0

آموزش مدیریت زمان: اصول و انگیزه شخصی

 
yaskabod
yaskabod
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1391 
تعداد پست ها : 1114
محل سکونت : تهران

آموزش مدیریت زمان: اصول و انگیزه شخصی


 
درس اول- مدیریت زمان

آموزش مدیریت زمان: اصول و انگیزه شخصی

 

 در دنیایی که همه چیز به سرعت در حال رخ دادن است، مدیریت زمان یکی از اصولی است که به کار هر انسانی در قرن ۲۱ می آید. مدیریت زمان یکی از مباحثی است که این روزها در مورد آن بسیار شنیده می شود و وب سایت ها و کتاب های مختلفی در این مورد منتشر شده است که هدفشان مدیریت زمان و افزایش بهره وری شماست.

امام صادق (ع) می فرمایند: انسان عاقل موظّف است زمان خود را بشناسد و به وظائف خویش متوجّه باشد. (بحار ۵ ، ص۳۴۲)

هدف از این دوره آموزشی آن است که شما دچار یک تغییر پایدار شوید به طوری که به کمک راهنمایی ها و تکنیک هایی که در این دوره آموزشی آن را فرا خواهید گرفت، بتوانید زمان خود را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنید و شاهد یک تغییر دائمی باشید، تغییری که بدست آوردن آن نیاز به صرف سال ها تجربه دارد.
 
در حدیث دیگری از امام صادق (ع) داریم: کسی که عالم به مقتضیات زمان خود باشد مورد هجوم اشتباهات قرار نمی گیرد. (کافی ۱، ص۲۷)
 
اصول نه ابزار
در این دوره آموزشی برخلاف بسیاری از راهنمایی ها و تکنیک هایی که هم اکنون بر روی اینترنت و یا در کتاب ها نوشته شده است، به اصولی پرداخته می شود که شما را در مدیریت زمان بیش از پیش کمک می کنند. به عنوان مثال، بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر نرم افزار، کامپیوتر تلفن هوشمند و یا تبلت خریداری کنند، به صورت ناگهانی بهره وری و مدیریت زمانشان دچار تغییر می شود!
 
 
اما آنچه باید به یاد داشته باشید آن است که تکنولوژی به خودی خود بهره وری و مدیریت زمان افراد را بالا نمی برند و همانگونه که گفته شد، خرید یک ابزار جدید مانند تبلت به معنای بهبود یکباره بهره وری و مدیریت زمان شما نیست. آنچه که باعث خواهد شد که شما به راحتی بتوانید زمان خود را مدیریت کنید، اصولی هستند که به تکنولوژی وابسته نیستند و سالیان سال بدون هیچ تغییر همواره کارآمد بوده اند.
 
مثلا شما بعد از به پایان رساندن این دوره آموزشی خواهید آموخت که همواره تقویم، شماره تماس افراد و مسئولیت های آن را با خودتان حمل کنید تا در زمان نیاز و در صورت احتیاج همراهتان باشند. حالا فرقی نمی کند که این اطلاعات را شما در تلفن هوشمند خود حمل کنید و یا یک دفترچه کاغذی.
 
در هنگام خرید هر وسیله ای که فکر می کنید آن وسیله در بهره وری شما تاثیر زیادی خواهد داشت، هدف خود را از خرید آن وسیله با اصول مدیریت و بهره وری زمان مقایسه کنید. همواره به یاد داشته باشید که تنها در زمانی مدیریت زمان شما بهبود پیدا خواهد کرد که براساس اصول خوب مدیریت و بهره وری زمان، تصمیم گیری و زندگی کنید.
 
انگیزه شخصی
انگیزه قوی شخصی یکی دیگر از عوامل موثر برای بهبود مدیریت زمان و افزایش بهره وری است. انگیزه شخصی در حقیقت چشم انداز شما از آینده ای است که می خواهید به آن در زندگی خود دست یابید.
 
مثلا فرض کنید که هم اکنون شما ۵ ساعت اضافه در هر هفته وقت داشته باشید؛ چه کاری را در این ۵ ساعت انجام خواهید داد؟ آیا آن را به سرگرمی می گذرانید و یا با دوستان و فامیل خواهید گذراند؟ آیا شما آن را برای گسترش بیشتر کار و حرفه یتان سرمایه گذاری می کنید و یا به مطالعه و افزایش علم و دانش خود مانند شرکت در دوره های آموزشی می گذارنید؟
 
پاسخ به هر یک از این سوالات می تواند دلیلی محکم برای شما باشد که سعی کنید که زمان خود را بهتر مدیریت کنید و کارآیی و بهره وری خود را بالا ببرید. برای همین ابتدا این جمله را تکمیل کنید و سپس آن را در جایی که همواره در مقابل چشمان تان باشد، قرار بدهید:
«وقتی من ۵ ساعت وقت اضافی در هفته داشته باشم،.................. خواهم کرد.»
 
با تکمیل جمله بالا، شما در حقیقت انگیزه خود را از علاقه به مدیریت زمان و همچنین گذراندن این دوره آموزشی نشان می دهید که در طول این دوره و یا زندگی شما می تواند همواره به شما انرژی ای در جهت مدیریت بهتر زمان بدهد.
 
 
امام علی (عليه السلام) می فرمایند: مَنِ اشْتَغَلَ بِغَيْرِ الْمُهِمِّ ضَيَّعَ الأَهَمَّ. 
هر كس كه بـه كار بى اهـميّت بپـردازد (و نيروى خود را صرف كارهاى غير مهمّ كند ) كار مهمـتر و لازم تر را تبـاه مى كـند.
پنج شنبه 29 فروردین 1392  6:32 PM
تشکرات از این پست
AliFanoodi
دسترسی سریع به انجمن ها