0

خرخرهاي شبانه طولاني مدت زمينه ساز بروز امراض قلبي است

 
nona66
nona66
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 765
محل سکونت : تهران

خرخرهاي شبانه طولاني مدت زمينه ساز بروز امراض قلبي است

پناهنده: خرخرهاي شبانه طولاني مدت که با مکث تنفسي همراه است به علت کمبود اکسيژن باعث افزايش فشار در شريان هاي ريوي و در نتيجه بروز امراض قلبي- عروقي مي شود.

آيا تا به حال کسي به شما گفته است هنگام خواب با صداي بلند خرخر مي کنيد و با اين موزيک ناموزون اطرافيان را آزار مي دهيد؟ آيا پيش آمده است با احساس خستگي از خواب شبانه بيدار شده باشيد؟ آيا در طول روز زياد مي خوابيد يا چرت مي زنيد؟ اگر پاسخ شما مثبت است اين مطلب را بخوانيد.

به گفته يک متخصص گوش، حلق و بيني، هنگام خواب عضلات نگه دارنده زبان و اطراف حلق مانند ديگر عضلات بدن مثل دست و پا شل مي شود و روي يکديگر قرار مي گيرد در اين حالت، تنگ شدن مجراي تنفس باعث لرزش بيشتر بافت نرم داخل حلق و در نتيجه خرخر مي شود.

علل خر و پف

دکتر «مفتح» با بيان اين که علت خرخر شبانه در کودکان و افراد بالغ متفاوت است، افزود: شايع ترين علت خر و پف در کودکان، بزرگي لوزه و به ويژه لوزه سوم است و در بزرگسالان، علت عمده اين مسئله به وجود مشکل در بيني مربوط مي شود.

وي با بيان اين که انحراف خيلي شديد بيني و آلرژي هم مي تواند در کودکان و بزرگسالان باعث خرخر شبانه شود، اضافه کرد: علاوه بر اين موارد، پوليپ بيني که منشاء آن آلرژي است باعث انسداد بيني و در نتيجه خرخر شبانه مي شود.

ضمن اين که وجود تومور در قسمت حلق، دهان، حنجره و بيني هم در بروز خرخرهاي شبانه تاثير دارد.

وي از چاقي و افزايش وزن به عنوان يکي ديگر از علل شايع خرخرهاي شبانه نام برد و ادامه داد: ممکن است فردي چاق باشد اما خرخر نکند يا برعکس يک فرد لاغر دچار خرخر شبانه شود که در اين موارد علت با فرض ثابت بودن علل گفته شده، وضعيت و شکل ساختاري فک و صورت است. به گفته وي، افرادي که گردن کوتاه تري دارند در مقايسه با ديگران بيشتر در معرض خرخر شبانه هستند و اين افراد با اندکي اضافه وزن دچار خرخر مي شوند.

وي اضافه کرد: همچنين افرادي که فک پايين آن ها باز و عقب رفته است به دليل فضاي تنگ تنفسي، بيشتر دچار خرخرهاي شبانه مي شوند ضمن اين که بايد توجه داشت در برخي موارد به دليل ناراحتي هاي مادرزادي، فک پايين رشد مناسب و مطلوبي ندارد و فرد را دچار مشکل خرخر شبانه مي کند.

وي درباره تاثير افزايش سن در خرخرهاي شبانه توضيح داد: با توجه به اين که با افزايش سن، عضلات تحليل مي رود و جاي آن را چربي که بر خلاف عضلات، بافت نگه دارنده نيست، مي گيرد و کم تحرکي و چاقي در سالمندان شيوع بيشتري دارد، اين گروه بيشتر دچار خرخر شبانه مي شوند، بنابراين مي توان گفت هر چه سن بالاتر برود اگر تمام متغيرهاي موثر در خرخر شبانه ثابت فرض شود خرخر شبانه در افراد افزايش مي يابد.

خرخر شبانه در مردان شايع تر است

به گفته دکتر «مفتح» علل خرخر شبانه بيشتر به مسائلي مثل بزرگ بودن لوزه ها در کودکان، چاقي و مشکلات ساختاري فک و صورت مربوط مي شود و جنسيت در آن تاثير زيادي ندارد اما اگر اين متغيرها ثابت فرض شود به طور معمول خرخر شبانه در مردان شايع تر از زنان است.

وي با بيان اين که خرخر شبانه مي تواند خطرناک باشد و سلامتي را تهديد کند، در بيان دليل اين گفته اظهار داشت: مرحله بعد از خرخر، مکث تنفسي در خواب يا آپنه خواب است و خرخر مي تواند خطرناک باشد، بنابراين افراد دچار اين مشکل چون ممکن است آپنه خواب يا مکث تنفسي داشته باشند و خودشان متوجه نباشند بايد به پزشک مراجعه کنند تا اقدامات درماني لازم انجام شود.

به گفته اين متخصص، کودکاني که دچار آپنه خواب هستند يعني از شب تا صبح بد خوابي مي کنند و در زمان خواب، تنفس آن ها براي چند ثانيه قطع مي شود و گروهي که آپنه ظاهري و باليني ندارند يعني نمي توان از ظاهر خواب آن ها متوجه شد که دچار مکث تنفسي هستند يا نه هم بايد به پزشک مراجعه کنند.

وي متذکر شد: علاوه بر اين براي تشخيص داشتن مکث تنفسي مي توان از امکانات لابراتوار پيشرفته خواب يا انجام تست هاي خواب مثل کنترل ضربان قلب، تنفس، فعاليت مغز و عضلات، سطح اکسيژن خون و... هنگام خواب از اين مشکل اطلاع پيدا کرد که اين لابراتوار فقط در تهران فعال است.

35 درصد اطفال داراي لوزه سوم، آپنه خواب دارند

وي گفت: بايد توجه داشت 35 درصد اطفالي که لوزه سوم و خرخرهاي شبانه دارند، دچار آپنه خواب هستند.

وي توضيح داد: در زمان مکث تنفسي يا آپنه خواب، به طور معمول فرد براي 30 تا 60 ثانيه نفس نمي کشد و اگر اين مسئله از شب تا صبح چندين بار تکرار شود در تبادل اکسيژن و رسيدن آن به مغز و قلب مشکل ايجاد شده و عملکرد مغز مختل مي شود.در اين موارد ممکن است فرد چندين بار از خواب بپرد که نتيجه آن هم خواب آلودگي در طول روز و کاهش کارايي و توانايي و بروز مشکل در مسائل اجتماعي است.

عواقب خرخر شبانه

به گفته دکتر «مفتح» در افرادي که دچار خرخر شبانه هستند برخي هورمون هاي رشد ترشح نمي شود و بيشتر اين افراد دچار عقب ماندگي رشد مي شوند ضمن اين که ترشح کم هورمون هاي ديگر مثل ضد ادراري باعث شب ادراري در اين افراد مي شود.

وي با بيان اين که خرخر شبانه باعث مي شود فرد به جاي تنفس از بيني، از دهان استفاده کند، گفت: تنفس دهاني موجب اختلال در رشد فک و صورت مي شود.

وي با تاکيد بر اين که علت بيشتر خرخرها و مکث هاي تنفسي انسداد مسير تنفسي بوده و اين مسئله قابل درمان است، توصيه کرد: افراد دچار خرخرهاي شبانه براي انجام اقدامات درماني به پزشک متخصص گوش، حلق و بيني مراجعه کنند.

وي افزود: بايد خرخرهاي شبانه را جدي گرفت زيرا وجود اين خرخرها که با مکث تنفسي همراه است در طولاني مدت به قلب و ريه فشار وارد مي کند و در اثر کمبود اکسيژن، فشار شريان ريوي افزايش مي يابد و در نتيجه امراض قلبي بروز مي کند.

منبع : خراسان نیوز
 

یک شنبه 30 آبان 1389  3:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها