداد 1398  12:25 AM
تشکرات از این پست
iranianshoppingguide
iranianshoppingguide
کاربر جدید
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1400 
تعداد پست ها : 1
محل سکونت : tehran

پاسخ به:راهنمای انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن

بهترین کفش برای دوییدن کفشی هستش که به اندازه کافی راحت باشه و موقع راه رفتن و دوییدن پارو اذیت نکنه معمولا کفش هایی که با چرم طبیعی و دست دوز ساخته شدند احساس آرامش و راحتی بیشتری دارند مثل کفش چرم طبیعی سورنا که از نظر ارگونومی بهترین استاندارد رو برای پا دارند و موقع راه رفتن و دویدن پارو اذیت نمیکنند.

دوشنبه 13 اردیبهشت 1400  10:52 AM
تشکرات از این پست
q2816q2816q
q2816q2816q

تکمیل راهنمای انتخاب کفش دویدن

 هرچند که انتخاب کفش برای دویدن به سلیقه شخصی و نیازهای خاص شما بستگی دارد، اما در کل می‌توانید به نکات زیر توجه کنید:

  1. پشتیبانی از پا: اطمینان حاصل کنید که کفش شما از جنس مناسبی ساخته شده باشد که پاهای شما را حمایت کند و جلوگیری کند از احتمال افتادن و آسیب دیدن.

  2. سبک و وزن: کفش باید سبک باشد تا دویدن راحت‌تر باشد و به شما اجازه حرکت طبیعی پاها را بدهد.

  3. مناسب برای سطوح مختلف: اگر شما بر روی سطوح مختلف دویدن می‌کنید (مانند مسیرهای آسفالت، مسیرهای جنگلی و غیره)، کفش‌هایی که به طور متناسب با این سطوح طراحی شده‌اند را انتخاب کنید.

  4. فناوری های ضد ضربه: به دنبال کفش‌هایی با فناوری‌هایی مانند سیستم‌های ضد شوک یا فناوری‌های دیگر بگردید تا از خستگی و آسیب به استخوان‌ها و مفاصل جلوگیری شود.

  5. سایز صحیح: اطمینان حاصل کنید که اندازه کفش صحیح است تا جلوگیری از مشکلات مرتبط با اندازه بندی از جمله خستگی و آسیب به پاها.

  6. تهویه مناسب: کفش با داشتن سیستم‌های تهویه مناسب به پاهای شما اجازه می‌دهد تا در طول دویدن تا حد ممکن خنک بمانند.

  7. مقاومت در برابر آب: اگر قصد دارید در شرایط بارانی یا مرطوب دویدن داشته باشید، کفشی با مقاومت در برابر آب را انتخاب کنید.

با توجه به این نکات، انتخاب کفش مخصوص دویدن بر اساس نیازها و ترجیحات شما امکان‌پذیر خواهد بود

آلبا اسپرت

https://albasport.ir

یک شنبه 12 آذر 1402  6:49 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها