0

سئول تعلیق خرید گاز از ایران را منتفی کرد

 
prompet
prompet
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 4609
محل سکونت : خراسان جنوبی

سئول تعلیق خرید گاز از ایران را منتفی کرد

هر چند نام گاز طبیعی و محصولات گازی ایران همچون گاز مایع و میعانات گازی در لیست تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته است اما یکی از بزرگترین شرکت های پتروشیمی و پالایشگاهی کره جنوبی مشتری این روزهای گاز ایران شده است.
 
به گزارش مهر، از حدود یکسال گذشته تاکنون کره جنوبی به دلی کاهش واردات نفت و سایر محصولات گازی از ایران همواره در لیست معافیت های دولت آمریکا قرار گرفته است.
 
با این وجود گزارش امروز گمرک دولت سئول نشان می دهد که واردات محصولات گازی همچون میعانات گازی و گازمایع نه تنها از ایران متوقف نشده است که پس از هشت ماه تعلیق، این کشور آسیایی بار دیگر مشتری گازهای ایران شده است.
 
بر این اساس در ماه مارس (اسفند 91- فروردین 92) کره جنوبی حدود 73 هزار تن گاز طبیعی مایع از ایران وارد کرده که این شامل میعانات گازی و گاز مایع بوده است. این در حالی است که دولت سئول واردات گاز طبیعی مایع از ایران را از جولای سال گذشته میلادی برابر با تیر ماه سال 1391 به حالت تعلیق درآمده بود.
 
از این رو با توجه به اینکه کل گاز مایع وارداتی کره جنوبی در ماه گذشته میلادی حدود 101 هزار تن بوده است بنابریان سهم گاز ایران در صنایع این کشور آسیایی از مرز 70 درصد هم عبور کرده است.
 
از ابتدای سال 2013 میلادی تاکنون پس از تمدید قراردادهای جدید صادرات نفت ایران با چند پالایشگاه ژاپنی، توپراش بزرگترین پالایشگر نفتی ترکیه و پالایشگاه‌های چینی، شرکت سامسونگ – توتال کره جنوبی هم قرارداد جدیدی به‌منظور خرید نفت و میعانات گازی با ایران امضا کرد.
 
بر این اساس این شرکت مشترک نفتی سامسونگ کره جنوبی و توتال فرانسه، به دلیل متحمل شدن ضرر و زیان در سال گذشته، خرید نفت از ایران را مجددا از سر گرفت که واردات نفت و میعانات گازی میدان کنگان ایران منجر به صرفه جوئی ماهانه 6.7 میلیون دلار برای این شرکت نفتی خواهد شد.
 
این در حالی است که سامسونگ-توتال سال گذشته و پس از تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه تهران، واردات نفت از ایران را متوقف کرد، ضمن آنکه توتال هم خرید نفت ایران را برای تبعیت از تحریم‌های اتحادیه اروپا متوقف کرد.
 
با این وجود جایگزین کردن نفت ایران به قمیت افزایش هزینه‌های شرکت سامسونگ-توتال و کاهش 90 درصدی سود این شرکت در سه ماهه دوم سال گذشته تمام شد از این این شرکت سراغ میعانات گازی استرالیا و روسیه رفت.
 
از سوی دیگر با توجه به آنکه میعانات گازی میدان کنگان ایران معمولا یک تا دو دلار در هر بشکه ارزان‌تر از رقبای خود شامل میعانات گازی استرالیا بوده از این رو این تفاوت قیمتی و کیفیت بالاتر میعانات گازی صادراتی ایران موجب شد که سامسونگ با وجود افزایش تحریم ها قرارداد جدیدی با ایران امضا کند.
 
شرکت پتروشیمی "سامسونگ-توتال" کره جنوبی به دلیل متحمل شدن ضرر و زیان در سال گذشته، خرید نفت از ایران را مجددا از سر گرفت.
دوشنبه 26 فروردین 1392  8:39 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
دسترسی سریع به انجمن ها