0

پیشنهادهایی برای تاریخ گردی

 
papeli
papeli
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1388 
تعداد پست ها : 12867
محل سکونت : قم

پیشنهادهایی برای تاریخ گردی

 

تاریخ گردی

 

 


ایرانی‌ها همواره برچسب خورده‌اند كه حافظه تاریخی ندارند. این در حالی است كه جاذبه‌های فراوان تاریخی در ایران همیشه مورد توجه مسافران و گردشگران بوده است. این جاذبه‌ها كه درصد بالایی از ثبت جهانی آثار ایرانی را هم تشكیل می‌دهند در تعطیلات بیشترین میزان بازدید را دارند. می‌شود تصویرهای یادگاری‌تان را از این جاذبه‌های شگفت روی دیوار خانه‌تان نصب كنید، این طوری بدون شك از اتهام نداشتن حافظه تاریخی مبرا می‌شوید!


 

سیرچغازنبیل، سیاحت شوش

زیگورات چغازنبیل یكی از اولین آثاری است كه از ایران در فهرست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده، این اتفاق سال 57 افتاده است. چغازنبیل با آن شكل و شمایل منحصر به فردش از بزرگ‌ترین بناهای باستانی ایران محسوب می‌شود. این بنا كه تماما از خشت و آجر است، با زیربنای 25000 مترمربع در 5 طبقه ساخته شده است.

تاریخ گردی

 ارتفاع چغازنبیل در زمان ساختش نزدیك 50 متر بوده است؛ اما اكنون نیمی از ارتفاع آن از بین رفته است. كاربری این بنا نیایشگاه بوده كه در زمان عیلامی‌ها ساخته شده است. ویژگی بازدید از چغازنبیل دیدار با شهر باستانی شوش هم هست. این شهر سرشار از آثار تاریخی و زیباست. همه اینها را اضافه كنید به خونگرمی مردمان مهربانش تا شیرینی سفرتان دوچندان شود.

نشانی: 45 كیلومتری جنوب شهر شوش، نزدیك به منطقه باستانی هفت‌تپه، راه دسترسی از جاده شوش به اهواز

 

تجربه بهار شیراز تفاوت آشكاری با دیگر شهرها دارد. بهار شیراز شما را عاشق می‌كند. عطر بهار نارنج با پیچك‌های تنیده به دیوارها، مردم آرام و نازنینش بی شك شما را وادار به ماندن می‌كند، وادار به عاشقی. ‌شیراز در بهار بهترین آب و هوا را دارد، همین است كه گردشگران بسیاری راهی این شهر می‌شوند

قصری برای عاشقان

تجربه بهار شیراز تفاوت آشكاری با دیگر شهرها دارد. بهار شیراز شما را عاشق می‌كند. عطر بهار نارنج با پیچك‌های تنیده به دیوارها، مردم آرام و نازنینش بی شك شما را وادار به ماندن می‌كند، وادار به عاشقی. ‌شیراز در بهار بهترین آب و هوا را دارد، همین است كه گردشگران بسیاری راهی این شهر می‌شوند.

تاریخ گردی

 ارگ كریمخانی همان طور كه از نامش پیداست، قصر سلطنتی و اندرونی كریمخان زند بوده كه به دستور او سال 1180 ه.ق ساخته شد. این مجموعه دارای سه ركن اصلی است: بخش سیاسی كه شامل عمارت كلاه‌فرنگی و دیوانخانه می‌شده است؛ بخش اقتصادی كه شامل بازار وكیل بوده و بخش نظامی كه شامل میدان مشق است. گفته می‌شود كریمخان برای ساخت این قصر ماهرترین معماران و هنرمندان آن زمان را جمع كرد و بهترین نوع مصالح را از شهرها و كشورهای گوناگون خریداری كرد.

نشانی: شمال‌شرقی شهر شیراز، ابتدای خیابان كریمخان زند

 

تخت تاج‌گذاری طبیعت

برای لذت بردن از آثار تاریخی حتما نباید تاریخ بدانید؛ البته این دانش در میزان لذتبخش بودن بقایای به جا مانده تاثیر خیلی زیادی دارد، اما شكوه تمدن‌های پیشینیان هر چند به گوه خشت‌ها لذتی ماناتر دارد. محوطه تخت سلیمان آذربایجان غربی یكی از آنهاست، چرا كه آثار برجای مانده از دوره‌های اشكانی، ساسانی و ایلخانی را می‌توان در آنجا مشاهده كرد. مهم‌ترین اثر موجود در این محوطه آتشكده آذرگشسپ متعلق به عصر ساسانی است.

تاریخ گردی

این آتشكده یكی از سه پرستشگاه اصلی زرتشتیان محسوب می‌شده و محل تاجگذاری شاهان ساسانی بوده است. گردشگرانی كه به قصد بازدید از این محوطه باستانی به آن سفر می‌كنند این امكان را دارند كه از دریاچه طبیعی كه در كنار این محوطه قرار دارد نیز بهره ببرند. چشمه‌ای جوشان در بستر این دریاچه با دمایی 40 درجه وجود دارد كه به تنهایی می‌تواند انگیزه شما برای سفر به این منطفه باشد.

نشانی: 45 كیلومتری شمال‌شرقی شهر تكاب

 

شهری میان جزیره

بهار پررونق‌ترین زمان سفر به جزیره كیش است. بیشتر گردشگران به قصد تفریح، فعالیت‌های آبی، بازارگردی و استراحت به این جزیره زیبا سفر می‌كنند و كمتر كسی در كیش به فكر گردشگری تاریخی است. اما شهر تاریخی حریره با قدمتی هشتصد ساله، با وسعتی در حدود 120 هكتار در همین جزیره سرشار از پاسا ‍ ‍ ژ قرار دارد!

تاریخ گردی

برخلاف سایر شهرهای تاریخی ایران كه معماری دفاعی و درونگرا دارند؛ حریره شهری یكپارچه و متمركز با معماری برون‌گراست. به این معنی كه مردم حریره روزگاری آرام و ایمن و به دور از خطر حمله دشمنان را سپری می‌كردند. طی اكتشافات باستان‌شناسی، یك مسجد، خانه‌های اعیانی، حمام و مجموعه‌ای از قنات‌ها در این شهر تاریخی كشف شده است.

نشانی: شمال جزیره كیش، جنب مجموعه ورزشی المپیك

 

كوهی‌كه‌ عشق كَند

كوهی كه ایرانیان افسانه‌های شیرینی از آن به خاطر دارند. كوه بیستون از دیرباز مكانی مقدس محسوب می‌شده است. نام پارسی باستان این كوه بگستان به معنی جایگاه خداست. به سبب شرایط جغرافیایی بیستون همواره مورد توجه بوده و آثاری از هر دوره تاریخی را در خود جای داده است. امروزه محوطه تاریخی بیستون با طول تقریبی پنج كیلومتر و عرض سه كیلومتری آثار متنوعی از دوران باستان تا عصر حاضر را در خود جای داده است.

تاریخ گردی

 28 اثر این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است كه 13 عدد از آنها ثبت جهانی هستند. مهم‌ترین اثر بیستون كتیبه‌های داریوش است كه فتوحات خود را به خط میخی و سه زبان پارسی باستان، بابلی و عیلامی شرح داده است. كرمانشاه دیدنی‌های فراوان دیگری هم دارد اما اگر به این شهر قدم گذاشتید بدون بازدید از بیستون آن را ترك نكنید.

نشانی: 32 كیلومتری شرق شهر كرمانشاه

 

قلعه‌ای بر‌فراز شهر

از دور كه نگاه كنید به خرم‌آباد، ‌خوب كه چشم چشم كنید می‌توانید قلعه‌ای سرحال و پابرجا را بر فراز این شهر مشاهده كنید. فلك‌الافلاك این روزها به عنوان نمادی مهم از شهر خرم‌آباد و مردم غیورش است.

این قلعه از آثار دوره ساسانی است كه بر فراز تپه‌ای در میانه خرم‌آباد واقع شده. مساحت این قلعه 5300 مترمربع است و دارای هشت برج گرد به همراه دیوارهایی بلند و مستحكم است.

تاریخ گردی

 فضای داخلی قلعه به چهار تالار بزرگ، دو حیاط و تعدادی اتاق تقسیم می‌شود. این قلعه در دوره‌های مختلف تاریخی دارای كاربری‌های گوناگون بوده است؛ اما اكنون به عنوان مهم‌ترین جاذبه گردشگری شهر خرم‌آباد پذیرای بازدیدكنندگان است. موزه باستان‌شناسی، نمایشگاه عكس و سفال، چایخانه سنتی، موزه مردم‌شناسی و كارگاه مرمت بخش‌هایی از قلعه فلك‌الافلاك است.

نشانی: مركز شهر خرم‌آباد، خیابان فلك‌الافلاك

سه شنبه 27 فروردین 1392  6:01 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها