0

۱۱ تصمیم امنیتی برای سال جدید

 
love_love
love_love
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : اسفند 1391 
تعداد پست ها : 9

۱۱ تصمیم امنیتی برای سال جدید

بین تصمیمات معمولی برای سال جدید، مثل وزن کم کردن، ترک سیگار و شادتر بودن، باید یک سری وعده‌های امنیتی هم به خودتان بدهید تا از زندگی دیجیتال‌تان هم بهتر حفاظت کنید. حتی می‌توانید سلامت‌تر باشید وقتی از استرس فجایع دیجیتال مثل پاک‌سازی کامپیوترتان از نرم‌افزارهای مخرب، هک شدن حساب‌های آنلاین‌تان و قربانی سارقین هویت یا دزدی اطلاعات شدن، جلوگیری کنید. با در نظر گرفتن این مسائل، چند تصمیم امنیتی وجود دارد که برای سال جدید باید بررسی‌شان کنید.

روی موبایل‌ها از PIN code استفاده کنید

تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها، کامپیوترهای کوچکی هستند و اگر دزدیده شوند دیگران می‌توانند به ایمیل و حساب‌های شما در شبکه‌های اجتماعی وارد شوند، به عکس‌ها، فایل‌ها و پیامک‌های شما دست پیدا کنند و سایر حساب‌هایی که با آن‌ها اپلیکیشن دانلود کرده‌اید داشته باشند. با توجه به این مورد، می‌توانید قفل اسکرین را فعال کنید و یک PIN code یا یک کلمه عبور قبل از استفاده از دستگاه‌تان وارد کنید.
نحوه ورود کد یا کلمه عبور در دستگاه‌های مختلف متفاوت است اما می‌توانید در بخش تنظیمات تلفن‌هوشمند یا تبلت‌تان بخش ورود آن را بیابید. ممکن است استفاده از PIN code و کلمه عبور راه بسیار ایمنی نباشد اما روش نسبتا خوبی است، چرا که خط مقدم دفاع شما در برابر جاسوسی و دزدی اطلاعات است.

روی موبایل‌تان نرم‌افزار ضدسرقت نصب کنید

اگر تلفن‌هوشمند یا تبلت‌تان وقتی بیرون از منزلید گم یا دزدیده شود، به احتمال زیاد، دیگر آن را نخواهید دید. اما داشتن یک نرم‌افزار ضدسرقت شانس شما را برای بازگرداندن دستگاه زیاد می‌کند. می‌توانید از راه دور با استفاده از یک دستگاه یا کامپیوتر دیگر محل تلفن را روی نقشه پیدا کنید و کاری کنید آژیر بکشد تا بتوانید پیدایش کنید (برای زمان‌هایی که گوشی موبایل‌تان زیر کوسن‌های کاناپه گم می‌شود هم مناسب است!) یا اگر فکر می‌کنید دیگر دستگاه‌تان برنمی‌گردد از راه دور اطلاعاتش را پاک کنید.
خیلی از شرکت‌ها اپلیکیشن‌های ضدسرقت و مکان‌یابی ارائه می‌کنند ولی اپلیکیشن‌های رایگانی هم هستند که می‌توانید آن‌ها را برای گجت اندرویدی با iOS خود دانلود کنید. نگاهی به Lookout Mobile Security for Android بیندازید که علاوه بر مواردی که گفته شد، شامل امکاناتی مانند حفاظت دستگاه در برابر نرم‌افزارهای مخرب اندروید نیز هست. اگر دستگاه iOS دارید اپلیکیشن‌های رایگان Find My iPhone و Find My iPad اپل ارزش دانلود کردن را دارند.

همین تمهیدات برای لپ‌تاپ شما

درست مثل تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها، می‌توانید روی لپ‌تاپ‌تان هم نرم‌افزار ضدسرقت نصب کنید. اگر لپ‌تاپ‌تان گم شده یا دزدیده شود و به اینترنت متصل شود می‌توانید با استفاده از مکان‌یابی Wi-Fیا مکان IP address لپ‌تاپ گمشده را بیابید. بعضی از نرم‌افزارهای ضد سرقت اجازه می‌دهند وب‌کم را کنترل کرده و روی اسکرین هم نظارت داشته باشید و با این کار سارق را شناسایی کنید.
بعضی از لپ‌تاپ‌ها با یک نرم‌افزار ضد سرقت پیش‌ساخته داخل BIOS وارد بازار می‌شوند و حتی زمانی که اطلاعاتشان پاک شده و یا هارد دستگاه تعویض شود قابل مکان‌یابی هستند. اما اگر لپ‌تاپ شما از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کند یک نرم‌افزار ضد سرقت روی آن نصب کنید. Lojack for Laptops یک گزینه است که هم روی OS X و هم روی ویندوز کار می‌کند. Prey و GadgetTrak هم سرویس‌های دیگری هستند که ارزش بررسی دارند.

اجرای بررسی امنیتی کامپیوترلازم است به‌طور منظم یک بررسی امنیتی کامل روی کامپیوتر شخصی‌تان اجرا کنید. آنتی‌ویروس‌ها یکی از واجبات هر کامپیوتری هستند ولی نمی‌توانند به صورت همه‌جانبه از کامپیوتر حفاظت کنند. مثلا عدم نصب آپدیت‌های ویندوز و نرم‌افزار‌های آسیب‌پذیر مثل Adobe Reader، Flash، Java و مرورگرها را بررسی نمی‌کنند. معمولا رمز‌های عبور را بررسی نمی‌کنند و نمی‌تواند رمز‌های عبور ضعیف را تشخیص دهند.

لپ‌تاپ‌تان را کدگذاری کنید

رمزعبور ویندوز از بوت شدن کامپیوترتان به دست سایرین و دسترسی غیرمجاز به فایل‌های موجود و اسناد شخصی شما جلوگیری می‌کند، اما این رمزعبور را به راحتی می‌توان حذف کرد یا از آن گذشت. سارقین می‌توانند هارد لپ‌تاپ شما را برداشته و روی کامپیوتر دیگری نصب کنند تا به فایل‌ها دست پیدا کنند. آن‌ها می‌توانند با استفاده از یک لوح فشرده مخصوص رمزعبور ویندوزتان را حدف کرده و وارد ویندوز شما شوند.
از آنجایی که لپ‌تاپ‌ها به سادگی گم شده یا به سرقت می‌روند، فکر خوبی است که همه هاردتان را کدگذاری کنید، این کار از حذف یا عبور از رمز عبور سیستم‌عامل‌تان جلوگیری می‌کند.

حافظه‌های فلش را کدگذاری کنید

درایوهای خارجی USB و فلش‌ها به راحتی گم‌ می‌شوند و تنها کاری که لازم است برای دستیابی به اطلاعات آن‌ها انجام داد اتصالشان به کامپیوتر است. با در نظر گرفتن این مطلب، اگر فایل حساسی را روی یک حافظه فلش انتقال داده یا ذخیره کرده باشید، لازم است این فایل‌ها را کدگذاری کنید که با این کار برای دستیابی به هر فایل لازم است یک رمزعبور وارد کنید. می‌توانید درایو‌هایی بخرید که خودشان کدگذاری شده هستند یا اینکه خودتان کدگذاری را انجام دهید. از هر مسیری که می‌روید، بهتر است است از کدگذاری 256- AESاستفاده کنید. به علاوه حواس‌تان باشد دروایوهایی با استاندارد FIPS 140-2 Level 2 یا بالاتر بخرید.

حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی را ایمن کنید

اگر شبکه‌های اجتماعی را جدی نمی‌گیرید، ممکن است طعمه لینک‌های مخرب و اپلیکیشن‌های اجتماعی که سعی در سرقت اطلاعات شخصی و پول شما را دارند شوید. این ربطی به مسائل امنیتی ندارد، مسلما شما نمی‌خواهید کارفرمایتان از کلیه اطلاعات شخصی شما باخبر باشد. پس تنظیمات امنیتی و شخصی شبکه‌های اجتماعی‌تان را جدی بگیرید. تنظیمات شخصی و امنیتی را به دقت بررسی کنید و یاد بگیرید هر مورد در تنظیمات چه معنایی دارد و سپس بر اساس صلاحدید خود آن‌ها را تنظیم کنید.
علاوه بر این، به استفاده از اپلیکیشن‌های امنیتی فکر کنید تا به تخفیف تهدیدات در وب‌سایت‌هایی مثل فیس‌بوک کمک کنید. برخی از نرم‌افزار‌های امنیتی مثل Trend Micro، حاوی قابلیت‌هایی هستند که تنظیمات شخصی فیس‌بوک را بررسی کرده و پیشنهاداتی برای ارتقاء سطح خصوصی‌سازی حسابتان ارائه می‌کنند.

برای بک‌آپ‌های آنلاین ثبت‌نام کنید

احتمالا می‌دانید که باید از هاردتان نسخه پشتیبان بگیرید. اما چه اتفاقی می‌افتد اگر دیسک بک‌آپ‌تان خراب شود؟ استفاده از یک سرویس پشتیبان‌گیری آنلاین راه خوبی برای حفاظت از اسناد و فایل‌های ارزشمند شماست مخصوصا برای زمانی که فاجعه به بار بیاید و هم هارد و هم نسخه پشتیبانش از بین بروند. بسیاری سرویس‌ها و برخی ارائه دهندگان آنتی‌ویروس هستند که سرویس پشتیبان‌گیری آنلاین را هم به مشتریانشان ارائه می‌کنند.
این بدان معناست که تمهیدات امنیتی بین ارائه‌دهندگان سرویس ذخیره‌سازی آنلاین متفاوت است.

یک فایروال دو‌ مسیره نصب کنید


فایروال‌ها کمک می‌کنند هکرها نتوانند از طریق اینترنت به کامپیوتر شما دسترسی پیدا کنند و در شبکه‌های محلی هم میزان ترافیک عبوری را کنترل می‌کنند. ویندوزها با فایروال روانه بازار می‌شوند اما به صورت پیش‌فرض این فایروال تنها ترافیک ورودی را کنترل می‌کند. برای جلوگیری از ارسال اطلاعات توسط نرم‌افزارهای مخرب و اپلیکیشنی مضر از سوی کامپیوتر شما، لازم است فایروال ترافیک خروجی را هم بررسی کند. اگر از یک نرم‌افزار همه‌کاره امنیتی مثل Norton Internet Security یا McAfee Internet Security استفاده می‌کنید، احتمالا در حال‌حاضر هم یک فایروال دومسیره دارید. اما اگر ندارید استفاده از فایروال‌های دومسیره استاندارد مثلZoneAlarm یا Comodo را مدنظر قرار دهید.

برای فیلتر محتوا از openDNS استفاده کنید

بدون توجه به اینکه در خانه‌تان نوجوان دارید یا نه، فیلتر محتوای اینترنت ایده بسیار خوبی است. علاوه بر مسدود کردن سایت‌های مربوط به بزرگسالان و سایر سایت‌های نامناسب، openDNS می‌تواند سایت‌های ویروس پخش‌کن و سایر گوشه‌های خطرناک اینترنت را مسدود کند. بهتر از همه اینکه، سطح اولیه سرویس openDNS رایگان است و شما می‌توانید آن را هم روی کامپیوتر شخصی و هم روی کل شبکه‌تان اعمال کنید.

امنیت Wi-Fi خود را بررسی کنید

اگر شبکه Wi-Fi تان کدگذاری نشده؛ یعنی برای اتصال به اینترنت نیازی به ورود پسورد ندارید، هرکسی می‌تواند به شبکه شما وصل شده و از ترافیک شما استفاده کند. برای جلوگیری از دسترسی افراد متفرقه به شبکه شما، لازم است مطمئن شوید وایرلس روتر خانه‌تان مجهز به امنیت وایرلس است.
برای بررسی این‌که آیا روتر وایرلستان ایمن هست یا خیر فهرست شبکه‌های وایرلس موجود را در ویندوز بالا بیاورید. آن‌هایی که کدگذاری نشده باشند در کنار خود یک نشانگر هشدار دارند و آنهایی که ایمن باشند پس از اینکه نشانگر ماوس را رویشان بگیرید نوع امنیت (Security Type) را نمایش می‌دهند. اگر روتر شما ایمن نیست به راهنمایی که همراه روترتان بوده است مراجعه کرده و ببینید چطور می‌توانید روتر را کدگذاری کنید.
پنج شنبه 5 اردیبهشت 1392  12:24 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها