0

راهکار برای افزایش سرعت کامپیوتر 1

 
parseman_110
parseman_110
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1392 
تعداد پست ها : 10829
محل سکونت : فارس

راهکار برای افزایش سرعت کامپیوتر 1

 

1-از كار انداختن پخش آهنگ هنگام بالا آمدن سيستم 
اگر رایانه شما هنگام بالا آمدن سيستم، آهنگ پخش می كند، در صورتی كه آن را از كار بيندازيد، رایانه سرعت بيشتری خواهد داشت. برای اين كار، به ترتيب از Start/Settings/Control Panel، قسمت Sounds and Multimedia را انتخاب كنيد. پس از آن، پنچره ای باز می شود. در آنجا مشخص شده است كه كدام قسمتها به همراه پخش آهنگ عمل می كنند. قسمتهايی كه با پخش آهنگ همراه هستند، علامت بلند گويی را در كنار خود دارند بر روی قسمتهايی كه می خواهيد پخش آهنگ آنها را غيرفعال كنيد، مارك بزنيد. سپس از منوی Name كه در زير آن قرار گرفته است، دستور None را انتخاب كنيد.

2-لغو دستور اجرای اتوماتيك برنامه ها 
بسياری از برنامه هاهنگام استارت به طوراتوماتيك اجرامی شوند. آيا شما واقعاً به همه آنها احتياج داريد؟ برای اينكه از استارت شدن اتوماتيك اين برنامه ها جلوگيری كنيد، از منوی استارت، Run را انتخاب كرده و سپس دستور msconfig را اجرا كنيد. از طريق Register و بعد “ Auto Start “ قادر نخواهيد بود كه برنامه مورد نياز خود را به صورت مجزا انتخاب كنيد، بلكه فقط می توانيد علامت تيك (P) يا ضربدر (×) را از جلوی برنامه هايی كه نمی خواهيد اجرا شوند، برداريد.

3-پاك كردن برنامه ها 
شما همواره برنامه هايی را از اينترنت Download می كنيد. برای پاك كردن آنها از برنامه Uninstall استفاده كنيد، كه آن را می توانيد به ترتيب از Start/Settings/Control Panel تحت نام Add/Remove Programs پيدا كنيد. 
برنامه ای را كه می خواهيد پاك كنيد، مارك بزنيد و بعد بر روی آيكون Add/Remove كليك كنيد. بدين ترتيب، برنامه به طور كامل از رایانه شما پاك می شود.

4-ايميل های قديمی را پاك كنيد
ايميل هايی كه به خصوص با فايل های پيوست شده ( عكس، فيلم و فايل های موسيقی ) ارسال شده اند، سرعت و قدرت رایانه را كاهش می دهند. به همين دليل، تمام ايميل های خود را به طور كامل بررسی كنيد و آنهايی را كه ديگر احتياجی نداريد، پاك كنيد. 

5- Defragment كردن هارد 
با دستور Defragment، هارد رایانه خود را مرتب كنيد. خود اين كار، زمان می برد، ولی در عوض، سرعت رایانه شما را بالا خواهد برد. برای اين كار از منوی استارت Programs/Accessories/System tools/Disk Defragmenter را كليك كنيد. 
نكته: پس از شروع عمل Defragment، رایانه را به حال خود بگذاريد و هيچ كار ديگری با آن انجام ندهيد.

6-عكس زمينه را غير فعال كنيد. 
اين عكسها با وجود همه جذابيتی كه دارند قدرت و سرعت رایانه را كم می كنند. بنابراين، بهتر است كه عكس پيش زمينه را برداريد. برای اين كار با كليك راست ماوس بر روی صفحه Desktop، Properties را انتخاب كنيد و در قسمت Background، دستور None را انتخاب كنيد. 

7- فايل های موقت و آدرس های اينترنتی موجود در حافظه موقت را پاك كنيد. 
در حالی كه در اينترنت مشغول جستجو هستيد، Browser مثلاً (Internet Explorer) كپی سايت های بازديد شده را بر روی هارد قرار می دهد. اين كار، عمل جستجو را تسريع می كند، اما به تدريج مقدار زيادی اطلاعات جمع می شود كه سرعت رایانه را كم می كند. بنابراين، بهتر است كه اين فايل ها را پاك كنيد. در Browser، از منوی بالای صفحه، Tools و سپس Internet Options را انتخاب كنيد و آن گاه بر روی Delete Files، Delete Cookies كليك كنيد.

8- كاهش ظرفيت فايل ها و آدرس های اينترنتی كه در رایانه ذخيره می شوند. 
پاك كردن هر روز فايل های موقت و آدرس های اينترنتی ، واقعاً اعصاب را خسته می كند. شما می توانيد Cashe خود را طوری تنظيم كنيد كه فقط اطلاعات كمی را بتوانيد ذخيره كنيد. 
برای اين كار در Browser، Tools و سپس Internet Option را انتخاب كنيد. در پنجره باز شده بر روی قسمت Settings كليك كنيد. در آنجا قسمت Amount of disk space to use را برابر مقدار 1MB تنظيم كنيد. 

9- روزآمد كردن ويندوز 
شركت مايكروسافت به طور مرتب نسخه های update ويندوز خود را برای كاربرانش ارائه می دهد. در نتيجه، قادر خواهيد بود كه درايوها و فايل های جديد را به صورت رايگان Download كنيد. از منوی استارت، قسمت Windows update را انتخاب كنيد. با اين كار، ويندوز نصب شده بر روی رایانه شما update خواهد شد.

10-استفاده از نرم افزارهای افزایش سرعت رایانه

می توانید از نرم افزارهایی مانند speed up my pc استفاده کنید. این نرم افزارها با مدیریت حافظه رایانه و بهینه کردن عملکرد آن سرعت رایانه شما را تا حدی بالا می برند.

11-از نبود ویروس در رایانه تان مطمئن شوید

بسیاری از ویروس ها با تکثیر یا حذف فایل های مختلف در روند اجرا شدن ویندوز اختلال ایجاد می کنند که این مسئله باعث کاهش سرعت رایانه می شود.

لازم است یاداوری کنم که نصب آنتی ویروس به تنهایی برای محافظت از رایانه شما کافی نیست بلکه باید آنتی ویروس را به صورت مداوم به روز (update  ) کنید و در وارد شدن به سایتها دقت کنید و نیز هر نامه و یا فایلی را باز نکنید.

12-از آنتی ویروس کم حجم و مناسب با سخت افزار رایانه خود استفاده کنید.

بسیاری از آنتی ویروسها بخش قابل توجهی از cpu را اشغال می کنندو به این ترتیب سرعت رایانه را بسیار پائین می آورند.اگر cpu رایانه شما قدرت زیادی ندارد حتما در انتخاب آنتی ویروس دقت کنید.

13-از هماهنگی سخت افزارهای رایانه تان با هم و نیز با نرم افزارهایی که روی رایانه تان نصب می کنید مطمئن شوید.

اگر خودتان قصد جمع آوری قطعات رایانه را دارید از هماهنگی سخت افزارها با هم اطمینان کسب کنید .باید متذکر شوم که بسیاری از مارک های معروف با هم هماهنگ نیستند و همین باعث کاهش سرعت رایانه می شود.بنابر این اگر رایانه تان از همان ابتدا سرعت خوبی نداشت به جور نبودن قطعات سخت افزار با هم شک کنید.

سه شنبه 3 اردیبهشت 1392  9:01 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها