0

مغز باشگاهی خصوصی است!

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

مغز باشگاهی خصوصی است!

 

  

آیـا تـا کنون اتـفاق افـتاده کـه در مـورد مـغز خود فکر کنید و نسبت به عملکرد آن اظهار تعجب نمایید؟
1) مغز انسان بسیار بزرگ است: میانگین وزن مغز یک فرد بالغ 3/1 تا 4/1 کیلوگرم است. برخی از جراحان مغز و اعصاب ، بافت مغز زنده ‌را مانند خمیردندان و مواد نیمه جامد دیگر توصیف می کنند.

 

‌2) مغز در حال کوچک شدن است: ‌انسان های ماقبل تاریخ از مغزهای بسیار بزرگتری برخوردار بوده اند و مطالعات نشان می دهند مغز انسان از 5 هزار سال پیش تا کنون در حدود 150 سانتیمتر مکعب کوچکتر شده است که این میزان با 10 درصد از ‌کل حجم مغز برابری می کند. تا کنون دلیل این کاهش حجم مغز مشخص نشده اما برخی بر این باورند که این ‌کاهش حجم با افزایش کارآیی مغز همراه شده است..‌

 

3) مغز انسان انرژی خوار است‌: این عضو حیاتی که تنها 2 درصد از وزن بدن را تشکیل می دهد درحدود 20 درصد از اکسیژن و 25 ‌درصد از گلوکز خون را مصرف می کند.

 

4) چین خوردگی های مغز انسان را هوشمند می کنند‌: سطح مغز انسان از شیارهای عمیقی در هم پیچیده شده و از فرورفتگی ها و برآمدگی ها ‌تشکیل شده است. این سطح غشای مغزی خوانده شده و منزلگاه 100 بیلیون نورون یا سلول عصبی است. این ‌ساختار پیچیده به مغز امکان می دهد تا در فضایی کوچک بیشتر فشرده شده و در نتیجه قدرت پردازش آن ‌افزایش پیدا کند.‌

 

5) مغز باشگاهی خصوصی است‌: ساختاری از سلول ها در سیستم خونی مغز که دیواره خونی-مغزی نام دارد مانند نگهبانان در باشگاه های ‌خصوصی تنها به چند مولکول اجازه ورود به بخش اصلی سیستم عصبی یعنی مغز را می دهد. مویرگ هایی ‌که تغذیه مغز را به عهده دارند در کنار سلول هایی که به یکدیگر چسبیده اند از ورود مولکول های بزرگ ‌جلوگیری می کنند، تنها پروتئین های ویژه ای اجازه دارند موادغذایی و مواد دیگر مورد نیاز مغز را به داخل ‌ببرند. این دیواره در عین محافظت از مغز گاه می تواند از ورود داروهای حیاتی به مغز نیز جلوگیری کنند. ‌تنها راهی که تا کنون توانسته است ورود داروها از میان این مانع مغزی را امکانپذیر سازد فناوری نانو بوده ‌است.

 

6) مغز در ابتدا به شکل لوله ای کوچک است‌: پایه های مغز در اولین روزهای شکل گیری جنین بنا گذاشته می شوند. 3 هفته پس از شکل ‌گرفتن جنین لایه ای از سلول های بنیادین که صفحه عصبی نام دارد شکل گرفته و به لوله ای عصبی تبدیل می ‌شود. این نسج در واقع سیستم مرکزی عصبی را به وجود می آورد.

 

7) مغز هرگز از تغییر دست بر نمی دارد‌: زمانی دانشمندان بر این باور بودند که با پشت سر گذاشتن جوانی، توانایی شکل گیری اتصالات نورونی جدید ‌نیز در انسان متوقف می شود. دیدگاهی که در سال 2007 مردود اعلام شد و دانشمندان دریافتند مغز در ‌شرایط مختلف توانایی تشکیل دادن نورون های جدید را دارد و مغزمی تواند در دوران بزرگسالی نیز ‌اتصالات جدید نورونی بسازد. 
درون مغزتان را ببینید!

 

رنگین کمان مغزی!

 

* وزن طبیعی مغز یک انسان معمولی چیزی در حدود 1300 تا 1400 گرم می باشد، چیزی در حدود یک کیسه شکر.
* مغز انسان از مغز فیل ها کوچکتر است 
*اگر می شد نیرویی که در مغز جریان دارد را مهار نمود، به واسطه آن می توانستید یک لامپ 10 واتی را روشن نگه دارید. 
* مغز انسان یکی از جالب ترین چیزهایی است که بر روی این سیاره یافت می شود.
*این ماده گرم و نرم گوشتی به شما اجازه فکر کردن، راه رفتن، صحبت کردن، یاد گرفتن، دوست یابی، درک احساسات، و درک معنای زنده بودن را می دهد.

 

کدام حیوان بزرگترین مغز را دارد؟ 
*وال برگترین مغز را دارد به طوریکه وزن مغز این حیوان چیزی نزدیک به 6 کیلوگرم می باشد.

 

آیا مغز اینشتین بزرگتر از افراد عادی بوده؟ 
*نه، حتی می توان گفت که مغز او از حالت طبیعی هم کوچک تر بوده. هوش بالای او به واسطه پیوند های ایجاد شده میان سلول های عصبی مغزش ایجاد شده بود. هر زمان که شما چیز جدیدی یاد می گیرید، یک ارتباط جدید میان سلول های مغزتان ایجاد میشود.

 

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

پنج شنبه 5 اردیبهشت 1392  10:43 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها