0

موهائي صاف و درخشنده بعد از حمام !!چگونه؟

 
amirpetrucci0261
amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

موهائي صاف و درخشنده بعد از حمام !!چگونه؟

به نظر مي ‌رسد استفاده از يك حالت دهنده(كانديشنر) مي‌ تواند يكي از آسان ترين و بي‌ دردسرترين راه حل ‌ها باشد ولي آيا مي ‌توان درست ‌ترين و كم عارضه ترين راه حل هم دانست؟ در صد بسيار زيادي از خانم‌ ها و آقايان از اين كه موهاي شان پس از حمام حالت وز(فرهاي نامطلوب) به خود مي ‌گيرد و به سختي شانه مي ‌شود شاكي هستند و دوست دارند بعد از حمام كردن موهائي نرم، صاف و درخشنده داشته باشند. شايد شما هم جزء همين افراد باشيد و شايد تا به حال راه‌ هاي بسياري را آزموده باشيد.
 
حالت دهنده يا نرم كننده؟

لغت كانديشنر در مراجع فارسي زبان<حالت دهنده> ترجمه شده است. استفاده از واژه<نرم كننده> به جاي حالت دهنده در بسياري از موارد رايج شده و به غلط به عنوان مترادف لغت<كانديشنر> استفاده مي‌ شود، در حالي كه نرم كننده‌ ها رده‌اي جداگانه در طبقه بندي گروه‌هاي 63 گانه سيستم بين المللي نام‌گذاري مواد اوليه صنايع بهداشتي و آرايشي دارند. شامپو از موادي تشكيل شده كه پس از آبكشي بار الكتريكي منفي روي ‌مو ‌به‌ جاي مي ‌گذارد. اين مواد سورفكتانت ‌هاي آنيوني نام دارند اين امر باعث باز شدن پولك ‌هاي سطح خارجي مو موسوم به كوتيكول‌ مي ‌شود. باز شدن اين پولك ‌ها باعث از دست رفتن رطوبت مو شده و هم چنين به علت زبري و ناهمواري نور را خوب منعكس نمي ‌كنند، بنابراين مو درخشندگي خود را از دست داده، كدر و مات به نظر مي ‌آيد.

 

تركيبات حالت دهنده

حالت دهنده يا كانديشنر از موادي تشكيل شده كه در ساختار ملكولي آن بار مثبت وجود دارد. (اين مواد سورفكتانت ‌هاي كاتيوني نام دارند.) خنثي شدن بار الكتريكي مو توسط حالت دهنده باعث مسطح شدن پولك‌ هاي مو و صاف شدن آن ها و در نتيجه حالت پذيري، درخشش و سهولت شانه زدن در حالت خشك و مرطوب مي‌ شود. بنابراين هر چه مو خشك‌تر باشد(منظور طبيعت مو است نه خيس يا تر بودن آن) نياز بيشتري به حالت دهنده دارد. به طوري كه براي موهاي خيلي خشك و آسيب ‌ديده، از حالت دهنده‌ هايي با نفوذ‌ عمقي ‌استفاده مي ‌شود كه به داخل كوتيكول نفوذ مي ‌كنند. به طور كلي حالت دهنده ‌ها دو دسته هستند: دسته اول كه پس از شامپو زدن استفاده مي ‌شوند و قبل از خشك كردن نياز به آبكشي دارند و بنابراين مقدار ناچيزي از آن روي مو باقي مي‌ ماند. دسته دوم حالت ‌دهنده ‌ها نياز به آبكشي ندارند، بنابراين تا دفعه بعد كه شامپو زدن انجام مي‌ شود به طور كامل روي موها باقي مي ‌مانند.

طرز مصرف

بديهي است كه انتخاب فرآورده حالت دهنده مناسب مو، اولين و مهم ‌ترين مرحله كار است. بعد از اين كه حالت دهنده مناسب موهاي خود را انتخاب كرديد، بايد ياد بگيريد كه چگونه از آن استفاده كنيد. همان طور كه قبلاً ذكر شد حالت ‌دهنده‌ ها دو دسته هستند. دسته‌اي كه نياز به آبكشي دارند و دسته‌اي كه آبكشي نمي ‌شوند. حالت ‌دهنده ‌هاي رايج در بازار(خصوصا انواع ايراني) اكثرا جزء دسته آب كشي هستند. بنابراين بعد از شامپو كردن، موي خود را به خوبي آبكشي كنيد تا هيچ گونه اثري از شامپو لابه‌لاي موي شما باقي نمانده باشد. سپس موي خود را با دست و يا حوله آبگيري كنيد. چون مويي كه خيلي خيس باشد قدرت جذب حالت دهنده بر روي آن كمتر است. ميزان آب گيري از مو و اين كه اين كار با دست انجام شود يا حوله بايد مطابق دستورالعمل محصول صورت پذيرد.

در صورتي كه از حوله، ‌استفاده مي‌ كنيد بايد اين كار را با روش گذاشتن و برداشتن انجام دهيد. مقداري حالت دهنده در كف دست خود بريزيد و دست ‌ها را مالش دهيد(درست همان كاري كه براي شامپو مي ‌كرديد) تا به خوبي در كف دست شما پخش شود. سپس آن را به صورت يكنواخت روي همه تارهاي موي خود پخش كنيد. براي پخش كردن آن مي‌ توانيد از شانه مناسب نيز استفاده كنيد. بايد توجه داشته باشيد كه بر خلاف شامپو، حالت دهنده را نبايد بر روي پوست سر خود ماساژ دهيد. فقط ساقه و نوك موي شما به حالت دهنده نياز دارد. به حالت دهنده كمي زمان بدهيد كه كار خود(عمل خنثي كردن بار الكتريكي مو) را انجام دهد. زمان لازم براي اين كار در دستورالعمل نوشته شده روي حالت ‌دهنده بايد قيد شده باشد، اما معمولا 2تا 3 دقيقه زمان لازم دارد. مرحله بعد مرحله آبكشي است. جريان آب را از روي موي آغشته به حالت دهنده عبور دهيد تا آبكشي شود(يادآوري مي ‌كنم با موي خيس خود به ملايمت رفتار كنيد. چون مو در حالت خيس براي تخريب، مستعد تر است.) نكته‌اي كه بايد در اين مرحله دقت كنيد اين است كه برخلاف آبكشي شامپو كه هر چه افراط كنيد بهتر است، براي آب كشي حالت دهنده زياد افراط نكنيد. چون همان طور كه ذكر شد بايد مقدار اندكي ‌از حالت دهنده روي سطح موي شما باقي بماند. براي اين منظور حالت دهنده را زماني استفاده كنيد كه قصد داريد از حمام خارج شويد. نكته ديگري كه باز هم بايد تاكيد شود آن است كه تنها مقدار اندكي از حالت دهنده بايد روي موي شما باقي بماند، در حدي كه هنوز احساس كنيد سطح مو ليز است.

به جا گذاشتن مقدار زياد از حالت دهنده نه تنها باعث نرمي و حالت پذيري بيشتر مو نمي شود بلكه باعث احساس سنگيني و كدورت مو شده و آن را بدحالت مي ‌كند. البته بر روي موهاي زبر و ضخيم ناچاريد مقدار بيشتري از حالت‌ دهنده را بر جاي گذاريد تا اثر كند. در گذشته پاك كنندگي شامپو با خشكي و زبري موها همراه بود به طوري كه مصرف كننده اين حالت را به عنوان يكي از ويژگي ‌هاي شامپو پذيرفته بود. گويا مردم قانع شده بودند كه تنها راه حل براي مبارزه با زبري مو استفاده از حالت‌ دهنده است اما در حال حاضر دسترسي هم زمان مصرف كننده به موي نرم و پاكيزه، با ابزاري به نام دو منظوره (شامپو + حالت ‌دهنده) امكان پذير شده است. البته ثابت شده كه استفاده از شامپو در يك مرحله و حالت ‌دهنده در مرحله‌اي جداگانه تاثير بيشتر و مفيدتري دارد. به هر حال فرآورده ‌هاي دو منظوره هم براي كساني طراحي شده كه وقت كافي براي شستن مو در يك مرحله و استفاده از حالت ‌دهنده را در مرحله‌اي جداگانه ندارند. مثلا كساني كه صبح با عجله دوش مي ‌گيرند و خود را براي رفتن به بيرون از خانه آماده مي كنند و به عبارت ديگر كساني كه دوست دارند فقط بشويند و بروند. اين محصول در صورتي كه به درستي فرمول بندي شده و به درستي مصرف شود مزاياي پاك كنندگي شامپوي ملايم را به همراه خواص ارزنده حالت ‌دهنده، يك جا و در يك مرحله عرضه مي ‌كند.

دوشنبه 1 آذر 1389  1:09 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها